Spalvis-agent foran kontraktsnak med AaB

Lukas Spalvis var pludselig på alles læber i det tidlige forår, og det skabte megen fokus på en lille kontrakt med udløb i sommeren 2015. Nu sætter parterne sig sammen, og det lugter af forlængelse.



Når AaB på søndag runder sæsonen af hjemme mod AGF, vil Lukas Spalvis’ agent Henner Janzen være at finde på Nordjyske Arena. Spalvis var talk of the town i marts og april, hvor han bombede mål ind efter forgodtbefindende i Superligaen og pokalturneringen.

Her begyndte det at rumstere med interesse fra udenlandske klubber og snak om forlængelse af Spalvis’ kontrakt, der blev skrevet i 2013, hvor den 19-årige litauer var en 18-årig lottokupon, der ikke kunne slå igennem i den tyske Bundesliga-klub Freiburg.

I det tidlige forår aftalte Henner Janzen med AaB at forsøge at skabe ro, så Spalvis kunne koncentrere sig om at spille sæsonen færdig, og efter mesterskabet nu er i hus, bliver forhandlingerne accelereret.

– Jeg kommer til Aalborg i slutningen af ugen og ser kampen mod AGF, og så sætter vi os sammen og snakker igen. Sidst vi snakkede, blev vi enige om, at der var så mange vigtige kampe, og at det var bedre, at Lukas koncentrerede sig om dem, så han ikke blev distraheret af al den snak.

– Dengang udvekslede vi blot generelle ideer om vores forestillinger, så jeg ved ikke, hvordan vi står i forhold til en forlængelse. Men jeg har et godt forhold til Allan Gaarde og Kent Nielsen, så jeg forestiller mig, at vi sætter os ned og tager en snak igen. Lukas kan godt lige at være i Aalborg, og når han kan det, kan det være en ide at forlænge. Men vi har ikke travlt. Han har jo stadig et år tilbage af kontrakten, siger Henner Janzen til tipsbladet.dk.

I starten af foråret begyndte en hel del klubber og agenter at interessere sig for Lukas Spalvis, for en stor, stærk angriber vil altid være i høj kurs, og alting har da også flasket sig for den unge litauer i denne sæson.

– Han er på sit første professionelle år og spiller meget. Han scorer vigtige mål, har vundet mesterskabet og er tilmed med i pokalfinalen i morgen. Ingen kunne have tænkt det bedre, så indtil videre har det været perfekt. Og så er der straks mange, der slår øjnene op og begynder at vise interesse. En spiller som Lukas er en uddøende race i moderne fodbold, så derfor er han eftertragtet som type. Der kommer mange henvendelser, og spørgsmålet er så altid, hvor alvorligt det er.

– Men her vil jeg også gerne understrege, at vores første samtalepartner selvfølgelig er AaB, og det regner jeg så med, vi tager hul på nu, siger Spalvis-agenten.

Lukas Spalvis har scoret 11 mål i 17 liga- og pokalkampe i dette forår.





Henter Mads Junker




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Siger op: Superliga-ekspert stopper

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Anton Gaaei-handel meldes død