Brøndby-træner med DK’s bedste jobforsikring

Stjernerne flyver ud af Niels Frederiksens Brøndby-trup, men det gør forventningerne så også, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



OK, MÅSKE ER det upassende, at tale om trænerfyringer allerede inden Superligaens første runder er spillet færdig, men vi skal lige endnu et smut ned ad den vej.

For alle ved jo, at manden med fyringsleen er en uundgåelig følgesvend i moderne fodbold. Derfor.

Torsdag skrev jeg om Jess Thorup, der muligvis står overfor et guld eller forsvind-forår, men sparker vi kuglen fra Parken til Brøndby, så ser det helt anderledes ud.

Min påstand er, at Niels Frederiksen har en af Superligaens bedste jobforsikringer.

Årsag: Når profilerne flyver ud af holdet i heftigt tempo, så falder forventningerne til Brøndby-holdet – og dermed sænkes barren for, hvornår Niels Frederiksen ikke leverer.

I SOMMERVINDUET forsvandt Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Martin Schwäbe og Anthony Jung, mens vinteren har budt på farvel til profilerne Mikael Uhre og Morten Frendrup. Og hvem ved, om Andreas Maxsø også forsvinder til Rusland eller USA.

Alt sammen lige efter strategien i Brøndby, hvilket jeg skrev om her, men også salg, der efterlader Niels Frederiksen med kæmpe udfordringer.
Ikke mindst salget af Mikael Uhre kommer til at gøre nas på Brøndby i foråret.

NU ER DET selvfølgelig ikke sådan, at Niels Frederiksen kun må stille op med ti mand eller dårligt kan fylde bænken. Salg og køb giver også ny energi, nye muligheder  – og dem har netop Frederiksen været pænt dygtig til at gribe i farten.

For der bliver købt billigt ind – og et kig på sommerens tilgange afslører vel, at kun Henrik Heggheim kan få betegnelsen pletskud sammen med forfremmelsen af Mads Hermansen i kassen.

ALLIGEVEL HAR Frederiksen med en kongeslutspurt bragt Brøndby op på tredjepladsen inden forårsstart, men man kan godt frygte for Brøndbys halvår med Frendrup og Uhre ude.

Jo, jo – Joe Bell har fået de fleste klokker til at ringe på Vilfort-looket og talentet er uomtvisteligt, men bliver det forløst allerede? Og hvem hulen skal lave de mål?

Selv de mest kritiske Brøndby-fans har accepteret, at selv bronzen kan bliver svær nok at forsvare – og skulle selv den kikse, så er det stadig svært at se Niels Frederiksen få sparket med de betingelser han arbejder under.

PÅ DEN FACON er Brøndby i den nuværende forfatning og Niels Frederiksen det perfekte match.

Bankmanden piver ikke over saldoen, der gør godt for økonomien i Brøndby, men giver minusrenter på de sportslige muligheder.

Læg oveni, at ‘Niller’ i sidste sæson sikrede Brøndby det første mesterskab siden 2005 (!) – og så lander vi i en cocktail af svære arbejdsbetingelser og historie, der gør ham pænt jobsikker.

SELVFØLGELIG KAN foråret teoretisk ende så elendigt for Brøndby, at man er nødt til at kyle Niels Frederiksen ud, men det er trods alt svært at se for sig. Bedre er førfølgerne heller ikke. 

Så lige nu er Niels Frederiksen måske den mest sikkert siddende Superliga-træner. På grund af fodbolddirektør Cratsen V. Jensens succes med atter at sælge spillere og selvfølgelig et mesterskab.

Sådan kan verden også være så sindrigt indrettet i topfodbold.





FC København-transfer går hele verden rundt


Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Overvejede at sige op

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Krævet fyret efter nedslagtning

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Brøndby-profil træner ikke med

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

‘Det var exceptionelt’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

AGF – FC Nordsjælland

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Bekymrende nyt fra Vejle

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Taylor Swift til Brøndby?

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Rasende på Mohamed Salah

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Øv, FCM-profil er blevet syg

Godt nyt for FC Midtjylland

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

17-årige Karl slår rekord

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Medier revser stjerner efter storsejr i København

FC København henter Marek Hamsiks søn

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Officielt: Forlænger med stortalent