Brøndby-træner med DK’s bedste jobforsikring

Stjernerne flyver ud af Niels Frederiksens Brøndby-trup, men det gør forventningerne så også, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



OK, MÅSKE ER det upassende, at tale om trænerfyringer allerede inden Superligaens første runder er spillet færdig, men vi skal lige endnu et smut ned ad den vej.

For alle ved jo, at manden med fyringsleen er en uundgåelig følgesvend i moderne fodbold. Derfor.

Torsdag skrev jeg om Jess Thorup, der muligvis står overfor et guld eller forsvind-forår, men sparker vi kuglen fra Parken til Brøndby, så ser det helt anderledes ud.

Min påstand er, at Niels Frederiksen har en af Superligaens bedste jobforsikringer.

Årsag: Når profilerne flyver ud af holdet i heftigt tempo, så falder forventningerne til Brøndby-holdet – og dermed sænkes barren for, hvornår Niels Frederiksen ikke leverer.

I SOMMERVINDUET forsvandt Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Martin Schwäbe og Anthony Jung, mens vinteren har budt på farvel til profilerne Mikael Uhre og Morten Frendrup. Og hvem ved, om Andreas Maxsø også forsvinder til Rusland eller USA.

Alt sammen lige efter strategien i Brøndby, hvilket jeg skrev om her, men også salg, der efterlader Niels Frederiksen med kæmpe udfordringer.
Ikke mindst salget af Mikael Uhre kommer til at gøre nas på Brøndby i foråret.

NU ER DET selvfølgelig ikke sådan, at Niels Frederiksen kun må stille op med ti mand eller dårligt kan fylde bænken. Salg og køb giver også ny energi, nye muligheder  – og dem har netop Frederiksen været pænt dygtig til at gribe i farten.

For der bliver købt billigt ind – og et kig på sommerens tilgange afslører vel, at kun Henrik Heggheim kan få betegnelsen pletskud sammen med forfremmelsen af Mads Hermansen i kassen.

ALLIGEVEL HAR Frederiksen med en kongeslutspurt bragt Brøndby op på tredjepladsen inden forårsstart, men man kan godt frygte for Brøndbys halvår med Frendrup og Uhre ude.

Jo, jo – Joe Bell har fået de fleste klokker til at ringe på Vilfort-looket og talentet er uomtvisteligt, men bliver det forløst allerede? Og hvem hulen skal lave de mål?

Selv de mest kritiske Brøndby-fans har accepteret, at selv bronzen kan bliver svær nok at forsvare – og skulle selv den kikse, så er det stadig svært at se Niels Frederiksen få sparket med de betingelser han arbejder under.

PÅ DEN FACON er Brøndby i den nuværende forfatning og Niels Frederiksen det perfekte match.

Bankmanden piver ikke over saldoen, der gør godt for økonomien i Brøndby, men giver minusrenter på de sportslige muligheder.

Læg oveni, at ‘Niller’ i sidste sæson sikrede Brøndby det første mesterskab siden 2005 (!) – og så lander vi i en cocktail af svære arbejdsbetingelser og historie, der gør ham pænt jobsikker.

SELVFØLGELIG KAN foråret teoretisk ende så elendigt for Brøndby, at man er nødt til at kyle Niels Frederiksen ud, men det er trods alt svært at se for sig. Bedre er førfølgerne heller ikke. 

Så lige nu er Niels Frederiksen måske den mest sikkert siddende Superliga-træner. På grund af fodbolddirektør Cratsen V. Jensens succes med atter at sælge spillere og selvfølgelig et mesterskab.

Sådan kan verden også være så sindrigt indrettet i topfodbold.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

United overvejer disse fem managers

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vild spådom om FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Liverpool – Tottenham

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Sønderjyske – AGF

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Farzam: En gave for FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Peter Kjær: Her er min bekymring

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

OB – FC København

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet