Efter FCK-sanktion: Tør øjnene, Jacob Neestrup!

Viaplay passer bare deres arbejde med afsløringen af Davit Khocholavas hjemsendelse - og derfor rammer Jacob Neestrups kritik forbi



JEG SKAL være den første til at hylde Jacob Neestrup for hans måde at kommunikere på. Det er skarpt, til tider rapkæftet, men oftest ærligt og uden omsvøb. Lige præcis det man gerne vil ha’. Både fra politikere og fodboldtrænere.

Jacob Neestrup kan da heldigvis også slå en skævert, og det gjorde han i kommentaren til Onsides afsløring af, at Davit Khocholava var blevet kylet hjem fra FCK’s træningslejr i Portugal efter et brud på klubbens interne retningslinjer.

Sportsdirektør Peter ‘PC’ Christiansen var naturligvis også på banen, men mest i genren ‘100 meter-sort-snak’.

Jacob Neestrup sagde følgende: ‘’Jeg kan bekræfte, at han tog hjem. Jeg kan ikke bekræfte, at der har været en kontrovers med mig eller Davit Khocholava, og det havde jeg også kunne bekræfte, hvis I havde gidet at ringe til mig i stedet for at ligge og kontakte FC Københavns spillere på diverse sociale medier og bede dem om at udtale sig uden for citat’’

HER ER DET bare at sige: Tør øjnene, Neestrup. Selvfølglig skal Viaplay da forsøge at kontakte hovedpersonen i en sag af den karakter. Det ville man have gjort i politisk journalistik, underholdningsjournalistik, kriminaljournalistik – og selvfølgelig også i sportsjournalistik.

Her har Viaplays reportere sådan set bare passet deres arbejde – og derfor er det dårlig stil at gå efter dem, men desværre også klassisk, når møgsager skal håndteres. 

Ja, Viaplay kunne have gået de officielle kanaler velvidende, at det sikkert ikke havde givet noget brugbart.

Sportsdirektør Peter ‘PC’ Christiansen var naturligvis også på banen, men mest i genren ‘100 meter-sort-snak’. Et lille flig af en bekræftigelse kom der dog ud af FCK-bossens mund, selvom han heller ikke kunne nære sig for at tale om 'dårlig journalistik'.

Hvorfor ikke bare smide svesken på disken, PC? Hvorfor ikke bare tone rent flag og sige, at ja, der har været en episode. Den har vi håndteret internt – og ellers har vi ikke mere at sige. 

NU ER DET hverken første eller sidste gang, at en fodboldspiller bliver sendt hjem fra en træningslejr. Større er historien heller ikke, men skal vi op på den helt høje hest, så er Neestrups udtalelse et tegn på, hvor ivrige klubberne er for at styre al kommunikation.

Det er egentlig ikke mit indtryk, at det er Neestrups stil, at spillere skal læse kommunikationshåndbogen for at udtale sig, så forhåbentlig var det en smutter.

For den begrænsning af journalisters mulighed for at komme i kontakt med primær-kilder gavne hverken journalistikken, dækningen af Superligaen eller fodbolden.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil