‘MAN BØR SLET ikke kigge på enkeltpersoner, når man skal kritisere FC Midtjylland.’
Nogenlunde sådan lød FCM-direktør Claus Steinleins sære svar på kritikken efter endnu en lam præstation. Denne gang 3-1-nederlaget til Lyngby, og en presset Steinlein fortsatte:
‘’Selvfølgelig er det ikke Svend Graversen, man skal gå efter. Det er ikke Capellas, man skal gå efter,’’ sagde den sammenbidte direktør også til Viaplay efter kampen.
NÅ, MEN BO Henriksen kunne man godt gå efter – og nu har FCM så truffet en beslutning, der lå lige på den flade, nemlig også at stritte Albert Capellas ud efter en sæson, hvor meget peger på, at den ambitiøse klub for første gang siden 2005/06 ikke havner i top-6.
Så meget for det kollektive ansvar, der ultimativt naturligvis er noget vrøvl i en fodboldklub.
Det ved Claus Steinlein naturligvis godt – og derfor har de handlet.
DER ER IKKE noget at udsætte på fyringen – som jeg også noterede i denne kommentar fra søndag – og der er FCM-trænere, der er hældt ud for mindre.
Sagen er den helt klare, at Albert Capellas ikke har flyttet FCM mange centimeter, og al snak om højt genpres, at dominere med bolden og hurtig boldomgang er blevet ved drømmene.
JA, FCM DRØMTE om at have bolden mere, hvis de skulle flytte sig internationalt, men det er åbenbart svært i en klub, hvor DNA’et så tydeligt er powerfodbold med fokus på dueller og direkte spil.
Da Albert Capellas blev ansat i august var undertegnede da også bekymret for, at spanieren først i en sen alder fandt det naturligt at ville være klubtræner på højt niveau. Hidtil havde den stået på akademi- og assistentjobs.
Den forvandling faldt altså heller ikke heldigt ud, og han oplevede sørme også, at være en af de få FCM-trænere, der er blevet pebet ud af MCH Arena. Det sker altså ikke hver dag på de kanter.
SOM DET OGSÅ også er noteret af Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, så er Albert Capellas også blevet skoldet af sportsdirektør Svend Graversen og direktør Claus Steinlein.
Det materiale Albert Capellas har fået at arbejde med efter man sagde farvel til Anders Drejer og Evander har ganske enkelt været under niveau. Januars transfervinduer var et all-time low for Svend Graversen og kompagni.
Nu friholder man den del af ledelsen ved at stritte Capellas ud, men det bør dog føre til en kæmpe ransagelse af, om man virkelig synes man har handlet for at styrke FCM – og ikke ligefrem svække holdet.
HVAD NU? Jamen, herfra er buddet helt klart: Få fat i David Nielsen. Han passe som fod i støvle til jobbet – altså med mindre FCM stadig vil være Superligaens fattigmandsudgave af et tiki-taka-hold…
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Voldsomt transferønske til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
MEDIE
I spil til stort job
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
