‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Viaplays eksperter tror, at FCK har for mange dårlige erfaringer til at give profilen en længerevarende kontrakt.



Er Lukas Lerager i gang med sin sidste tid i FC København? 

Kontrakten udløber den 31. december, og selvom FC København har tilbudt en kortvarig forlængelse, som Tipsbladet kunne afsløre i sidste uge, vil Lerager gerne have en længerevarende kontrakt. Derfor er fremtiden uvis for midtbanekrigeren. 

Og det ærgrer fodboldekspert Francis Dickoh. Det siger han i programmet SuperligaTilsynet på Viaplay Sport News

– Jeg synes, det er ærgerligt, for det virker som om, at det er match, der er virkelig godt. Så skulle man håbe for FC København og Lerager, at man kunne blive enige om det. Men der er det her med alderen. Jeg siger ikke, at det er penge ud af vinduet, for der er det sportslige, man får ud af at have Lerager, men FC København er en forretning, og de tænker, at det er en stor afskrivning, hvis man udstyrer ham med en tre eller fireårig aftale med hans nuværende aftale. 

– Jeg kan godt forstå, hvis Lerager siger, at han er det værd. Men de har haft nogle skrækeksempler inde i FC København. Skræk og skræk… Men (Thomas) Delaney er lidt for meget skadet til min smag i forhold til, hvad han skal bibringe, og (Andreas) Cornelius har været alt, alt for meget skadet. Det er spillere, der er oppe i alderen.

– Det bedste eksempel er (Mohamed) Elyounoussi, der altid er til rådighed. Det er Lerager også, men tør man satse på, at det fortsætter? Det er en case, der kræver, at man tænker på andet end følelser, siger Francis Dickoh. 

‘FCK har brændt nallerne for mange gange’ 

Medekspert Kenneth Emil Petersen stemmer i og peger også på Rasmus Falk som en spiller, FC København gav en stor kontrakt, hvorefter “løverne” måtte sende ham afsted med et gyldent håndtryk

– Lerager kommer til at lide lidt under, at der tidligere er blevet truffet nogle beslutninger tidligere, hvor man har givet de her lange kontrakter til spillere, som er oppe i årene. Der er spillere, der præsterer til de er 35 eller 36 år, men jeg vil vove at påstå, at der er markant flere, der falder i niveau i den alder. 

– Det her kommer ned til en ting: Kontraktlængden. Lerager vil have sin sidste kontrakt og være sikker, men han mener også, at han er noget. Og der tror jeg, at FC København har brændt nallerne for mange gange til, at de vil give ham den store kontrakt, siger “KEP” i programmet. 

Du kan se hele klippet med Francis Dickoh og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hemmelig samtale med storklub

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er meget svært for Nørgaard

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

FCM uden syv mand mod Brann



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Angriber meldes tæt på

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg