Brøndby har solgt Jon Jönsson til Elfsborg, og det er stort set, hvad der er sket med Brøndbys spillertrup i dette transfervindue indtil videre. Ærkerivalerne FC København har hentet Kim Christensen, Sölvi Ottesen og Claudemir, mens OB’s sølvvindere i dag har forstærket sig med AaB og HB Køges anførere.
Hos Brøndbys bronzevindere er der dog hverken misundelse eller panik over rivalernes indkøb.
– Det ligner status quo i FC København. Jeg kender ikke Claudemir, men jeg tror ikke på, at han er bedre end Hutchinson. OB har så skrevet med de to i dag, men det kan jo også være, at de bliver nødt til at sælge Utaka eller Djemba-Djemba. Vi må vente med at gøre status til transfervinduet lukker. Man kan bare sige, at vi har en stor trup, mens både OB og FCK har kørt med færre spillere, så det er meget naturligt egentlig, at de har købt ind, og vi ikke har, siger vikarierende sportschef Kim Vilfort til tipsbladet.dk.
I Brøndby hæfter de sig ved, at de sluttede godt af i foråret, og at de skadede Thomas Rasmussen, Martin Bernburg, Anders Randrup og Max von Schlebrügge er klar igen.
– Med de folk der kommer tilbage, er vi allerede styrket i forhold til foråret. Derudover spillede vi godt og erobrede mange point i de sidste otte kampe. Når det så er sagt, så er der ingen danske klubber, der er bedre, end at de altdi kan forstærke sig. Det er vi også opmærksomme på. Men nye spillere skal også passe ind på holdet, og man skal tænke over, hvad man har i forvejen. Der er stadig lang tid til transfervinduet lukker, og der kan nå at ske meget endnu, siger Vilfort.
Superligaen starter dog allerede igen den 17. juli – altså om mindre end en måned, og Kim Vilfort indrømmer da også, at det er bedst at have truppen tidligt på plads, så spillerne kan lære eventuelt nye spillere at kende.
– Det er optimalt at få nye spillere ind fra start, det er klart, for jo mere man er spillet sammen, jo bedre er man også som hold. Derfor mener jeg heller ikke, at det er en god idé at skifte så meget ud, som vi har gjort de sidste år på grund af skiftende trænere. Nu har vi en flok af spillere, der for de flestes vedkommende har været her mindst et år, og så bliver man også bedre som hold. Især defensivt. Fordi man lærer hinanden at kende, og derfor lærer at dække af for hinanden, siger han.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT