Den danske landsholdsmålmand Frederik Rønnow spillede en fremragende landskamp tirsdag aften mod Tyskland, og den 24-årige Brøndby-keeper har i den grad vist sig frem for interesserede bejlere. Anderlecht var på plads til landskampen og så altså ved selvsyn, hvor godt Brøndby-keeperen præsterede, og det lader til, at klubben skal agere hurtigt, hvis det skal ende med en transfer.
For de gode præstationer fra Rønnow, der lørdag står på mål i VM-kvalifikationen mod Kasakhstan, får nu flere klubber til at melde deres interesse, og det kan måske ende med en regulær budkrig på målmanden, der har to år igen af sin aftale med Brøndby.
Således fortæller det normalt velinformerede belgiske medie Het Laaste Nieuws, at endnu en belgiske klub har meldt sig ind i kampen om Rønnow. Der skal være tale om Genk, der i denne sæson nåede frem til kvartfinalen i Europa League. Og det bliver altså interessant at se, om Brøndby kan presse prisen op på målmanden med den store interesse, der angiveligt er.
Tyske Stuttgart, der rykkede op i Bundesligaen i denne sæson, er også interesseret, ifølge det belgiske medie, og ligesom med Anderlecht var den tyske klub på plads for at besigte Danmarks landskamp mod Tyskland i tirsdags.
Samtidig skal Anderlecht have erkendt, at det ikke bliver muligt at hente Matz Sels tilbage fra Newcastle – muligvis på grund af lønnen. Den belgiske målmand blev for et år siden solgt til Newcastle, men efter en hæderlig start begyndte keeperen at lave fejl og have store problemer i feltet, og så var det i stedet Karl Darlow og Rob Elliot, der vogtede målet.
Dermed er Anderlechts store emne på målmandspositionen altså Frederik Rønnow – ligesom det lader til at være det med Genk og Stuttgart.
Ifølge det belgiske medie koster målmanden to millioner euro – svarende til 15 millioner danske kroner. Om det er en frikøbsklausul i aftalen, eller om det er Brøndbys ønskede pris, melder historien ikke noget om.

TransferLIVE: Tæt på transfer til 435 mio.

Eriksen-bombe? ‘En gudetransfer’

Her er FC Københavns drømme- og skræklodtrækning

Legender jubler

Afsløring: Sælger Pelle Mattsson i flot handel

Møller fik besked fra dommer: Af med kasketten

FC Midtjylland indkalder til pressemøde

Manchester United-træner undskylder pokalfadæse

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Storsmilende Moukoko: ‘Mål, mål, mål’

På vej til Brøndby?

Her er FCK’s mulige Champions League-modstandere

Tæt på skifte – Rasmus Højlund scorer kongeløn

Superliga-klub holder telefonen åben for Eriksen

Holger Rune reagerer: Det er vanvittigt

FCK-stjerne forlader Parken på krykker

Et dumt signal, Jan Bech: Udløser gigantiske bøder

Afslører: Kan ske i december

Sponsor med kæmpe foræring til amatørklub inden OB

Uafklaret Billing: ‘Lössl prøver at overtale mig’

‘Fuldstændigt fantastisk’

Dansk cheftræner til Premier League-klub?

Kæmpe FCK-hyldest: ‘Det er så vildt’

Udtaget til U21: – Han troede, jeg tog pis på ham

Efter kæmpe triumf: FC København opjusterer

Manchester United i historisk fadæse

Topdommer i FCK-brag – men én kamp stak HELT AF

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Tæt på Premier League-skifte

I tvivl om Billing: Ikke den type, de burde hente

Her er Manchester Uniteds plan med Chido Obi

Har ét skud i bøssen – Mortensen i chokskifte?

Her er Pione Sistos løn

Trods chok-exit: Rune i stor hyldest af dansker

Birk deler godt Brøndby-nyt inden kæmpe kamp

SÅDAN! Kæmpe FC København-præstation

Efter chok-exit roses Schmeichel til skyerne

Hylder AGF: Den dag var vendepunktet

Så meget tjener FCK ved CL-kvalifikation

Superliga-klub bør hente Lucas Andersen

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Brøndby slipper med betinget tilskuerstraf

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Drømmemelding for Strasbourg før Brøndby-gyser

Nederlag til Zrinjski i Nederlandene

Kæmpe præstation! FCK er i Champions League

Superliga-klub henter Premier League-målmand

Sådan starter FC København i Basel-brag

Vingegaard tager igen førertrøjen i Vueltaen

Afsløring: Sønderjyske sælger Lukas Björklund

Revser ‘farlig’ bane: ‘Under al kritik!’

Hyldes: ‘Det bliver svært’

Blander sig i stort transferdrama

Her skal der handles i Superliga-klub

Afsløring: Polsk storklub har synet Osman Addo