Hvad nu, Thomas Thomasberg? Hvad gør vi, Peter Sand? Hvor skal vi hen, Claus Steinlein?
“
Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?
Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan
Med de indkøb til den centrale midtbane, der blev gjort i sommer, virker et Emiliano Martinez-skifte heller ikke helt uforudset hos Peter Sand & Co. Selvfølgelig drømte man om, at Pedro Bravo, Kristoffer Askildsen og Denil Castillo havde vist sig bedre frem i efteråret, så man havde en helt oplagt afløser klar. Pedro Bravo fik chancen af et par omgange og er både niveau og som spillertype den mest oplagte afløser i Martinez’ oprydderrolle.
Så ligner det, at Thomasberg vil gå ind i foråret med et nyt system med én spidsangriber og tre centrale midtbanefolk; Buksa på toppen, Aral og Dario på kanterne suppleret af fremadstormende Gogorza, efterårets lyspunkt, og så tre centrale midtbanefolk i Bravo som skraldemand, Oliver Sørensen og Castillo som 8’ere og løbemaskiner. Joel Andersson og Askildsen som førstereserver.
Spørgsmålet er, om den midtbane kan løse de udfordringer, FCM løb ind i halvvejs igennem efteråret?
Da skaderne væltede ned over holdet efter et historisk tæt program, og Aral Simsir og Dario Osorio måtte undværes, gik det meget hårdt ud over spillet. I mine lægmandsøjne manglede vi pludselig evnen til at holde i bolden, tiltrække pres og spille folk fri – især Aral Simsirs spidskompetence. Der var simpelthen for mange løbere på banen, for få, der kunne diktere spillet og sætte det op.
Jeg tror stadig, vi mangler den spiller i truppen, der kan tage 8’eren på sig og supplere Oliver Sørensens drev og hidsige løb med kombinationer, ro, boldsikkerhed og gefühl i forhold til at sætte kampens tempo. Valdemar Byskov har nogle af kvaliteterne til at være en boldsikker central midtbane, men det er endnu ikke helt lykkedes på seniorniveau i FCM.
Kristoffer Olsson kan være en nøgle til at låse spillet og modstanderne op, men hvordan er niveauet efter et års fravær og alvorlig sygdom? Han træner med og træner godt, men kan man se ham gøre det store comeback i FCM? Og tør man forsøge at skrive en svær toer til det eventyr, det var, da Kristoffer Olsson løftede mesterskabspokalen i 2024 efter at have kæmpet for livet et par måneder forinden? Det skal virkelig håndteres med omtanke, og jeg tror ikke, at Kristoffer Olsson er klar til at skulle ind og styre holdet allerede.
I Milan kaldte de Pirlo Il Metronome. Vi kunne godt bruge en dirigent på midtbanen i Ikast.

LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
AVIS