Fanklubben: Mange spændende spørgsmål i FCM

FC Midtjylland har gang i et vigtigt transfervindue, og ifølge FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen mangler det stadig en spiller i truppen.



FCN_250x257Hvad nu, Thomas Thomasberg? Hvad gør vi, Peter Sand? Hvor skal vi hen, Claus Steinlein?

FC Midtjylland står foran endnu et spændende, definerende forår i 2025; Kan vi skrabe europæiske ranglistepoint sammen til at nå 2025-målet? Kan vi vinde et back-to-back mesterskab? Og hvad med vores plads i fødekæden? Kan vi (og FCK og Randers) holde AGF, Brøndby og FCN væk fra de mest interessante europæiske kvalifikationspladser og tvinge GFH til lommerne endnu en gang for at holde deres investering i live?

Og mest aktuelt: Fortsætter oprustningen og investeringerne i truppen i vinterens transfervindue?

FC Midtjylland har længe været i gang med opstart og forberedelser til de to sidste kampe i Europa Leagues ligafase mod Ludogorets og Fenerbahce, og nogle svar på transferplanen har vi allerede fået; Emiliano Martinez virker til at have spillet sin sidste kamp for ulvene – om næste destination bliver Serie A i Brasilien eller Serie A i Italien ved vi endnu ikke, men Thomas Thomasberg har allerede bekræftet, at Emiliano Martinez forhandler og ikke er til rådighed for træneren, og så viser alle erfaringer, at det gælder om at få lukket en handel.

Og det er måske også godt nok for os, der holder med FCM. I mine øjne har Martinez været en succes, han er blandt de mest solide for os i hver kamp, men… måske har han også lignet en spiller, der var mere tændt til de europæiske kampe end til rugbrødsopgør i Superligaen, og jeg tror, det isoleret set er rigtigt at få Martinez afsted nu.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan

Med de indkøb til den centrale midtbane, der blev gjort i sommer, virker et Emiliano Martinez-skifte heller ikke helt uforudset hos Peter Sand & Co. Selvfølgelig drømte man om, at Pedro Bravo, Kristoffer Askildsen og Denil Castillo havde vist sig bedre frem i efteråret, så man havde en helt oplagt afløser klar. Pedro Bravo fik chancen af et par omgange og er både niveau og som spillertype den mest oplagte afløser i Martinez’ oprydderrolle.

Så ligner det, at Thomasberg vil gå ind i foråret med et nyt system med én spidsangriber og tre centrale midtbanefolk; Buksa på toppen, Aral og Dario på kanterne suppleret af fremadstormende Gogorza, efterårets lyspunkt, og så tre centrale midtbanefolk i Bravo som skraldemand, Oliver Sørensen og Castillo som 8’ere og løbemaskiner. Joel Andersson og Askildsen som førstereserver.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Da skaderne væltede ned over holdet efter et historisk tæt program, og Aral Simsir og Dario Osorio måtte undværes, gik det meget hårdt ud over spillet. I mine lægmandsøjne manglede vi pludselig evnen til at holde i bolden, tiltrække pres og spille folk fri – især Aral Simsirs spidskompetence. Der var simpelthen for mange løbere på banen, for få, der kunne diktere spillet og sætte det op.

Jeg tror stadig, vi mangler den spiller i truppen, der kan tage 8’eren på sig og supplere Oliver Sørensens drev og hidsige løb med kombinationer, ro, boldsikkerhed og gefühl i forhold til at sætte kampens tempo. Valdemar Byskov har nogle af kvaliteterne til at være en boldsikker central midtbane, men det er endnu ikke helt lykkedes på seniorniveau i FCM. 

Kristoffer Olsson kan være en nøgle til at låse spillet og modstanderne op, men hvordan er niveauet efter et års fravær og alvorlig sygdom? Han træner med og træner godt, men kan man se ham gøre det store comeback i FCM? Og tør man forsøge at skrive en svær toer til det eventyr, det var, da Kristoffer Olsson løftede mesterskabspokalen i 2024 efter at have kæmpet for livet et par måneder forinden? Det skal virkelig håndteres med omtanke, og jeg tror ikke, at Kristoffer Olsson er klar til at skulle ind og styre holdet allerede. 

I Milan kaldte de Pirlo Il Metronome. Vi kunne godt bruge en dirigent på midtbanen i Ikast.

Schouv_Jakobsen_Thomas2




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Her kan du se FC København mod Napoli

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Norwich har budt på stor dansk profil

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Brøndby vil holde på stjerne

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Kommer til AGF efter monstersæson

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby har IKKE budt

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

FC København byder på kantspiller

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

I chok over Tottenham

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?