OK, MÅSKE ER det upassende, at tale om trænerfyringer allerede inden Superligaens første runder er spillet færdig, men vi skal lige endnu et smut ned ad den vej.
For alle ved jo, at manden med fyringsleen er en uundgåelig følgesvend i moderne fodbold. Derfor.
Torsdag skrev jeg om Jess Thorup, der muligvis står overfor et guld eller forsvind-forår, men sparker vi kuglen fra Parken til Brøndby, så ser det helt anderledes ud.
Min påstand er, at Niels Frederiksen har en af Superligaens bedste jobforsikringer.
Årsag: Når profilerne flyver ud af holdet i heftigt tempo, så falder forventningerne til Brøndby-holdet – og dermed sænkes barren for, hvornår Niels Frederiksen ikke leverer.
I SOMMERVINDUET forsvandt Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Martin Schwäbe og Anthony Jung, mens vinteren har budt på farvel til profilerne Mikael Uhre og Morten Frendrup. Og hvem ved, om Andreas Maxsø også forsvinder til Rusland eller USA.
Alt sammen lige efter strategien i Brøndby, hvilket jeg skrev om her, men også salg, der efterlader Niels Frederiksen med kæmpe udfordringer.
Ikke mindst salget af Mikael Uhre kommer til at gøre nas på Brøndby i foråret.
NU ER DET selvfølgelig ikke sådan, at Niels Frederiksen kun må stille op med ti mand eller dårligt kan fylde bænken. Salg og køb giver også ny energi, nye muligheder – og dem har netop Frederiksen været pænt dygtig til at gribe i farten.
For der bliver købt billigt ind – og et kig på sommerens tilgange afslører vel, at kun Henrik Heggheim kan få betegnelsen pletskud sammen med forfremmelsen af Mads Hermansen i kassen.
ALLIGEVEL HAR Frederiksen med en kongeslutspurt bragt Brøndby op på tredjepladsen inden forårsstart, men man kan godt frygte for Brøndbys halvår med Frendrup og Uhre ude.
Jo, jo – Joe Bell har fået de fleste klokker til at ringe på Vilfort-looket og talentet er uomtvisteligt, men bliver det forløst allerede? Og hvem hulen skal lave de mål?
Selv de mest kritiske Brøndby-fans har accepteret, at selv bronzen kan bliver svær nok at forsvare – og skulle selv den kikse, så er det stadig svært at se Niels Frederiksen få sparket med de betingelser han arbejder under.
PÅ DEN FACON er Brøndby i den nuværende forfatning og Niels Frederiksen det perfekte match.
Bankmanden piver ikke over saldoen, der gør godt for økonomien i Brøndby, men giver minusrenter på de sportslige muligheder.
Læg oveni, at ‘Niller’ i sidste sæson sikrede Brøndby det første mesterskab siden 2005 (!) – og så lander vi i en cocktail af svære arbejdsbetingelser og historie, der gør ham pænt jobsikker.
SELVFØLGELIG KAN foråret teoretisk ende så elendigt for Brøndby, at man er nødt til at kyle Niels Frederiksen ud, men det er trods alt svært at se for sig. Bedre er førfølgerne heller ikke.
Så lige nu er Niels Frederiksen måske den mest sikkert siddende Superliga-træner. På grund af fodbolddirektør Cratsen V. Jensens succes med atter at sælge spillere og selvfølgelig et mesterskab.
Sådan kan verden også være så sindrigt indrettet i topfodbold.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
