Vrøvl, Steinlein: Selvfølgelig finder du skurken

– Claus Steinleins forsvarstale er faldet totalt til jorden efter fyringen af Albert Capellas, mener Tipsbladets sportschef, Allan Olsen



‘MAN BØR SLET ikke kigge på enkeltpersoner, når man skal kritisere FC Midtjylland.’

Nogenlunde sådan lød FCM-direktør Claus Steinleins sære svar på kritikken efter endnu en lam præstation. Denne gang 3-1-nederlaget til Lyngby, og en presset Steinlein fortsatte:
‘’Selvfølgelig er det ikke Svend Graversen, man skal gå efter. Det er ikke Capellas, man skal gå efter,’’ sagde den sammenbidte direktør også til Viaplay efter kampen.

NÅ, MEN BO Henriksen kunne man godt gå efter – og nu har FCM så truffet en beslutning, der lå lige på den flade, nemlig også at stritte Albert Capellas ud efter en sæson, hvor meget peger på, at den ambitiøse klub for første gang siden 2005/06 ikke havner i top-6.

Så meget for det kollektive ansvar, der ultimativt naturligvis er noget vrøvl i en fodboldklub.

Det ved Claus Steinlein naturligvis godt – og derfor har de handlet.

DER ER IKKE noget at udsætte på fyringen – som jeg også noterede i denne kommentar fra søndag – og der er FCM-trænere, der er hældt ud for mindre.

Sagen er den helt klare, at Albert Capellas ikke har flyttet FCM mange centimeter, og al snak om højt genpres, at dominere med bolden og hurtig boldomgang er blevet ved drømmene.

JA, FCM DRØMTE om at have bolden mere, hvis de skulle flytte sig internationalt, men det er åbenbart svært i en klub, hvor DNA’et så tydeligt er powerfodbold med fokus på dueller og direkte spil.

Da Albert Capellas blev ansat i august var undertegnede da også bekymret for, at spanieren først i en sen alder fandt det naturligt at ville være klubtræner på højt niveau. Hidtil havde den stået på akademi- og assistentjobs.

Den forvandling faldt altså heller ikke heldigt ud, og han oplevede sørme også, at være en af de få FCM-trænere, der er blevet pebet ud af MCH Arena. Det sker altså ikke hver dag på de kanter.

SOM DET OGSÅ også er noteret af Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, så er Albert Capellas også blevet skoldet af sportsdirektør Svend Graversen og direktør Claus Steinlein.

Det materiale Albert Capellas har fået at arbejde med efter man sagde farvel til Anders Drejer og Evander har ganske enkelt været under niveau. Januars transfervinduer var et all-time low for Svend Graversen og kompagni.

Nu friholder man den del af ledelsen ved at stritte Capellas ud, men det bør dog føre til en kæmpe ransagelse af, om man virkelig synes man har handlet for at styrke FCM – og ikke ligefrem svække holdet.

HVAD NU? Jamen, herfra er buddet helt klart: Få fat i David Nielsen. Han passe som fod i støvle til jobbet – altså med mindre FCM stadig vil være Superligaens fattigmandsudgave af et tiki-taka-hold…





Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Håber på FC København-exit

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Benhård Brian Riemer-melding

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

I svime over Morten Hjulmand

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’