DET ER IKKE tit, at man knalder tre kugler i kassen – og så alligevel ikke vinder kampen. Det skete så både for Manchester United, Liverpool og Brøndby i weekenden.
På vidt forskellig vis. Hverken Erik Ten Hag eller Jürgen Klopp kom med resultaterne nærmere end fyreseddel, men det må forholde sig anderledes med Niels Frederiksen i Brøndby.
Anderledes kan det ganske enkelt ikke være med et 2022, der har været helt horribelt. 26 kampe, 30 point, negativ målscore – og et pointgennemsnit på sølle 1,15 per kamp.
Det er simpelthen elendigt, og langt fra det Brøndby gerne vil være – og smider penge efter – nemlig en top-tre klub i Danmark.
Niels Frederiksen kan se tilbage på et vldsomt skuffende 2022, hvor pointgennemsnittet er helt nede på 1,15 per kamp.
ISOLERET SET, så spillede Brøndby ingen dårlig kamp mod Lyngby, skabte de chancer, der skal til, scorede tre mål, men med et pivåbent forsvar, så kunne Superligaens dårligste mandskab alligevel få point med fra Brøndby Stadion – og det er ildevarslende for Brøndbys chancer for at komme i top-seks.
Hovedet på blokken og et tidligt bud: Brøndby kommer ikke i mesterskabsslutspillet.
Ja, der er kun tre point op, men hvem skal de kyle ud af top-seks samtidig med, at FCM formentlig også kommer derop? Viborg, FCN, AGF?
DET SKAL NIELS Frederiksen og co. selvfølgelig heller ikke bruge tid på, men egentlig blot sørge for, at Brøndby selv får point nok, men det kan blive rigeligt svært – og jeg kan ikke i min vildeste fantasi forestille mig, at Niels Frederiksen er træner i Brøndby, hvis top-seks kikser.
Mesterskab i forrige sæson eller ej, hvilket var en sensationel krone på Niels Frederiksens trænerkarriere.
Den kredit rækker bare ikke langt i en fodboldverden, hvor kravet om resultater er vedvarende. Derfor kan bankmanden Frederiksen hurtigt ende med et ubehageligt overtræk…
TRUSLEN MOD Frederiksen kan være tættere på, end man lige skulle tro. Forude venter nemlig en perlerække af svære kampe. Randers ude på søndag, derefter derby mod FCK hjemme – og SÅ AGF ude.
Man kunne sagtens forestille sig, at der ikke gemmer sig mere end et enkelt point i de tre kampe – og sker det, så kan jeg sagtens se Niels Frederiksen være fortid i Brøndby.
Det kan man snildt kalde uretfærdigt. Det er jeg helt klar på, for jeg synes også, at Niels Frederiksen er blevet syltet med alt for sene tilgange.
JA, FODBOLDDIREKTØR Carsten V. Jensen HAR åbnet den store Prangerpung, men Daniels Wass, Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo kom jo nærmest, da en fjerdedel af turneringen var spillet – og europa-eventyret skyllet ud i vasken.
De point i Superligaen, der i teorien kunne være hentet til kontoen med et bedre hold, er jo lige præcis dem man skal ud og hente nu.
DER ER HELLER ikke tvivl om, at Frederiksen er ved at tabe opbakning blandt Brøndbys-fansene – og det kan man sådan set godt forstå.
Fordi:
- Udtrykket er forvirrende. Hvor er den klart defineret spillestil? Er Niels Frederiksen ved at falde i samme gryde som Jess Thorup, hvor pragmatismen og synet på modstanderne kom til at fylde for meget?
- Han holder fast i Daniel Wass som back, selvom kvaliteterne hos landsholdsspilleren formentlig kunne komme mere i spil på den centrale midtbane.
- Han har for stor tålmodighed med Josip Radošević, der ikke har fart nok i boldomgangen.
- Der er katastrofalt lidt styr på modstandernes dødbolde, der har resulteret i otte scoringer imod i denne sæson.
INDTIL VIDERE ser det dog ud til, at Niels Frederiksen har en chef i Carsten V. Jensen, der også er ligeglad med en klart defineret stil. Det ligner dog en klar fejl, for er Brøndby netop ikke karakteriseret ved aggressivt pres, direkte spil og fart mod modstanderens felt?
Jeg synes i bund og grund, at Niels Frederiksen er en super type. Ærlig, skarp, velformuleret på tv, selvom gassen og energiniveauet også hér har været en smule for nedadgående.
Det ændrer bare ikke på, at Niels Frederiksen er Superligaens mest pressede træner – og hvis ikke han skal følge i fodsporene på Bo Henriksen, Lars Friis og Jess Thorup, så skal der point på kontoen i en fart.
Læs om Brøndby IF’s spillerbudget i 2022/23 lige her.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE
