OB er i problemer. Den tidligere tredobbelte sølvvinder i Superligaen ligger næstsidst i Superligaen med kun ni point i 12 kampe, og der er pres på inden de sidste fem kampe i efterårssæsonen. Tidligere på efteråret skiftede OB træner, da Troels Bech blev erstattet med Ove Pedersen, men det har ifølge BT ikke skabt ro i klubben. Tværtimod. Avisen skriver således, at der i dele af spillertruppen er utilfredshed med sportsdirektør Jesper Hansen, der har stået for en række besparelser i klubben.
Ifølge BT har Jesper Hansen blandt andet afskaffet ordningen i OB om, at spillerne kan få varm kakao efter træning og energidrikken Red Bull før kampe. Desuden har der været utilfredshed med, at spillerne på grund af besparelser selv har skulle betale for småting som lyskebukser. Artiklen er baseret på anonyme kilder fra OB-truppen.
Avisen mener at vide, at flere spillere derfor er utilfredse med Jesper Hansen, men sportsdirektøren tager kritikken med ophøjet ro.
– Det er rigtigt, at man altid kan diskutere enkeltheder, men det er stadigvæk sådan, at de kan få kaffe og energidrikke. Vi er nødt til at kigge på det hele, og en af tingene har været kakao. Et eller sted synes jeg heller ikke, at kakao hænger sammen med at spille fodbold. Man bruger faktisk ret mange penge på det. Så kan man spørge, om 30.000-40.000 er mange penge på et år? Det er det måske ikke i det store billede, men i og med vi skulle tilpasse nogle ting, er der også et signal i det, siger Jesper Hansen til BT.
Han fastslår, at han ikke har noget dårligt forhold til spillertruppen.
– Jeg synes, at jeg har et fint forhold til spillerne, men der er ingen tvivl om, at vi har været igennem en fase, hvor resultaterne ikke har været med os, og vi kan ikke blive ved med at gøre tingene, som vi altid har gjort. Jeg synes, det er modtaget rigtig, rigtig godt af mange, men det er klart, at der er nogle, som ikke er glade for ændringerne, siger Jesper Hansen.
– At det dukker op nu, fortæller måske mere om det end som så. Jeg har et ok forhold til spillerne og er nok mere direkte, end hvad mange af dem er vant til. Når man har sådan et job, ved man godt, at man har venner og fjender, og det er jeg afklaret med. Hvis jeg gør nogle ting, som støder spillerne, gør jeg det for OB. Det er ikke nogen hetz eller noget som helst. Det er en del af jobbet, at der er nogle, der kan blive fornærmede, tilføjer han.
OB spiller søndag eftermiddag sin næste kamp i Superligaen. Her er modstanderen Hobro på stadion i Odense.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
