Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Rasmus Falk spiller for en lavere månedsløn i OB, men FCK gav ham et gyldent håndtryk i forbindelse med afskeden. Falk sender FCK "en kæmpe tak".



NYBORG (Tipsbladet): Rasmus Falk har tjent mange penge i løbet af sin imponerende karriere. Nu kommer han til at tjene lidt mindre hver måned.

Den 33-årige fynbo er vendt hjem til OB på en aftale, der er et år længere end, hvad han havde tilbage i FC København. Til gengæld er lønnen lavere.

Bold kan torsdag fortælle, at Rasmus Falk fik et gyldent håndtryk i forbindelse med afskeden i FC København, og Tipsbladet har de samme oplysninger. FCK indvilligede i at sende legenden ud af døren med en pose penge i hånden – som tak for ni års tro tjeneste.

Hovedpersonen selv ønsker ikke at gå i detaljer, men både Rasmus Falk og OB’s sportsdirektør, Troels Bech, lægger ikke skjul på, at FC København i høj grad har bidraget til, at transferen kunne falde på plads.

– Det har ikke været vores privilegie at endegyldigt kunne definere udgangen af den her transfer. Både Rasmus og FC København har bidraget helt ekstraordinært, siger Troels Bech til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg kan have nok så gode relationer til Sune (Smith-Nielsen, red.) og alle mulige andre, men det her er kun sket, fordi Rasmus er så markant en person i begge klubber. Jeg vil godt vove den påstand, at det ikke havde kunnet lade sig gøre med andre.

Rasmus Falk
Rasmus Falk. Foto: OB

‘Kæmpe tak til FC København’

Rasmus Falk kommer ikke til at gå sulten i seng i OB, hvor han brager ind i toppen af lønhierarkiet, men økonomien er en anden end i hovedstaden.

Men der er som bekendt andet og vigtigere ting i livet end penge.

– Det er egentlig meget simpelt. Alle parter, som er involveret i sådan en handel, har skullet indgå nogle kompromiser, og det er kun et år siden, at jeg skrev under på en ny aftale med FC København. Jeg vil bare gerne sige kæmpe tak til FCK for, at det her har kunnet lade sig gøre, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.

Han lægger ikke skjul på, at FC København har strakt sig langt.

– Den måde, FCK har håndteret det på, er ikke noget, man normalt ser i fodboldens verden, og det er derfor, jeg kun kan sige kæmpe tak til FCK, siger Falk og tilføjer:

– Samtidig har det været mit ønske at vende tilbage til OB, og det er mig, der har truffet valget. Det har jeg kun kunnet gøre, fordi nogle mennesker har givet mig lov til det.

Rasmus Falk har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2028 med OB, og torsdag havde han første træning under Alexander Zornigers ledelse i Nyborg.

Midtbanespilleren nåede over 300 kampe for FC København.

Følg med her på Tipsbladet, hvor vi senere bringer et stort interview med Rasmus Falk om afskeden med FCK og det at være tilbage i OB.



Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Superliga-klub i forhandlinger om salg

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet