Mads Toppel blev for halvandet år siden hentet til Brøndby IF som reserve for Frederik Rønnow, og den opgave har den tidligere OB-keeper løst til perfektion. Det seneste lange stykke tid har Toppel dog været helt ude af Brøndbys trup, og Superliga-klubben har ikke meldt noget ud om hvorfor.
Status er imidlertid, at det ene uheld efter det andet har ramt Mads Toppel, og det har efterladt den 34-årige keeper tilbage med en masse frustrationer, magtesløshed og tvivl. Tvivl om, hvorvidt han nogensinde kommer til at spille fodbold igen.
Mads Toppel blev for to måneder opereret i menisken, og senere blev han ramt af to brudskader. Det var slemt, men for 14 dage siden blev det endnu værre for Brøndby-målmanden.
– Jeg stod i køkkenet og var ved at skære nogle svinemørbrader, da jeg kom til at skære mig i fingeren. Det var fuldstændig fucked, og jeg kunne slet ikke sove om natten. Som dagene gik, voksede den sig kæmpe stor, og til sidst var jeg rigtig bekymret. Derfor tog jeg til lægen igen, og så var meldingen ret klar – det var 50/50, om jeg kunne beholde fingeren. Var jeg kommet tre dage senere, havde jeg helt sikkert mistet den, fortæller Mads Toppel til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Der var gået stafylokokker fra mørbraden i lortet, så jeg blev med det samme hevet på operationsbordet. Jeg var indlagt i fire dage, og jeg går konstant til kontrol med fingeren. Senen var skåret halvt op, og lige nu kan jeg ikke engang bøje den.
Kommer du til at spille fodbold igen?
– Lige nu er jeg ikke så optimistisk, men jeg er generelt ikke ret optimistisk omkring noget i øjeblikket. Jeg er ret meget nede i kulkælderen. Jeg tænker ikke ret meget på fodbold, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg tænker på, om jeg overhovedet kommer til at bruge fingeren igen.
Hvad siger lægerne?
– Lægen siger, at jeg da nok skal komme til at spille igen, men det er jo ikke ligefrem Serie 1, jeg spiller. Hvis jeg selv skal komme med et bud, så er det 50/50 – måske lidt under. Jeg er helt nede i øjeblikket.
Hvad siger klubben til det?
– Troels Bech kan jo også godt se, at det ser meget skidt ud. Vi har meldt det til forsikringen, og hvad vi ellers kan gøre, men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg føler mig ret værdiløs i forhold til blandt andet mit arbejde.
Tager du på arbejde hver morgen?
– Ja, ja. Jeg står op klokken 6, afleverer børnene og så tager jeg ellers toget ind til Brøndby. Jeg har jo også mit knæ, jeg skal have genoptrænet, og jeg er begyndt at kunne cykle lidt igen. Så kan jeg i det mindste svede nogle af frustrationerne ud, slutter Mads Toppel.
Mads Toppel skal til sidste kontrol med sin finger på torsdag, og meldingen fra lægerne er, at den værste fare er overstået, og at fynboen nok skal beholde langefingeren.
Om han kan beholde jobbet som topmålmand i den bedste danske fodboldrække er mere tvivlsomt.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
AVIS
Interessant afsløring
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Kevin Diks skriver historie
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
