Trænerkarussel: Flest trænerskift i Hobro, OB og Viborg

Hobro, Viborg og OB er de nuværende Superliga-klubber, der har brugt flest trænere i løbet af de seneste 12 år.



Hobro, Viborg FF og OB er de Superliga-klubber, der har skiftet træner flest gange i løbet af de seneste 12 år. Der har været gang i svingdøren i de danske topklubber de seneste år. Alle de nuværende Superliga-klubber således skiftet træner minimum fem gange siden 2003. Det viser en opdateret opgørelse, som tipsbladet.dk har lavet i kølvandet på trænerskifterne i Esbjerg og Hobro.

Netop Hobro, der tirsdag har præsenteret Ove Pedersen som ny cheftræner for få uger siden, er den klub, der sammen med OB har benyttet flest trænere de seneste 12 år. Ove Pedersen er således den 12. træner, der kommer til at stå i spidsen for klubben, siden den rykkede op i divisionerne i midten af det forgangne årti.

Modsat har FC Nordsjælland været klubben med færrest trænerskift de seneste 12 år. Klubben har ‘kun’ benyttet fem trænere siden 2003 – hvilket dog i dag er kommet op på seks i forbindelse med klubovertagelsen fra den britiske investorgruppe med Tom Vernon, hvor Olafur Kristjansson er blevet fyret til fordel for et comeback til Kasper Hjulmand i cheftrænerstolen. 

De nuværende 12 Superliga-klubber har tilsammen brugt 102 trænere de seneste 12 år. Det svarer til mere end otte trænere per klub. 

I nedenstående tabel vises overblikket over antallet af trænere i de nuværende Superliga-klubber siden 2003. Divisionsklubben Sillkeborg er for sammenligningens skyld medtaget i tabellen.

Klub                 Antal trænere fra 2003 til 2015
Hobro IK12*
OB11
Viborg FF11
AGF9
AaB8
Randers FC8
SønderjyskE8
FC Midtjylland8
Esbjerg fB8
Brøndby IF7
FC København6
FC Nordsjælland 6
Silkeborg IF9

* I tilfældet Hobro IK er antallet af trænere kun regnet med fra klubbens indtræden i Danmarksturneringen – altså efter oprykningen til 2. division. Hobro blev en del af Danmarksturneringen i 2005.

I tabellen er medregnet alle de trænere, der har stået i spidsen for de respektive klubber i minimum en gang. Derfor er Jørn Aas medregnet i FC Midtjylland, ligesom midlertidige trænere som Michael Pedersen, Peter Elstrup, Thomas Thomasberg og Michael Hemmingsen er medregnet i henholdsvis Esbjerg, Randers FC og OB. 

I de tilfælde hvor to trænere har delt cheftrænerposten – som i OB i fra 2004 til 2005 – er disse kun talt med som én person.

I de klubber, hvor en træner har været mere end én gang, er træneren også blevet talt med mere end én gang. Derfor er folk som Ståle Solbakken, Troels Bech og Ove Pedersen talt med to og tre gange i henholdsvis FC København, OB og Esbjerg. Det samme gælder for Viggo Jensen i Silkeborg. 

I de tilfælde, hvor en klub har været tvunget til at bruge en anden cheftræner på grund af DBU’s P-licenskrav, er den midlertidige trænere også medregnet i statistikken. Derfor er Frank Andersen talt med som SønderjyskE-træner i efteråret 2009, hvor han vikarierede for Michael Hemmingsen, ligesom Uffe Pedersen er regnet med som formel OB-træner i efteråret 2010, indtil Henrik Clausen trådte til. 





Aldrig nogensinde FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

– Lidt af en bombe

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller