DET ER IKKE tit, at man knalder tre kugler i kassen – og så alligevel ikke vinder kampen. Det skete så både for Manchester United, Liverpool og Brøndby i weekenden.
På vidt forskellig vis. Hverken Erik Ten Hag eller Jürgen Klopp kom med resultaterne nærmere end fyreseddel, men det må forholde sig anderledes med Niels Frederiksen i Brøndby.
Anderledes kan det ganske enkelt ikke være med et 2022, der har været helt horribelt. 26 kampe, 30 point, negativ målscore – og et pointgennemsnit på sølle 1,15 per kamp.
Det er simpelthen elendigt, og langt fra det Brøndby gerne vil være – og smider penge efter – nemlig en top-tre klub i Danmark.
Niels Frederiksen kan se tilbage på et vldsomt skuffende 2022, hvor pointgennemsnittet er helt nede på 1,15 per kamp.
ISOLERET SET, så spillede Brøndby ingen dårlig kamp mod Lyngby, skabte de chancer, der skal til, scorede tre mål, men med et pivåbent forsvar, så kunne Superligaens dårligste mandskab alligevel få point med fra Brøndby Stadion – og det er ildevarslende for Brøndbys chancer for at komme i top-seks.
Hovedet på blokken og et tidligt bud: Brøndby kommer ikke i mesterskabsslutspillet.
Ja, der er kun tre point op, men hvem skal de kyle ud af top-seks samtidig med, at FCM formentlig også kommer derop? Viborg, FCN, AGF?
DET SKAL NIELS Frederiksen og co. selvfølgelig heller ikke bruge tid på, men egentlig blot sørge for, at Brøndby selv får point nok, men det kan blive rigeligt svært – og jeg kan ikke i min vildeste fantasi forestille mig, at Niels Frederiksen er træner i Brøndby, hvis top-seks kikser.
Mesterskab i forrige sæson eller ej, hvilket var en sensationel krone på Niels Frederiksens trænerkarriere.
Den kredit rækker bare ikke langt i en fodboldverden, hvor kravet om resultater er vedvarende. Derfor kan bankmanden Frederiksen hurtigt ende med et ubehageligt overtræk…
TRUSLEN MOD Frederiksen kan være tættere på, end man lige skulle tro. Forude venter nemlig en perlerække af svære kampe. Randers ude på søndag, derefter derby mod FCK hjemme – og SÅ AGF ude.
Man kunne sagtens forestille sig, at der ikke gemmer sig mere end et enkelt point i de tre kampe – og sker det, så kan jeg sagtens se Niels Frederiksen være fortid i Brøndby.
Det kan man snildt kalde uretfærdigt. Det er jeg helt klar på, for jeg synes også, at Niels Frederiksen er blevet syltet med alt for sene tilgange.
JA, FODBOLDDIREKTØR Carsten V. Jensen HAR åbnet den store Prangerpung, men Daniels Wass, Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo kom jo nærmest, da en fjerdedel af turneringen var spillet – og europa-eventyret skyllet ud i vasken.
De point i Superligaen, der i teorien kunne være hentet til kontoen med et bedre hold, er jo lige præcis dem man skal ud og hente nu.
DER ER HELLER ikke tvivl om, at Frederiksen er ved at tabe opbakning blandt Brøndbys-fansene – og det kan man sådan set godt forstå.
Fordi:
- Udtrykket er forvirrende. Hvor er den klart defineret spillestil? Er Niels Frederiksen ved at falde i samme gryde som Jess Thorup, hvor pragmatismen og synet på modstanderne kom til at fylde for meget?
- Han holder fast i Daniel Wass som back, selvom kvaliteterne hos landsholdsspilleren formentlig kunne komme mere i spil på den centrale midtbane.
- Han har for stor tålmodighed med Josip Radošević, der ikke har fart nok i boldomgangen.
- Der er katastrofalt lidt styr på modstandernes dødbolde, der har resulteret i otte scoringer imod i denne sæson.
INDTIL VIDERE ser det dog ud til, at Niels Frederiksen har en chef i Carsten V. Jensen, der også er ligeglad med en klart defineret stil. Det ligner dog en klar fejl, for er Brøndby netop ikke karakteriseret ved aggressivt pres, direkte spil og fart mod modstanderens felt?
Jeg synes i bund og grund, at Niels Frederiksen er en super type. Ærlig, skarp, velformuleret på tv, selvom gassen og energiniveauet også hér har været en smule for nedadgående.
Det ændrer bare ikke på, at Niels Frederiksen er Superligaens mest pressede træner – og hvis ikke han skal følge i fodsporene på Bo Henriksen, Lars Friis og Jess Thorup, så skal der point på kontoen i en fart.
Læs om Brøndby IF’s spillerbudget i 2022/23 lige her.
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
AVIS
Kan købes til spotpris
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
Her er FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
