Brøndby-træner med DK’s bedste jobforsikring

Stjernerne flyver ud af Niels Frederiksens Brøndby-trup, men det gør forventningerne så også, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



OK, MÅSKE ER det upassende, at tale om trænerfyringer allerede inden Superligaens første runder er spillet færdig, men vi skal lige endnu et smut ned ad den vej.

For alle ved jo, at manden med fyringsleen er en uundgåelig følgesvend i moderne fodbold. Derfor.

Torsdag skrev jeg om Jess Thorup, der muligvis står overfor et guld eller forsvind-forår, men sparker vi kuglen fra Parken til Brøndby, så ser det helt anderledes ud.

Min påstand er, at Niels Frederiksen har en af Superligaens bedste jobforsikringer.

Årsag: Når profilerne flyver ud af holdet i heftigt tempo, så falder forventningerne til Brøndby-holdet – og dermed sænkes barren for, hvornår Niels Frederiksen ikke leverer.

I SOMMERVINDUET forsvandt Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Martin Schwäbe og Anthony Jung, mens vinteren har budt på farvel til profilerne Mikael Uhre og Morten Frendrup. Og hvem ved, om Andreas Maxsø også forsvinder til Rusland eller USA.

Alt sammen lige efter strategien i Brøndby, hvilket jeg skrev om her, men også salg, der efterlader Niels Frederiksen med kæmpe udfordringer.
Ikke mindst salget af Mikael Uhre kommer til at gøre nas på Brøndby i foråret.

NU ER DET selvfølgelig ikke sådan, at Niels Frederiksen kun må stille op med ti mand eller dårligt kan fylde bænken. Salg og køb giver også ny energi, nye muligheder  – og dem har netop Frederiksen været pænt dygtig til at gribe i farten.

For der bliver købt billigt ind – og et kig på sommerens tilgange afslører vel, at kun Henrik Heggheim kan få betegnelsen pletskud sammen med forfremmelsen af Mads Hermansen i kassen.

ALLIGEVEL HAR Frederiksen med en kongeslutspurt bragt Brøndby op på tredjepladsen inden forårsstart, men man kan godt frygte for Brøndbys halvår med Frendrup og Uhre ude.

Jo, jo – Joe Bell har fået de fleste klokker til at ringe på Vilfort-looket og talentet er uomtvisteligt, men bliver det forløst allerede? Og hvem hulen skal lave de mål?

Selv de mest kritiske Brøndby-fans har accepteret, at selv bronzen kan bliver svær nok at forsvare – og skulle selv den kikse, så er det stadig svært at se Niels Frederiksen få sparket med de betingelser han arbejder under.

PÅ DEN FACON er Brøndby i den nuværende forfatning og Niels Frederiksen det perfekte match.

Bankmanden piver ikke over saldoen, der gør godt for økonomien i Brøndby, men giver minusrenter på de sportslige muligheder.

Læg oveni, at ‘Niller’ i sidste sæson sikrede Brøndby det første mesterskab siden 2005 (!) – og så lander vi i en cocktail af svære arbejdsbetingelser og historie, der gør ham pænt jobsikker.

SELVFØLGELIG KAN foråret teoretisk ende så elendigt for Brøndby, at man er nødt til at kyle Niels Frederiksen ud, men det er trods alt svært at se for sig. Bedre er førfølgerne heller ikke. 

Så lige nu er Niels Frederiksen måske den mest sikkert siddende Superliga-træner. På grund af fodbolddirektør Cratsen V. Jensens succes med atter at sælge spillere og selvfølgelig et mesterskab.

Sådan kan verden også være så sindrigt indrettet i topfodbold.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Rangerer Eriksen over superstjerner

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Set i København – de leder efter ny sportschef

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Årets mest læste – I elsker transfers!

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Opløftende melding for ‘AC’

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager