2017-tabel: FCK på toppen, AaB skraber bunden

FC København har med nød og næppe fået flest point i 2017, ét mere end FC Nordsjælland. AaB har til gengæld var dårligst.



Ståle Solbakken taler somme tider om, at FC København går gennem cyklusser. Det tager et par år at opbygge de store hold, som klubben havde et af i sidste sæson, og på et tidspunkt falder det fra hinanden, så en ny cyklus med opbygning kan begynde.

Men fodboldens mest uafvendelige cyklus er sæsonernes skiften. Hver sommer nulstiller vi det, der er sket det sidste år: point, mål, placeringer. Et rent lærred at male på.

Helt at adskille det, der skete frem til maj, og det, der sker nu, er dog svært. AaB ligner eksempelvis et hold, der er ramt af den nedtur, der har varet noget længere end denne sæsons fem kampe. Og kigger man på tabellen for kalenderåret 2017, afslører den også, at nordjyderne skraber bunden. 

Morten Wieghorsts mandskab kun fået 15 point i 18 kampe i 2017. AaB (og Silkeborg IF) har ganske vist spillet to kampe færre end alle de andre hold, fordi de blev slået tidligt ud af Europa League-playoff i foråret, men selv hvis AaB’erne havde vundet de to ekstra kampe, ville de stadig ligge på sidstepladsen med en dårligere målscore end Randers FC.

I den anden ende af tabellen ligger FC København stadig nummer ét trods den pointfattige start på denne sæson. Men holdet har kun fået ét point mere end FC Nordsjælland og fire mere end OB, der ligner de to store vindere i 2017 sammenlignet med 2016.

Værd at bemærke er også, at Brøndby IF ligger midt i tabellen på sjettepladsen trods en aktuel andenplads i den rigtige tabel for denne sæson. Det var altså i høj grad holdets gode efterår, der sikrede sølvmedaljerne. I foråret var kun SønderjyskE dårligere i mesterskabsspillet.

Modellen har den svaghed, at en stor del af foråret blev spillet i netop mesterskabsspillet og nedrykningsspillet. Det betyder, at eksempelvis FC København i teorien har haft sværere kampe end AGF.

Alligevel er det værd at bemærke, at de tre dårligste 2017-hold alle spillede med i nedrykningsspillet, og at fem af holdene i top 6 spillede mesterskabsspil i foråret. Forskellen på modstandernes niveau har åbenbart ikke gjort så stort et udslag.

Herunder kan du se hele tabellen for 2017, som kun tæller de 12 hold, der har spillet Superliga i både foråret og efteråret.

2017-tabel
Infogram

Sådan gjorde vi:

2017-tabellen medregner som nævnt kun de 12 Superliga-hold, der hverken er rykket op eller ned i år. Point og mål er regnet sammen ud fra efterårets fem kampe samt alle i foråret bortset fra AC Horsens’ to playoffkampe mod Vendsyssel FF og Europa League-playoffkampen mellem Randers FC og FC Midtjylland.

Det betyder, at 10 af holdene har spillet 20 kampe, mens AaB og Silkeborg må nøjes med 18, fordi de som nævnt røg tidligt ud af Europa League-playoff.




Brøndby-legende: ‘Jon Dahl nærmer sig en fiasko’

Værdien styrtdykker

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Chokerede spillerne kort før kampstart

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Højlund jubler over landstrænerens plan

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Peger på særligt problem fra dag ét

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

‘Amok over ham’

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

De meldes ude efter Andreas Christensen

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Jon Dahl Tomasson fyret

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Vil hente dansk stjerne til januar

Tauson færdig – i store smerter

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Stjerne ude på ubestemt tid

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

– Han er den helt store positive overraskelse

Zidane flirter med kæmpe job

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Kræver rekordbeløb

Danmarks største rival skriver historie

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Bischoff udpeget til nøgleposition

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig