Fanklubben: Mange spændende spørgsmål i FCM

FC Midtjylland har gang i et vigtigt transfervindue, og ifølge FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen mangler det stadig en spiller i truppen.



FCN_250x257Hvad nu, Thomas Thomasberg? Hvad gør vi, Peter Sand? Hvor skal vi hen, Claus Steinlein?

FC Midtjylland står foran endnu et spændende, definerende forår i 2025; Kan vi skrabe europæiske ranglistepoint sammen til at nå 2025-målet? Kan vi vinde et back-to-back mesterskab? Og hvad med vores plads i fødekæden? Kan vi (og FCK og Randers) holde AGF, Brøndby og FCN væk fra de mest interessante europæiske kvalifikationspladser og tvinge GFH til lommerne endnu en gang for at holde deres investering i live?

Og mest aktuelt: Fortsætter oprustningen og investeringerne i truppen i vinterens transfervindue?

FC Midtjylland har længe været i gang med opstart og forberedelser til de to sidste kampe i Europa Leagues ligafase mod Ludogorets og Fenerbahce, og nogle svar på transferplanen har vi allerede fået; Emiliano Martinez virker til at have spillet sin sidste kamp for ulvene – om næste destination bliver Serie A i Brasilien eller Serie A i Italien ved vi endnu ikke, men Thomas Thomasberg har allerede bekræftet, at Emiliano Martinez forhandler og ikke er til rådighed for træneren, og så viser alle erfaringer, at det gælder om at få lukket en handel.

Og det er måske også godt nok for os, der holder med FCM. I mine øjne har Martinez været en succes, han er blandt de mest solide for os i hver kamp, men… måske har han også lignet en spiller, der var mere tændt til de europæiske kampe end til rugbrødsopgør i Superligaen, og jeg tror, det isoleret set er rigtigt at få Martinez afsted nu.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan

Med de indkøb til den centrale midtbane, der blev gjort i sommer, virker et Emiliano Martinez-skifte heller ikke helt uforudset hos Peter Sand & Co. Selvfølgelig drømte man om, at Pedro Bravo, Kristoffer Askildsen og Denil Castillo havde vist sig bedre frem i efteråret, så man havde en helt oplagt afløser klar. Pedro Bravo fik chancen af et par omgange og er både niveau og som spillertype den mest oplagte afløser i Martinez’ oprydderrolle.

Så ligner det, at Thomasberg vil gå ind i foråret med et nyt system med én spidsangriber og tre centrale midtbanefolk; Buksa på toppen, Aral og Dario på kanterne suppleret af fremadstormende Gogorza, efterårets lyspunkt, og så tre centrale midtbanefolk i Bravo som skraldemand, Oliver Sørensen og Castillo som 8’ere og løbemaskiner. Joel Andersson og Askildsen som førstereserver.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Da skaderne væltede ned over holdet efter et historisk tæt program, og Aral Simsir og Dario Osorio måtte undværes, gik det meget hårdt ud over spillet. I mine lægmandsøjne manglede vi pludselig evnen til at holde i bolden, tiltrække pres og spille folk fri – især Aral Simsirs spidskompetence. Der var simpelthen for mange løbere på banen, for få, der kunne diktere spillet og sætte det op.

Jeg tror stadig, vi mangler den spiller i truppen, der kan tage 8’eren på sig og supplere Oliver Sørensens drev og hidsige løb med kombinationer, ro, boldsikkerhed og gefühl i forhold til at sætte kampens tempo. Valdemar Byskov har nogle af kvaliteterne til at være en boldsikker central midtbane, men det er endnu ikke helt lykkedes på seniorniveau i FCM. 

Kristoffer Olsson kan være en nøgle til at låse spillet og modstanderne op, men hvordan er niveauet efter et års fravær og alvorlig sygdom? Han træner med og træner godt, men kan man se ham gøre det store comeback i FCM? Og tør man forsøge at skrive en svær toer til det eventyr, det var, da Kristoffer Olsson løftede mesterskabspokalen i 2024 efter at have kæmpet for livet et par måneder forinden? Det skal virkelig håndteres med omtanke, og jeg tror ikke, at Kristoffer Olsson er klar til at skulle ind og styre holdet allerede. 

I Milan kaldte de Pirlo Il Metronome. Vi kunne godt bruge en dirigent på midtbanen i Ikast.

Schouv_Jakobsen_Thomas2




Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3



Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker



Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’