Transfers: I deres verden er det helt vildt

Med Europa League-kvalifikation og en ny tæt Superliga-sæson forude kommer SIF efter egne standarder ikke til at holde igen med forbrug i sæsonen 2024/25.



Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?

Her i første halvdel af juni ved klubbernes direktører og bestyrelser det dårligt nok selv før spillersalg, men mange vil misunde Silkeborg IF og klubbens ledelse den position, de befinder sig i.

For som pokalvinder rykker SIF en tur i Europa League-kvalifikationen med to kampe mod Molde, og selv om det kommer til at kræve noget held, kan klubben ende i Conference League.

To gange Alexander, Lind og Busch, kan i teorien blive solgt, Pelle Mattsson har også gjort sig positivt bemærket, så selv uden pokalsejren skulle SIF som minimum overveje spillerhandler.

Silkeborg IF
Anslået spillerbudget i 2024/25: 32
Anslået spillerbudget i 2023/24: 30

Seneste årsregnskab (2023)
Personaleudgifter: 44
Afskrivninger transfers: 2,8
Årsresultat: 27,5
Økonomisk styrke: Silkeborg er stærkere end flere af holdene omkring sig men rutter ikke lige frem med pengene.
Investeringslyst: Et sted mellem sparsommelig og mådeholden.
Udsigt denne sommer: SIF skal balancere mellem at jagte Europa-succes, få en god start på Superligaen, sælge en profil eller to og igen jagte Top 6.

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Analyse
Silkeborg er kommet langt på få år, selv om de største klubber i Superligaen hver sommer køber spillere, der koster næsten et helt årsbudget i Silkeborg.

SIF betaler transfers, i nogle tilfælde flere millioner kroner som for Younes Bakiz i AaB, og selv om man ikke rammer plet hver gang, har man ramt nok til, at klubben er et mere seriøst bud på Top 6 end en nedrykker.

Det kan nærmest ikke blive bedre for en klub på den størrelse, og det er derfor, Silkeborg har skruet op for investeringerne i førsteholdet og løbende ser på, hvad man ellers skal gøre for at blive i Superligaen.

Der er ingen garanti for, at Silkeborgs profiler skal afsted denne sommer, men der er nok grunde til at skrue op for forbruget, om ikke andet for at matche rivalerne i midten – og bunden – der ikke står stille.

Silkeborg kommer under alle omstændigheder til at sige farvel til Kasper Kusk og mister nok den driftige og kløgtige Stefan Thordarson til nytår, så selv hvis man ville, kommer man næppe til at holde sig tilbage i de kommende uger.

Og ryger Lind, Busch eller Mattsson, kan det blive en decideret hektisk sommer efter Silkeborgs rolige standarder med svedige håndflader og hjertebanken, når man henter nye spillere til i et tempo, man egentlig helst vil være foruden.

SIF har, særdeles usædvanligt for en skandinavisk klub, hentet Ramazan Orazov, en spiller fra Kasakhstan, og har også vekslet et lejemål med Andreas Poulsen fra AaB til en fast aftale.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter