Langt over 200 millioner kroner, det mest prestigefyldte selskab og et eksklusivt udstillingsvindue.
Alt det kan FC København se frem til, efter at holdet onsdag aften vandt 2-0 over FC Basel i Champions Leagues playoffrunde.
I en til tider nervøs affære satte FCK kniven ind efter pausen.
Andreas Cornelius pandede holdet i front, og med knap ti minutter igen aflivede Youssoufa Moukoko de schweiziske drømme og sørgede for en samlet sejr på 3-1.
Det er syvende gang, FCK spiller sig til en plads i Europas største klubturnering. Torsdag findes navnene på holdets otte modstandere i ligaspillet ved lodtrækningen i Monaco.
De danske mestre gik ind til duellen som bookmakernes klare favoritter til avancement, men på banen var det langt hen ad vejen helt lige.
Kampens enorme betydning så ud til at sidde i baghovedet på hjemmeholdets spillere. Måske fordi Parken var plastret til med Champions League-bannere, og den velkendte hymne havde lydt inden startfløjt.
Der blev lavet lidt for mange fejl i opspillet, og et velforberedt Basel-mandskab stod klar til at stikke afsted i omstillinger, når bolden blev erobret.
Heldigvis for FCK slukkede forsvaret ildebrandene, og på trods af tilløb til flere store chancer, blev Xherdan Shaqiri og holdkammeraterne ikke for alvor farlige før pausen.
FCK-træner Jacob Neestrup rådede over kantprofilen Elias Achouri for første gang i knap tre uger og fandt med det samme plads til ham i startopstillingen.
Tuneseren manglede den sidste skarphed i sit spil efter fire kampe på sidelinjen, men fandt sammen med holdkammeraterne fodfæste, efterhånden som minutterne gik.
Efter en halvleg var rusten tilsyneladende væk.
48 sekunder var spillet efter pausen, da Achouri trak ind i banen og lagde bolden perfekt til rette for Andreas Cornelius, som pandede bolden i nettet.
Målet tændte op under værterne, som kort efter kom frem til endnu en stor chance, som Jordan Larsson formøblede.
Men Basel havde stadig banens måske bedste spiller på banen. Og da Shaqiri modtog bolden i fri position i feltet ti minutter senere, var det kun en stor redning af Dominik Kotarski, der forhindrede en udligning.
FCK var advaret, skulle man tro. Men minuttet efter var den gal igen, og Kotarski måtte diske op med en ny superredning.
Et ellers feststemt Parken stoppede for en stund op, da Magnus Mattsson måtte humpe fra banen efter at have taget sig til knæet.
William Clem afløste sin formstærke kollega og var med til at stabilisere FCK’s lave blok i kampens sidste fase.
Basel dansede om feltet, men FCK afviste alle tilnærmelser og satte kampen på køl med små ti minutter igen.
En omstillingsmulighed endte hos indskiftede Viktor Claesson, som blev fældet i feltet af Adrian Barisic, og på det efterfølgende straffespark sikrede Youssoufa Moukoko endegyldigt klubbens tredje deltagelse i Champions League på fire år.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE