‘MAN BØR SLET ikke kigge på enkeltpersoner, når man skal kritisere FC Midtjylland.’
Nogenlunde sådan lød FCM-direktør Claus Steinleins sære svar på kritikken efter endnu en lam præstation. Denne gang 3-1-nederlaget til Lyngby, og en presset Steinlein fortsatte:
‘’Selvfølgelig er det ikke Svend Graversen, man skal gå efter. Det er ikke Capellas, man skal gå efter,’’ sagde den sammenbidte direktør også til Viaplay efter kampen.
NÅ, MEN BO Henriksen kunne man godt gå efter – og nu har FCM så truffet en beslutning, der lå lige på den flade, nemlig også at stritte Albert Capellas ud efter en sæson, hvor meget peger på, at den ambitiøse klub for første gang siden 2005/06 ikke havner i top-6.
Så meget for det kollektive ansvar, der ultimativt naturligvis er noget vrøvl i en fodboldklub.
Det ved Claus Steinlein naturligvis godt – og derfor har de handlet.
DER ER IKKE noget at udsætte på fyringen – som jeg også noterede i denne kommentar fra søndag – og der er FCM-trænere, der er hældt ud for mindre.
Sagen er den helt klare, at Albert Capellas ikke har flyttet FCM mange centimeter, og al snak om højt genpres, at dominere med bolden og hurtig boldomgang er blevet ved drømmene.
JA, FCM DRØMTE om at have bolden mere, hvis de skulle flytte sig internationalt, men det er åbenbart svært i en klub, hvor DNA’et så tydeligt er powerfodbold med fokus på dueller og direkte spil.
Da Albert Capellas blev ansat i august var undertegnede da også bekymret for, at spanieren først i en sen alder fandt det naturligt at ville være klubtræner på højt niveau. Hidtil havde den stået på akademi- og assistentjobs.
Den forvandling faldt altså heller ikke heldigt ud, og han oplevede sørme også, at være en af de få FCM-trænere, der er blevet pebet ud af MCH Arena. Det sker altså ikke hver dag på de kanter.
SOM DET OGSÅ også er noteret af Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, så er Albert Capellas også blevet skoldet af sportsdirektør Svend Graversen og direktør Claus Steinlein.
Det materiale Albert Capellas har fået at arbejde med efter man sagde farvel til Anders Drejer og Evander har ganske enkelt været under niveau. Januars transfervinduer var et all-time low for Svend Graversen og kompagni.
Nu friholder man den del af ledelsen ved at stritte Capellas ud, men det bør dog føre til en kæmpe ransagelse af, om man virkelig synes man har handlet for at styrke FCM – og ikke ligefrem svække holdet.
HVAD NU? Jamen, herfra er buddet helt klart: Få fat i David Nielsen. Han passe som fod i støvle til jobbet – altså med mindre FCM stadig vil være Superligaens fattigmandsudgave af et tiki-taka-hold…
LIVE
TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
OPTAKT
Spanien – Østrig
England – DR Congo
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
USA – Bosnien-Hercegovina
Belgien – Senegal
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
EKSKLUSIVT
