BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For 18. gang i karrieren har Carsten V. Jensen vundet et trofæ i dansk fodbold.
Som spiller blev det til to pokaltitler og to mesterskaber, mens det indtil videre er blevet til imponerende 11 mesterskaber og to pokaltitler i andre roller, siden spillerkarrieren stoppede.
Men selvom det 18. trofæ kom i hus søndag aften, går arbejdet med at forberede sig på en ny sæson – og dermed velsagtens jagten på et nyt trofæ – allerede i gang mandag. Det slår ‘CV’ fast over for Tipsbladet og den fremmødte presse i mixed zone søndag aften på Brøndby Stadion.
– Sådan ved jeg godt, at det er. Jeg har prøvet det før. Vi er i øvrigt allerede i gang med at forberede en ny sæson og en ny trup, tilføjer AGF-bossen.
En af de ting, der er i gang, er dialogen med flere af AGF’s guldhelte. Patrick Mortensen, Henrik Dalsgaard, Felix Beijmo og Eric Kahl har alle udløb i AGF, mens lejeaftalerne med Rasmus Carstensen og Sebastian Jørgensen fra henholdsvis FC Köln og Malmö FF også udløber.
– Vi har de dialoger, vi skal have, siger ‘CV’ og giver klar besked om, at han gerne ser størstedelen af den nuværende gruppe fortsætte:
– Den her gruppe er virkelig stærk, og det kunne måske være en god test af vores eget system nu at se, om vi kan holde så meget som muligt sammen nu og så se, om vi kan supplere med spillere, som kunne hjælpe os det stykke, der trods alt er at komme ind i et europæisk gruppespil.
Kommer I til at skrue op på økonomien?
– Det kan jeg ikke sige lige nu. Vi har en stærk ejerkreds, bestyrelse og direktion, som alle er ambitiøse, og der skal vi agere ambitiøst. Vi har en stærk gruppe at arbejde ud fra, siger fodbolddirektøren og giver en opfordring til, at AGF skal gå efter at udnytte situationen, de nu har stillet sig i:
– Hvis vi skal have fast (i Europa, red.), så er det nu. Det handler om at udnytte momentum. Vinder du én runde, er du sikret Conference League. Derfor er det her en mulighed, vi skal udnytte.
AGF indtræder i anden runde af Champions League-kvalifikationen – her kan du læse mere om deres vej i Europa – og Carsten V. Jensen vil udnytte den chance.
– Nu skal vi have en dialog i direktionen og bestyrelsen om, hvordan udnytter vi det momentum, vi har skabt Alt andet lige har det ikke været mange gange, hvor man har haft muligheden for at bide sig fast i toppen af dansk fodbold og i Europa. Det skal da have et skud.
– Men det skal vi lige tale om indbyrdes, inden vi taler om det udadtil, lyder det fra ‘CV’, der også roser AGF’s danske ejerskab:
– Det betyder utrolig meget. Der er et virkelig stærkt fællesskab omkring AGF – også når det gælder ejerskab og den økonomi, der er til rådighed. Nu må vi se, hvordan vi griber den situation, som vi har skabt, an. Min indstilling er at se, om vi ikke kan udnytte det til at få fat i Europa.
Før AGF skal tænke på europæiske kampe og transfervinduet venter en sidste kamp i sæsonen på hjemmebane mod Viborg, hvor fodbolddirektøren håber på at skabe en kæmpe fodboldfest. Og mon ikke, at Aarhus leverer.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT