Før guldbrag: Vi FC Midtjylland-fans skal glæde os

FC Midtjylland kan ikke længere selv afgøre, om man skal blive dansk mester. Alligevel er FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen ikke skuffet. Tipsbladet giver mikrofonen til Fanklubbens FCM-repræsentant, der har et enkelt spørgsmål til AGF.



“Kæmpe skuffelse” var overskriften efter FCN og FCMs kamikazekamp i Farum mandag aften. Mediernes overskrift – men også spillernes, ifølge Thomas Thomasberg. Og selvfølgelig er professionelle sportsfolk skuffede, når de ikke vinder. FCN mistede muligheden for at blive mester efter et sensationelt slutspil, og FC Midtjylland mistede muligheden for at kunne afgøre egen skæbne.

Var jeg skuffet? Helt ærligt; Nej.

FC Midtjylland var klare underdogs i begge udekampe i Parken og i Farum. Bookmakerne gav vel FCM mellem 20 og 25 procents chance for sejr i begge kampe; Det mest sandsynlige scenarium var, hvis man skal tro dem, der trods alt lever af at udbyde væddemål på kampene, at vi ville tabe begge opgør. Som resultaterne ellers flaskede sig, havde 0 point i runde 30 og 31 givet følgende stilling mandag aften:

BIF 62 point (31 kampe)
FCK 61 point (30)
FCN 59 point (31)
FCM 58 point (31)

Altså et scenarium, hvor FC Midtjylland ville være tvunget til sejr på hjemmebane mod Silkeborg for overhovedet at være i spil til bronze og den for Europa livsvigtige playoff kamp – og selv med den sejr alligevel havne med aben og fjerdepladsen, hvis FCN vandt i Parken i sidste runde.

Det var den afgrund, som vi superpessimister kiggede ned i inden kampen i Parken torsdag.

Måske har AGF alligevel besluttet sig for ikke at tangere rekorden som det dårligste hold i slutspillets historie? AGF har hentet fem point i slutspillet indtil videre. Kun én gang før har et hold fået så få point i slutspillet.

Thomas Schouv Jakobsen
FC Midtjylland-fan

Det blev til en sejr i Parken, og det blev til et point i Farum. Og da FCK tirsdag tabte i Aarhus, viste dét point sig at være vigtigere end først antaget, da det jo sikrede en top to-placering inden sidste runde. Ikke uvæsentligt, for ingen sejre er sikre i mesterskabsspillet, og slet ikke mod Silkeborg, der kan gå 14 kampe uden at vinde, for så pludselig at sprudle og køre en stensikker sejr hjem. Tro mig, jeg så det selv.

En tredjeplads havde været skuffende, fjerdepladsen en decideret katastrofe. På den baggrund giver det simpelthen ikke mening for mig at være sådan rigtig for alvor skuffet over forløbet i de sidste runder af mesterskabsspillet. Det kunne have gået meget, meget værre.

Tværtimod skal vi FC Midtjylland-fans glæde os: Vi har stadig muligheden for at opnå noget i dette års Superliga. Det ultimative. Mesterskabet. Og med FCKs uventede nederlag og de fire points afstand inden sidste runde, er vi på søndag i en for fodboldklubber ekstremt sjælden situation – vi har alt at vinde. Ret beset vil et nederlag ikke have nogen sportslig konsekvens. Det vil gøre ondt på selvforståelsen og de 11.000 tilskuere på stadion og alle dem hjemme i stuen. Men i tabellen vil det være ligegyldigt. Der kommer ingen og overhaler os.

Mod Silkeborg behøver vi altså ikke skamride flosklen om at fokusere på at opnå i stedet for at undgå – for der er simpelthen ikke rigtig noget at undgå. Vi kan spille frit. Vi kan give den alt. På tribunen og på banen og vise, at den 0-3-kamp på plastikken var en fejl.

Og hvem ved… Måske har AGF alligevel besluttet sig for ikke at tangere rekorden som det dårligste hold i slutspillets historie? AGF har hentet fem point i slutspillet indtil videre. Kun én gang før har et hold fået så få point i slutspillet.

Hvem var det, siger du? Åh, det var såmænd bare Horsens i sæsonen 2017/18. Den sæson er der måske nogen, der husker endnu?

Schouv_Jakobsen_Thomas2





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Er det Chido Obis store chance?

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Pernille Harder med perlemål

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Tog smutvej – Billing er overrasket

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Superliga-løgn

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik