Beckmann har stor respekt for OB

FC Nordsjælland kan rykke op på Superligaens førsteplads mandag, hvis FC København søndag smider point i Haderslev. FCN møder selv OB – et hold de frygter i Farum.



FC Nordsjælland har ikke slået OB hjemme på Farum Park siden 2007. Mandag skal de gøre endnu et forsøg, når de skal forsøge at holde trit med FC København i toppen eller måske endda rykke forbi dem, hvis ikke FCK har vundet mod SønderjyskE dagen før.

OB er da også en modstander, de har enorm stor respekt for i FC Nordsjælland. Godt nok har de ikke vundet i dette forår, men spillet er blevet bedre under Poul Hansen i de seneste kampe. Og i Parken mod FC København i søndags kunne de godt have fortjent sejren.

– OB bliver en virkelig svær opgave for os. De er begyndt at komme lidt i gang her sent på sæsonen, og vi må ind og analysere lidt på, hvordan vi kan dirke dem op. Mod FCK virkede de meget rolige og nærmest overlegne på bolden, men vi sidder altid og kigger lidt på, hvor vi kan gøre ondt på modstanderen, og det gjorde jeg også, da jeg så kampen mod FCK i søndags, siger Mikkel Beckmann til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Beckmann: Måske lidt gummiben hos FCK

Selv om der ikke er gode FCN-minder fra OB’s fire seneste besøg på Farum Park, så slog FC Nordsjælland faktisk OB i de to klubbers seneste indbyrdes kamp. Det skete, da OB tabte 1-0 på TRE-FOR Park tilbage i marts, hvor Kasper Hjulmands folk lagde grunden til det flotte forår, der nu har sendt dem ind i guldkampen.

Et forår der også har budt på mange kampe på kort tid, hvilket efterhånden godt kan mærkes på alle klubbernes trupper. FC Nordsjælland har dog den lille fordel nu, at profiler som Andreas Bjelland og Mikkel Beckmann har haft en skadespause undervejs, der gør, at de ikke er nær så slidte som de øvrige.

– Folk har været slidte på det seneste, men jeg kan love jer for, at der ikke er nogen, der har for ondt til at spille de her sidste tre kampe. Heldigvis er Bjelland og jeg selv klar igen, og det kan give restitution til nogle af dem, der har spillet meget. Heldigvis har vi en bred trup med mange fuldgode erstatninger, så jeg er sikker på, at vi nok skal holde hele vejen, siger Beckmann.





FC København ansætter belgisk topchef


Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Stort problem: ‘Han eksisterer ikke i FCK’

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

‘Jeg mistede halvandet år’

‘Jeg er ked af at sige det her’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

‘Der var jo alle de her rygter’

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

FCM har solgt nul billetter

Rundens Hold i Superligaen – 12. runde

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen

Niko Kovač værdsætter FCK-transfer

Klar besked fra Frank efter nedtur

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Afsløring: Brøndby afvist

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Utrolig dansk succes i Belgien

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Landsholdet vil af med hvide shorts: ‘Utrygge’

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona? 

Vil købe Manchester United

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

Andreas Christensen ude af CL-brag

‘Det dårligste FCK-hold længe’

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Nedtur for Højlund

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Randers-jubel: Han minder om Saba Lobjanidze

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Klopp afslører: Sagde nej til Manchester United

Vanvittig Pogacar-klausul 

Tidligere NFL-profil død i politiets varetægt

Verdensstjerner med hård kritik efter Rune-skade

Skete fra Danmark: Superliga-spiller er mester

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle

PSG giver første nederlag til dansk træner

Svenske helte er målløse

Fuldender svensk mirakel

Fredericia får bank i Haderslev

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen