Fanklubben: Mange spændende spørgsmål i FCM

FC Midtjylland har gang i et vigtigt transfervindue, og ifølge FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen mangler det stadig en spiller i truppen.



FCN_250x257Hvad nu, Thomas Thomasberg? Hvad gør vi, Peter Sand? Hvor skal vi hen, Claus Steinlein?

FC Midtjylland står foran endnu et spændende, definerende forår i 2025; Kan vi skrabe europæiske ranglistepoint sammen til at nå 2025-målet? Kan vi vinde et back-to-back mesterskab? Og hvad med vores plads i fødekæden? Kan vi (og FCK og Randers) holde AGF, Brøndby og FCN væk fra de mest interessante europæiske kvalifikationspladser og tvinge GFH til lommerne endnu en gang for at holde deres investering i live?

Og mest aktuelt: Fortsætter oprustningen og investeringerne i truppen i vinterens transfervindue?

FC Midtjylland har længe været i gang med opstart og forberedelser til de to sidste kampe i Europa Leagues ligafase mod Ludogorets og Fenerbahce, og nogle svar på transferplanen har vi allerede fået; Emiliano Martinez virker til at have spillet sin sidste kamp for ulvene – om næste destination bliver Serie A i Brasilien eller Serie A i Italien ved vi endnu ikke, men Thomas Thomasberg har allerede bekræftet, at Emiliano Martinez forhandler og ikke er til rådighed for træneren, og så viser alle erfaringer, at det gælder om at få lukket en handel.

Og det er måske også godt nok for os, der holder med FCM. I mine øjne har Martinez været en succes, han er blandt de mest solide for os i hver kamp, men… måske har han også lignet en spiller, der var mere tændt til de europæiske kampe end til rugbrødsopgør i Superligaen, og jeg tror, det isoleret set er rigtigt at få Martinez afsted nu.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan

Med de indkøb til den centrale midtbane, der blev gjort i sommer, virker et Emiliano Martinez-skifte heller ikke helt uforudset hos Peter Sand & Co. Selvfølgelig drømte man om, at Pedro Bravo, Kristoffer Askildsen og Denil Castillo havde vist sig bedre frem i efteråret, så man havde en helt oplagt afløser klar. Pedro Bravo fik chancen af et par omgange og er både niveau og som spillertype den mest oplagte afløser i Martinez’ oprydderrolle.

Så ligner det, at Thomasberg vil gå ind i foråret med et nyt system med én spidsangriber og tre centrale midtbanefolk; Buksa på toppen, Aral og Dario på kanterne suppleret af fremadstormende Gogorza, efterårets lyspunkt, og så tre centrale midtbanefolk i Bravo som skraldemand, Oliver Sørensen og Castillo som 8’ere og løbemaskiner. Joel Andersson og Askildsen som førstereserver.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Da skaderne væltede ned over holdet efter et historisk tæt program, og Aral Simsir og Dario Osorio måtte undværes, gik det meget hårdt ud over spillet. I mine lægmandsøjne manglede vi pludselig evnen til at holde i bolden, tiltrække pres og spille folk fri – især Aral Simsirs spidskompetence. Der var simpelthen for mange løbere på banen, for få, der kunne diktere spillet og sætte det op.

Jeg tror stadig, vi mangler den spiller i truppen, der kan tage 8’eren på sig og supplere Oliver Sørensens drev og hidsige løb med kombinationer, ro, boldsikkerhed og gefühl i forhold til at sætte kampens tempo. Valdemar Byskov har nogle af kvaliteterne til at være en boldsikker central midtbane, men det er endnu ikke helt lykkedes på seniorniveau i FCM. 

Kristoffer Olsson kan være en nøgle til at låse spillet og modstanderne op, men hvordan er niveauet efter et års fravær og alvorlig sygdom? Han træner med og træner godt, men kan man se ham gøre det store comeback i FCM? Og tør man forsøge at skrive en svær toer til det eventyr, det var, da Kristoffer Olsson løftede mesterskabspokalen i 2024 efter at have kæmpet for livet et par måneder forinden? Det skal virkelig håndteres med omtanke, og jeg tror ikke, at Kristoffer Olsson er klar til at skulle ind og styre holdet allerede. 

I Milan kaldte de Pirlo Il Metronome. Vi kunne godt bruge en dirigent på midtbanen i Ikast.

Schouv_Jakobsen_Thomas2




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Derfor var Moukoko vraget

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom over Franks fremtid



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Thomas Tuchel laver ny aftale

Nægtet Brøndby-skifte

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Sean Dyche fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

– Hold nu kæft med Arsenal!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Zorniger i chok: Er det en joke?

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Skader falder aldrig belejligt’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Vild aften! Kun sket én gang før

Forventer kæmpe jobtilbud

Liverpool tager smal sejr

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

Her kan du se FC København mod Viborg FF