DET ER IKKE tit, at man knalder tre kugler i kassen – og så alligevel ikke vinder kampen. Det skete så både for Manchester United, Liverpool og Brøndby i weekenden.
På vidt forskellig vis. Hverken Erik Ten Hag eller Jürgen Klopp kom med resultaterne nærmere end fyreseddel, men det må forholde sig anderledes med Niels Frederiksen i Brøndby.
Anderledes kan det ganske enkelt ikke være med et 2022, der har været helt horribelt. 26 kampe, 30 point, negativ målscore – og et pointgennemsnit på sølle 1,15 per kamp.
Det er simpelthen elendigt, og langt fra det Brøndby gerne vil være – og smider penge efter – nemlig en top-tre klub i Danmark.
Niels Frederiksen kan se tilbage på et vldsomt skuffende 2022, hvor pointgennemsnittet er helt nede på 1,15 per kamp.
ISOLERET SET, så spillede Brøndby ingen dårlig kamp mod Lyngby, skabte de chancer, der skal til, scorede tre mål, men med et pivåbent forsvar, så kunne Superligaens dårligste mandskab alligevel få point med fra Brøndby Stadion – og det er ildevarslende for Brøndbys chancer for at komme i top-seks.
Hovedet på blokken og et tidligt bud: Brøndby kommer ikke i mesterskabsslutspillet.
Ja, der er kun tre point op, men hvem skal de kyle ud af top-seks samtidig med, at FCM formentlig også kommer derop? Viborg, FCN, AGF?
DET SKAL NIELS Frederiksen og co. selvfølgelig heller ikke bruge tid på, men egentlig blot sørge for, at Brøndby selv får point nok, men det kan blive rigeligt svært – og jeg kan ikke i min vildeste fantasi forestille mig, at Niels Frederiksen er træner i Brøndby, hvis top-seks kikser.
Mesterskab i forrige sæson eller ej, hvilket var en sensationel krone på Niels Frederiksens trænerkarriere.
Den kredit rækker bare ikke langt i en fodboldverden, hvor kravet om resultater er vedvarende. Derfor kan bankmanden Frederiksen hurtigt ende med et ubehageligt overtræk…
TRUSLEN MOD Frederiksen kan være tættere på, end man lige skulle tro. Forude venter nemlig en perlerække af svære kampe. Randers ude på søndag, derefter derby mod FCK hjemme – og SÅ AGF ude.
Man kunne sagtens forestille sig, at der ikke gemmer sig mere end et enkelt point i de tre kampe – og sker det, så kan jeg sagtens se Niels Frederiksen være fortid i Brøndby.
Det kan man snildt kalde uretfærdigt. Det er jeg helt klar på, for jeg synes også, at Niels Frederiksen er blevet syltet med alt for sene tilgange.
JA, FODBOLDDIREKTØR Carsten V. Jensen HAR åbnet den store Prangerpung, men Daniels Wass, Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo kom jo nærmest, da en fjerdedel af turneringen var spillet – og europa-eventyret skyllet ud i vasken.
De point i Superligaen, der i teorien kunne være hentet til kontoen med et bedre hold, er jo lige præcis dem man skal ud og hente nu.
DER ER HELLER ikke tvivl om, at Frederiksen er ved at tabe opbakning blandt Brøndbys-fansene – og det kan man sådan set godt forstå.
Fordi:
- Udtrykket er forvirrende. Hvor er den klart defineret spillestil? Er Niels Frederiksen ved at falde i samme gryde som Jess Thorup, hvor pragmatismen og synet på modstanderne kom til at fylde for meget?
- Han holder fast i Daniel Wass som back, selvom kvaliteterne hos landsholdsspilleren formentlig kunne komme mere i spil på den centrale midtbane.
- Han har for stor tålmodighed med Josip Radošević, der ikke har fart nok i boldomgangen.
- Der er katastrofalt lidt styr på modstandernes dødbolde, der har resulteret i otte scoringer imod i denne sæson.
INDTIL VIDERE ser det dog ud til, at Niels Frederiksen har en chef i Carsten V. Jensen, der også er ligeglad med en klart defineret stil. Det ligner dog en klar fejl, for er Brøndby netop ikke karakteriseret ved aggressivt pres, direkte spil og fart mod modstanderens felt?
Jeg synes i bund og grund, at Niels Frederiksen er en super type. Ærlig, skarp, velformuleret på tv, selvom gassen og energiniveauet også hér har været en smule for nedadgående.
Det ændrer bare ikke på, at Niels Frederiksen er Superligaens mest pressede træner – og hvis ikke han skal følge i fodsporene på Bo Henriksen, Lars Friis og Jess Thorup, så skal der point på kontoen i en fart.
Læs om Brøndby IF’s spillerbudget i 2022/23 lige her.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
