HOV, SAGDE LARS Løkke Rasmussen, da han skulle forklare en ansats graviditet i Moderaterne – og HOV, Danmark fik måske et par nye landsholdsdarlings?
Det er selvfølgelig for tidligt at sige, men skal vi ikke bare sige, at Patrick Dorgus eventyrdebut på det danske landshold dårligt kunne være drømt smukkere.
På Lecce-spillerens første berøring, der kom efter Andreas Skov Olsens mislykkede dribling, høvlede han bolden i nettet bag en chanceløs Kobel i det schweiziske mål. 47 sekunder på banen – og bang! Det var jo det rene vanvid.
VI SKIFTER LIGE scene til en anden debutant, nemlig Albert Grønbæk. Det var sgu’ en fornøjelse, at se, hvordan Albert Grønbæk fuldstændig uimponeret bar den røde landsholdstrøje – og gav os noget af det, vi havde sukket efter.
Ikke mindst efter to skuffende slutrunder under Kasper Hjulmand.
FRA ALBERT Grønbæk fik nemlig noget ungdommeligt gåpåmod, fandenivoldskhed og tro på livet.
Der skete hele tiden et eller andet omkring 23-årige Grønbæk – og den tidligere AGF’er var involveret i alle de offensive aktioner i første halvleg mod Schweiz. Både med egne afslutninger, men også i oplæggerens rolle.
Ikke mindst ved Dolbergs kæmpe afbrænder, hvor Eriksen og Grønbæk var forrygende i opspillet.
I DET HELE TAGET, så virkede trioen Dolberg, Eriksen, Grønbæk ikke så tosset. God indbyrdes forståelse, gode løb for hinanden og en lyst til at spille fremad. Strålende!
Det var også fedt, at Christian Eriksen var rykket lidt længere frem på banen, hvor han under Kasper Hjulmand røg længere og længere tilbage.
DET RUM UDFYLDER Morten Hjulmand og Pierre Emile Højbjerg langt bedre – og når så den nyudnævnte kaptajn Højbjerg lige lukker ballet med en vanvittig flot scoring til 2-0, så blev det en fornem aften i Parken.
SOM SAGT, SÅ var efterspørgslen på et nyt landshold stor, men fik vi det så?
Tjae, i perioder var det meget opløftende med højere pres og en offensiv tankegang, så vi fik i hvertfald set de første streger til noget bedre. Defensivt var der nogle opspilsproblemer, men ellers havde danskerne fint styr på en noget tam schweizisk offensiv.
Jo, jo – kampen blev da smadret af det røde kort til Elvidi allerede efter 47 minutter, men vikaren for vikaren, Lars Knudsen, kan da kun rose sig selv for nogle fremragende indskiftninger. Patrick Dorgu, Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen leverede alle varen.
Samtidig var der også noget råstyrke på det danske landshold i de perioder, hvor specielt Granit Xhaka fyrede op under løjerne, men her blev brystet bare skudt frem – og der blev givet igen.
MAN KAN ikke sige andet, end at Lars Knudsen fik en strålende debut som landstræner – og fik afleveret et fint visitkort.
En sejr, en fremragende start på Nations League og med nogle nye og opløftende ansigter på banen.
Så jo, skal vi ikke bare sige, at Lars Knudsen slap noget bedre fra sin optræden end Lars Løkke Rasmussen…
Så må vi jo se, hvem der holder længst…
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Vil have Jonas Wind til FC København
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Celtic genansætter populær veteran
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham