VM-matchbold: Vi er slet ikke i den liga

- Mod Australien kan vi ikke fedte os til noget, men vi står også med et landshold, der ikke sprudler af ekstraordinær klasse, skriver Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



HOLD NU KÆFT – o, opfordrede Stig Tøfting i går i en kommentar her på tipsbladet.dk.

Gjorde de så det, det danske landshold? Tjae, holdt kæft gjorde de – og kampen på banen var da også en pænt forsøg på at spille fodbold.

Ja, faktisk var Danmark pivfarlige i et par omgange, og man kan da heller ikke sige sig fri for at ærgre sig over, at Jesper Lindstrøm ikke smaskede kuglen i kassen til 2-1 med lidt under 20 minutter igen.

NÅ, SET OVER hele kampen, så var den blå-hvid-rød, og den franske hane galede bare højest.

Den individuelle kvalitet hos Dembele, Mbappe, Griezmann var bare rendyrket årgangsbourgogne – og selvfølgelig kampafgørende.
Selvfølgelig vidste de danske spillere godt, at når Dembele og Mbappe satte fart, så ville de ni ud af ti gange drible, men alligevel fik de tre danske midterforsvarer og Rasmus Nissen og Joakim Mæhle alligevel problemer, når de to kant-raketter satte turboen på.

Og netop Mbappes ryk mod baglinjen og samspillet med Theo Hernandez gav Frankrig det første mål, mens det skarpe indlæg fra Griezmann gav det andet. Rendyrket VM-klasse – og den liga spiller Danmark ikke i for øjeblikket. For mange slider med med formen. Ikke mindst i offensiven, hvor EM's power, utilregnelighed og en snert af gfalskab mangler.

SELVFØLGELIG ER DET ingen katastrofe at tabe til de franske verdensmestre, men Danmark havde alligevel nogle momenter i en kamp, hvor begge hold trak sig pænt tilbage når modstanderen havde kuglen – og derfor blev det aldrig en rock n’roll-kamp som den mod Tunesien.

NU BETØD Australiens lidt overraskende sejr over Tunesien faktisk, at det var ligegyldigt om Danmark fik uafgjort eller tabte til Frankrig. Australien skal besejres, hvis Danmark skal videre fra gruppen – og den matchbold må selvfølgelig ikke kludres væk.
Det vil altså stadig være en kæmpe fiasko, hvis ikke Danmark formår at slå et temmelig middelmådigt australsk mandskab – og nu fik man lidt af det gruppeheld, der også var på spil under EM i 2021, fordi Tunesien ikke formående at slå Australien og dermed kunne nøjes med et point mod Frankrig

DANMARK HAR naturligvis kvaliteten til at slå Australien, men igen viste Danmarks store problem sit grimme ansigt igen: Hvem hulen skal score de mål? Nu fik vi et fra Andreas ‘AC' Christensen efter et hjørnespark, men i etableret spil så skaber og scorer Danmark for lidt.

Er der noget godt at tage med fra kampen mod Frankrig? Tjae, mentalt kan Danmark konstatere, at man stadig ikke har vundet en VM-kamp, men omvendt, så FIK Danmark faktisk skabt nogle chancer og ikke mindst scoret. Lindstrøm burde have nettet, Braithwaite har et fint forsøg og der var flere fine tilløb til noget brugbart.

VAR DER NOGET, vi savnede ud over flere danske mål? Ja, at Christian Eriksen får sendt sig tilbage i en langt større kreatør-rolle, end vi har set hidtil. Kom nu, Christian. Der skal være flere chanceskabende afleveringer fra dine fødder!
Joakim Mæhle mangler også stadig at stemple ind i turneringen, mens Mikkel Damsgaard alt for nemt forsvinder helt ud af kampene – også selvom Frankrig er et verdensklassehold.

Nu gælder det som sagt Australien, hvor Kasper Hjulmand fint kan skrotte sin treback-kæde og bringe en ekstra offensivspiller ind. Her kan vi ikke fedte os til noget, men må bare ud over ørkenen, hvis ikke den danske VM-fest skal forsvinde op i Qatars nattehimmel.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Helt på røven over Victor Froholdt

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Klar besked til danske debutanter

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Nu flytter anfører til Danmark

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar tale: Han bør fyres nu

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Kæmpe nyhed i udlandet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Mbappé afviser teori