Manchester United-træner Ruben Amorim er nådesløs i kritikken af sit eget hold efter klubbens exit i den engelske ligacup.
Onsdag aften tabte storfavoritterne fra Premier League på udebane til Grimsby Town fra den fjerdebedste række.
– Det bedste hold vandt. Det eneste hold, der reelt var på banen.
– De bedste spillere kan godt tabe, fordi ét hold er i stand til at besejre enhver gruppe af spillere, siger Ruben Amorim til Sky Sports.
Fra bænken så den portugisiske træner sit hold kæmpe sig tilbage på 2-2, efter at Grimsby havde ført 2-0.
Amorim finder intet formildende ved, at United trods alt fik udlignet, inden favoritterne til sidst tabte i en straffesparkskonkurrence.
– Det er ligegyldigt, om vi kom tilbage eller ej. Det handler om de signaler, holdet sendte under kampen. Starten af kampen, siger Ruben Amorim.
– Undskyld
Manchester United skuffede stort i sidste sæson, og nederlaget mod Grimsby overbeviste ikke Amorim om, at holdet er på rette vej.
– Jeg vil bare sige undskyld til fansene. Den støtte, som de gav os og altid giver os trods alle nederlagene. Jeg kan kun sige undskyld, siger portugiseren.
Keeper André Onana så svag ud inde i Manchester United-målet mod Grimsby, men Amorim vil ikke give målmanden skylden for, at klubben nu er færdig i den engelske ligacup efter anden runde.
– Med al respekt – når du spiller mod et hold fra fjerde division, handler det ikke om målmanden, det handler om alt, siger United-træneren.
Manchester United har fortsat den første sejr til gode i Premier League efter de første to spillerunder. Sæsonen blev indledt med et nederlag til Arsenal, inden det i weekenden blev til uafgjort mod Fulham.
United får på lørdag besøg af Burnley hjemme på Old Trafford.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danskerne har stor tiltro til Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TOPNYHED