Kalilou Traoré var engang en stor profil i OB og i Superligaen i det hele taget, og det var da også derfor, at fynboerne i 2012 solgte midtbanespilleren videre til Sochaux for et beløb i omegnen af 15 millioner kroner.
Der er imidlertid løbet meget vand gennem åen siden, og her tre år senere er det en helt anden udgave af Kalilou Traoré, man ser. I sidste sæson blev han vejet og fundet for let i FC Vestsjælland, og nu har også SønderjyskE vendt tommelen ned til den 28-årige midtbanemand.
Kalilou Traoré var med i en reserveholdskamp mod Esbjerg i går, men imponerede langt fra. Derfor får han heller ikke en aftale med SønderjyskE.
– Traoré mangler noget. Han var fremragende i OB, og det var også en af årsagerne til, at vi tog ham ind – for at se, hvor han står i sin genoptræning. Han har jo ikke spillet en betydende kamp i meget lang tid. Men han mangler for meget, siger SønderjyskE’s sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.
Foruden Kalilou Traoré testede Haderslev-klubben også den unge tyske højreback Haci Gündogan og den offensive hollænder Wiljan Pluim, der har en fortid i en række klubber i Æresdivisionen. Og det var sidstnævnte, der gjorde det bedste indtryk.
– Haci tog vi ind, fordi vi fik muligheden for at se nærmere på en ung spiller, og hollænderen har vi fulgt et stykke tid. Haci mangler stadig noget for at have Superliga-niveau, og det er ikke en spiller, vi skal se igen. Wiljan var rigtig god med bolden og havde nogle fine offensive raids. Det var så afgjort ham, der gjorde det bedst af de tre prøvespillere, siger Haysen, der nu skal finde ud af, om Wiljan Pluim er en spiller, der skal arbejdes videre med.
Det er blandt andet landskampspausen, der har fået SønderjyskE til at tage tre prøvespillere ind.
– Vi har en uge uden kamp, og så har vi desuden et par småskader i truppen. Derudover har U/19-holdet lige været ude i en hård kamp, og så valgte vi at benytte lejligheden til at se nærmere på de tre, forklarer SønderjyskE-bossen.
Hans Jørgen Haysen kunne i øvrigt ikke svare på, om 19-årige Haci Gündogan er i familie med Borussia Dortmund-stjernen Ilkay Gündogan.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT
