Afsløring: FCK tilbyder Lerager kort forlængelse

FC København forsøger at holde fast i Lukas Lerager med et nyt kontraktforslag, der denne gang lyder på samme løn og vilkår, men kun løber til udgangen af sæsonen. Det vil også blive afvist grundet den korte længde. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København forsøger igen at holde fast i Lukas Lerager. Denne gang på en helt anden måde end tidligere. 

Tipsbladet og Podimo kan afsløre, at de danske mestre har tilbudt sin vigtige midtbaneprofil et nyt forslag til en kontraktforlængelse – men den lyder på blot et halvt år, til efter sæsonen. 

Det nye tilbud adskiller sig ifølge Tipsbladets oplysninger fra de tidligere kontraktforslag, som Lerager har skullet forholde sig til, da den er på de samme vilkår og løn som den aftale, han har nu.

En aftale, der udløber om tre måneder, når 2025 er blevet til 2026.

Det halve år er dog ifølge Tipsbladets oplysninger ikke attraktivt for Lukas Lerager, der med sine 32 år står et sted i sin karriere, hvor en længerevarende kontrakt har større værdi. 

Bliver afvist 
Som Tipsbladet tidligere har løftet sløret for, har FC København også forsøgt sig med en toårig kontraktforlængelse, men den krævede lønnedgang og var præstationsbetinget, og derfor blev den afvist. 

Ligesom det nye forslag til en kontraktkonstruktion vil blive, medmindre længden bliver ændret.

For i baggrunden lurer en række udenlandske klubber med både bedre økonomi og lange kontrakter, som Tipsbladet også kunne fortælle inden lukningen af sommerens transfervindue. Det kan du læse mere om her

Fåmælt Sune Smith-Nielsen
Lukas Leragers fremtid i FC København er det helt store debatemne i øjeblikket, og sportsdirektør Sune Smith-Nielsen sagde følgende om situationen inden søndagens topkamp mod FC Midtjylland. 

– Som jeg har sagt hele tiden, har vi en dialog med Lukas og hans bagland. Hvor vi ender, kan jeg desværre ikke sige noget om, sagde FCK-bossen og roste Lukas Leragers professionalisme til skyerne.

Herefter blev han spurgt, om fansene skulle have uro i maven over situationen.  

– Jeg tror, der er uro omkring rigtig mange ting. Det er der, den sag er lige nu.

Mesterskaber i plus 200 kampe
Lukas Lerager kom i 2021 hjem til dansk fodbold og FC København som en prestigefuld transfer fra Genoa, og efterfølgende vandt løverne mesterskabet, hvilket har været tilfældet flere gange siden. 

I dag har han rundet over 200 kampe i den hvide trøje og været medvirkende til et mål i omkring hver fjerde af de kampe.

Det er derfor meget mere end en fodboldspiller, FC København kan vinke farvel til, når de sidste 12 kampe i dette kalenderår er spillet.

I afsnit 9 af ‘Transferguru’ bliver situationen omkring Lukas Leragers fremtid i FC København vendt. Du får også en masse andre nyheder. Lyt til det her.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Afslører: FCK ringede aldrig

De er enige med Mathias Jensen

Norge – Frankrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?