Superliga-klub bør hente Lucas Andersen

Transfervinduet lukker meget snart, derfor kigger Tipsbladet på tre store spørgsmål i de forskellige Superliga-klubber, der skal besvares. Denne gang kigger vi på Silkeborg IF.



Der er meget kort tid tilbage, hvis der skal lappes huller rundt omkring i Superliga-trupperne.

Transfervinduet lukker inden længe, og derfor sætter Tipsbladet fokus på tre store spørgsmålstegn hos Superliga-klubber, der bliver besvaret i de kommende dage.

I første omgang kaster vi blikket på Silkeborg IF.

Er truppen overhovedet god nok?

Sæsonstarten har været alt andet end imponerende for Silkeborg IF. Resultaterne har svigtet, og værst af alt har man fortsat til gode for alvor at spille en sammensat fodboldkamp. Målene hagler ind på Nicolai Larsen, der i seneste kamp havde et forsvar foran sig, hvor tre ud af fire spillere spillede ude af position.

Tydeligt er det, at der mangler defensive forstærkninger, da de ellers stærke folk Pedro Ganchas, Pontus Rödin og Alexander Busch alle døjer med skader.

På midtbanen har niveauet også været alt for lavt. Kun Pelle Mattsson har for alvor spillet til par, imens stjernetransferen Rami Al Hajj indtil videre har været en regulær skuffelse. Derfor skal man i markedet, hvis man vil garantere sig selv ikke at blive en del af nedrykningskampen.

Tør de at bruge penge?

Klubben fra Søhøjlandet er ikke ligefrem kendt for at kaste om sig med penge. De køber billigt og sælger dyrt, problemet er bare, at de andre hold i Superligaen i den grad opruster og udvider deres budget i disse år.

Nu kan det være en nødvendighed, at man er klar til at hente spillere til, der har højere kvalitet fra starten af. Men dilemmaet virker til at være, at de heller ikke ligefrem vader i salgbare unge spillere.

Jovist er der talent og potentiale i holdet, men intet peger på, at de for alvor er klar eller har tilliden hos Kent Nielsen.

Brøndby IF Silkeborg IF Sean Klaiber, Tonni Adamsen, Daniel Wass

Hvad kan der ske på transfermarkedet?

Tipsbladet kunne mandag fortælle, at Tonni Adamsen ikke vil forlænge sin kontrakt, det kan ikke komme bag på nogen. Derfor kan et salg af ham komme på tale, men Silkeborg er formentlig nødt til at holde på ham. Han er simpelthen for afgørende for, om det bliver en fremragende eller katastrofal sæson.

Bliver han solgt, kan en løsning være Lucas Andersen, der kunne skabe den fornødne kreativitet, som vil opstå i tomrummet. Hvorefter Alexander Simmelhack og Asbjørn Bøndergaard ville kunne gribe deres chance på angriberposten. Under alle omstændigheder kan man godt bruge den kreative kontraktløse offensivspiller.

På udgangssiden er det også interessant, om der sker noget med Pelle Mattsson, men interessen er måske for nu forduftet. Bliver Tonni Adamsen ikke solgt, er det ikke svært at tænke sig til scenariet, hvor Asbjørn Bøndergaard sendes tilbage på udlån til FC Fredericia, men kan Silkeborg seriøst forstærke en modstander i en potentiel nedrykningskamp?

En forsvarspiller skal man dog nok som minimum lande, inden transfervinduet lukker.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæk Wass: Han filmede!

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Kæmpe stjerne besøger København

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

En historisk katastrofe for Danmark

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Chelsea med historiens største PL-underskud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Varme rygter: Han har været i FC København

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Sådan starter Danmark i skæbnebrag