Hvad nu, Thomas Thomasberg? Hvad gør vi, Peter Sand? Hvor skal vi hen, Claus Steinlein?
“
Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?
Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan
Med de indkøb til den centrale midtbane, der blev gjort i sommer, virker et Emiliano Martinez-skifte heller ikke helt uforudset hos Peter Sand & Co. Selvfølgelig drømte man om, at Pedro Bravo, Kristoffer Askildsen og Denil Castillo havde vist sig bedre frem i efteråret, så man havde en helt oplagt afløser klar. Pedro Bravo fik chancen af et par omgange og er både niveau og som spillertype den mest oplagte afløser i Martinez’ oprydderrolle.
Så ligner det, at Thomasberg vil gå ind i foråret med et nyt system med én spidsangriber og tre centrale midtbanefolk; Buksa på toppen, Aral og Dario på kanterne suppleret af fremadstormende Gogorza, efterårets lyspunkt, og så tre centrale midtbanefolk i Bravo som skraldemand, Oliver Sørensen og Castillo som 8’ere og løbemaskiner. Joel Andersson og Askildsen som førstereserver.
Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?
Da skaderne væltede ned over holdet efter et historisk tæt program, og Aral Simsir og Dario Osorio måtte undværes, gik det meget hårdt ud over spillet. I mine lægmandsøjne manglede vi pludselig evnen til at holde i bolden, tiltrække pres og spille folk fri – især Aral Simsirs spidskompetence. Der var simpelthen for mange løbere på banen, for få, der kunne diktere spillet og sætte det op.
Jeg tror stadig, vi mangler den spiller i truppen, der kan tage 8’eren på sig og supplere Oliver Sørensens drev og hidsige løb med kombinationer, ro, boldsikkerhed og gefühl i forhold til at sætte kampens tempo. Valdemar Byskov har nogle af kvaliteterne til at være en boldsikker central midtbane, men det er endnu ikke helt lykkedes på seniorniveau i FCM.
Kristoffer Olsson kan være en nøgle til at låse spillet og modstanderne op, men hvordan er niveauet efter et års fravær og alvorlig sygdom? Han træner med og træner godt, men kan man se ham gøre det store comeback i FCM? Og tør man forsøge at skrive en svær toer til det eventyr, det var, da Kristoffer Olsson løftede mesterskabspokalen i 2024 efter at have kæmpet for livet et par måneder forinden? Det skal virkelig håndteres med omtanke, og jeg tror ikke, at Kristoffer Olsson er klar til at skulle ind og styre holdet allerede.
I Milan kaldte de Pirlo Il Metronome. Vi kunne godt bruge en dirigent på midtbanen i Ikast.

LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT