Løsningen på OB’s angriberjagt kan meget vel hedde Michael N’Goo, der tidligt i sin karriere blev kaldt “Den nye Emile Heskey”. Men N’Goo slog sig ikke ind på førsteholdet i Liverpool, og den 30. juni udløb hans kontrakt med Premier League-storklubben.
I sidste uge trænede Michael N’Goo med OB og fik en halvleg i træningskampen mod Silkeborg. Nu er N’Goo tilbage på træningsanlægget i Ådalen, for sportsdirektør Jesper Hansen tror på, at den 21-årige angriber kan være løsningen på det angrebsproblem, som OB fik, da kontrakterne med Morten Skoubo og Mustafa Abdellaoue løb ud.
– Michael blev lidt forsinket i sidste uge og nåede derfor kun at træne med to gange. Vi vil gerne se ham lidt mere, og han er derfor kommet nu her og skal træne med os en uges tid. Han viste nogle gode ting mod Silkeborg, og nu vil vi gerne se lidt mere for at blive helt sikre. Når man får en spiller over til prøvetræning, kan man hurtigt se, om det er én, man vil se mere til. Om der er ting, der ser spændende ud, og sådan er det med Michael, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Hvis OB den kommende uges tid bliver så tilfredse med det, de ser, at de vil lave en kontrakt, så har de også sikret sig, at det er muligt at nå en aftale.
– Det er lidt for tidligt at gå ind i konkrete forhandlinger, men når man får en spiller til prøvetræning, så har man også sikret sig en forestilling om, hvordan det kan se ud, hvis det skulle komme dertil. Der er ikke truffet nogen beslutning, så jeg kan ikke sige mere endnu, men vi arbejder på at finde en angriber, og her er Michael et emne, og dem kan der være flere af, siger Jesper Hansen.
Michael N’Goo nåede aldrig at få en førsteholdskamp for Liverpool, men han har været udlejet til Hearts, Yeovil Town og Walsall undervejs og har derfor fået en række seniorkampe under bæltet.

Engelske fans drillede Tuchel: Det var fantastisk

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Profil afviste Benfica og Sporting for Danmark

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Peger på særligt problem fra dag ét

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Værdien styrtdykker

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Højlund jubler over landstrænerens plan

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

England er klar til VM

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Nedtur for Danmark

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Stort Brøndby-ikon: ‘Jon Dahl nærmere en fiasko!’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Kræver rekordbeløb

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Zidane flirter med kæmpe job

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Chokerede spillerne kort før kampstart

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Tomassons afløser? ‘Han er en fantastisk leder’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

244 Superliga-kampe: Nu siger han stop

– Norge er et af de to bedste landshold i Europa

Nedtur for Robert Skov

Jon Dahl Tomasson fyret

– Har aldrig set noget lignende før!

Pariserinder kan drille i London

Brøndby-kampen var et taktisk mesterstykke, men…

Superliga-profil skriver historie: ‘Folk gik amok’

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Stjerne ude på ubestemt tid

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’
