Fanklubben: Mange spændende spørgsmål i FCM

FC Midtjylland har gang i et vigtigt transfervindue, og ifølge FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen mangler det stadig en spiller i truppen.



FCN_250x257Hvad nu, Thomas Thomasberg? Hvad gør vi, Peter Sand? Hvor skal vi hen, Claus Steinlein?

FC Midtjylland står foran endnu et spændende, definerende forår i 2025; Kan vi skrabe europæiske ranglistepoint sammen til at nå 2025-målet? Kan vi vinde et back-to-back mesterskab? Og hvad med vores plads i fødekæden? Kan vi (og FCK og Randers) holde AGF, Brøndby og FCN væk fra de mest interessante europæiske kvalifikationspladser og tvinge GFH til lommerne endnu en gang for at holde deres investering i live?

Og mest aktuelt: Fortsætter oprustningen og investeringerne i truppen i vinterens transfervindue?

FC Midtjylland har længe været i gang med opstart og forberedelser til de to sidste kampe i Europa Leagues ligafase mod Ludogorets og Fenerbahce, og nogle svar på transferplanen har vi allerede fået; Emiliano Martinez virker til at have spillet sin sidste kamp for ulvene – om næste destination bliver Serie A i Brasilien eller Serie A i Italien ved vi endnu ikke, men Thomas Thomasberg har allerede bekræftet, at Emiliano Martinez forhandler og ikke er til rådighed for træneren, og så viser alle erfaringer, at det gælder om at få lukket en handel.

Og det er måske også godt nok for os, der holder med FCM. I mine øjne har Martinez været en succes, han er blandt de mest solide for os i hver kamp, men… måske har han også lignet en spiller, der var mere tændt til de europæiske kampe end til rugbrødsopgør i Superligaen, og jeg tror, det isoleret set er rigtigt at få Martinez afsted nu.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan

Med de indkøb til den centrale midtbane, der blev gjort i sommer, virker et Emiliano Martinez-skifte heller ikke helt uforudset hos Peter Sand & Co. Selvfølgelig drømte man om, at Pedro Bravo, Kristoffer Askildsen og Denil Castillo havde vist sig bedre frem i efteråret, så man havde en helt oplagt afløser klar. Pedro Bravo fik chancen af et par omgange og er både niveau og som spillertype den mest oplagte afløser i Martinez’ oprydderrolle.

Så ligner det, at Thomasberg vil gå ind i foråret med et nyt system med én spidsangriber og tre centrale midtbanefolk; Buksa på toppen, Aral og Dario på kanterne suppleret af fremadstormende Gogorza, efterårets lyspunkt, og så tre centrale midtbanefolk i Bravo som skraldemand, Oliver Sørensen og Castillo som 8’ere og løbemaskiner. Joel Andersson og Askildsen som førstereserver.

Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?

Da skaderne væltede ned over holdet efter et historisk tæt program, og Aral Simsir og Dario Osorio måtte undværes, gik det meget hårdt ud over spillet. I mine lægmandsøjne manglede vi pludselig evnen til at holde i bolden, tiltrække pres og spille folk fri – især Aral Simsirs spidskompetence. Der var simpelthen for mange løbere på banen, for få, der kunne diktere spillet og sætte det op.

Jeg tror stadig, vi mangler den spiller i truppen, der kan tage 8’eren på sig og supplere Oliver Sørensens drev og hidsige løb med kombinationer, ro, boldsikkerhed og gefühl i forhold til at sætte kampens tempo. Valdemar Byskov har nogle af kvaliteterne til at være en boldsikker central midtbane, men det er endnu ikke helt lykkedes på seniorniveau i FCM. 

Kristoffer Olsson kan være en nøgle til at låse spillet og modstanderne op, men hvordan er niveauet efter et års fravær og alvorlig sygdom? Han træner med og træner godt, men kan man se ham gøre det store comeback i FCM? Og tør man forsøge at skrive en svær toer til det eventyr, det var, da Kristoffer Olsson løftede mesterskabspokalen i 2024 efter at have kæmpet for livet et par måneder forinden? Det skal virkelig håndteres med omtanke, og jeg tror ikke, at Kristoffer Olsson er klar til at skulle ind og styre holdet allerede. 

I Milan kaldte de Pirlo Il Metronome. Vi kunne godt bruge en dirigent på midtbanen i Ikast.

Schouv_Jakobsen_Thomas2




Voldsomt interview: Her er Neestrups svar




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

‘Jeg er fucking irriteret’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC København-fans raser

Ikke det kønneste – men drama fik vi

FCM og Brøndby deler i intens kamp

– Jeg skammer mig ind i helvede

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Voldsomt skænderi i FC København

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Arsenal vinder London-derby

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Henter kæmpe Superliga-flop

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Fælder dom over FCK: 27,2%

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

FC Midtjylland – Brøndby IF

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

FC København misser top seks

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tilbage efter regelbrud