Husker du…EM-heltens pinlige comeback

Tipsbladet ser tilbage på årtiet, der er gået og genopfrisker nogle af de mere banebrydende historier



Januar 2000:
Det nye årtusinde var lige begyndt, og mens nogle frygtede at jorden ville gå under, så havde andre et mere optimistisk og positivt livssyn. En af dem var EM-helten Lars Elstrup, der troppede op på OB’s træningsanlæg i Ådalen i Odense, klar til at genoptage sin fodboldkarriere.

Den 36-årige ex-landsholdsspiller havde ikke spillet fodbold siden han lagde støvlerne på hylden i 1993 og begyndte et spirituelt og anderledes liv som under navnet Darando i sekten Sangha, men det forhindrede ikke Elstrup at have store ambitioner.

– Jeg har fået lyst til at spille i Superligaen. Selv om jeg har alderen imod mig, har jeg lært at lytte til nogle af de signaler, min krop sender mig, sagde Elstrup således i kølvandet på sin første træning med OB’s Superligahold.

Der gik dog ikke mere end et par uger, før Elstrup blev sendt ned på OB’s andethold, fordi han slet ikke havde Superliga-niveau.

– Lars Elstrup er i dårlig fysisk form, og det vil tage lang tid, før han er oppe på Superliga-niveau, lød den kortfattede besked fra daværende OB-træner Torben Storm, som altså ikke kunne bruge Elstrup.

Lars Elstrup havde dog ikke i sinde at give op, og han luftede muligheden for at spille for en anden klub i Superligaen.

Ingen var dog interesserede, og Elstrup spillede derfor i en kort periode på OB’s tredjehold i Serie 1, hvor man nogle gange oplevede ham stå helt stille midt på banen, fordi han med egne ord »fik signaler om, at han skulle tage en pause lige nu.«

Samtidigt begyndte Elstrup at trække overskrifter på grund af sin opførsel »uden for banen«, hvor han blandt andet poserede nøgen på gågaden i København og slog en yngre mand, der følte sig provokeret.

Lars Elstrups store comeback til dansk fodbold blev dermed aldrig til noget, selv om han fik smagt på rampelyset nogle måneder senere, da han spillede en halvleg og scorede i Lars Høghs testimonial-kamp. Flere år senere, i 2007, fik Elstrup også 25 minutter for Vissenbjergs Serie 1-hold i en kamp mod Assens.

Læs meget mere om det året og årtiet, der er gået i Tipsbladet Indsigt – der er på gaden i dag.





LIVE

VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Zanka ville spille gratis for FC København

Sønderjyske køber ny cheftræner

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?