Efter FCK-sanktion: Tør øjnene, Jacob Neestrup!

Viaplay passer bare deres arbejde med afsløringen af Davit Khocholavas hjemsendelse - og derfor rammer Jacob Neestrups kritik forbi



JEG SKAL være den første til at hylde Jacob Neestrup for hans måde at kommunikere på. Det er skarpt, til tider rapkæftet, men oftest ærligt og uden omsvøb. Lige præcis det man gerne vil ha’. Både fra politikere og fodboldtrænere.

Jacob Neestrup kan da heldigvis også slå en skævert, og det gjorde han i kommentaren til Onsides afsløring af, at Davit Khocholava var blevet kylet hjem fra FCK’s træningslejr i Portugal efter et brud på klubbens interne retningslinjer.

Sportsdirektør Peter ‘PC’ Christiansen var naturligvis også på banen, men mest i genren ‘100 meter-sort-snak’.

Jacob Neestrup sagde følgende: ‘’Jeg kan bekræfte, at han tog hjem. Jeg kan ikke bekræfte, at der har været en kontrovers med mig eller Davit Khocholava, og det havde jeg også kunne bekræfte, hvis I havde gidet at ringe til mig i stedet for at ligge og kontakte FC Københavns spillere på diverse sociale medier og bede dem om at udtale sig uden for citat’’

HER ER DET bare at sige: Tør øjnene, Neestrup. Selvfølglig skal Viaplay da forsøge at kontakte hovedpersonen i en sag af den karakter. Det ville man have gjort i politisk journalistik, underholdningsjournalistik, kriminaljournalistik – og selvfølgelig også i sportsjournalistik.

Her har Viaplays reportere sådan set bare passet deres arbejde – og derfor er det dårlig stil at gå efter dem, men desværre også klassisk, når møgsager skal håndteres. 

Ja, Viaplay kunne have gået de officielle kanaler velvidende, at det sikkert ikke havde givet noget brugbart.

Sportsdirektør Peter ‘PC’ Christiansen var naturligvis også på banen, men mest i genren ‘100 meter-sort-snak’. Et lille flig af en bekræftigelse kom der dog ud af FCK-bossens mund, selvom han heller ikke kunne nære sig for at tale om 'dårlig journalistik'.

Hvorfor ikke bare smide svesken på disken, PC? Hvorfor ikke bare tone rent flag og sige, at ja, der har været en episode. Den har vi håndteret internt – og ellers har vi ikke mere at sige. 

NU ER DET hverken første eller sidste gang, at en fodboldspiller bliver sendt hjem fra en træningslejr. Større er historien heller ikke, men skal vi op på den helt høje hest, så er Neestrups udtalelse et tegn på, hvor ivrige klubberne er for at styre al kommunikation.

Det er egentlig ikke mit indtryk, at det er Neestrups stil, at spillere skal læse kommunikationshåndbogen for at udtale sig, så forhåbentlig var det en smutter.

For den begrænsning af journalisters mulighed for at komme i kontakt med primær-kilder gavne hverken journalistikken, dækningen af Superligaen eller fodbolden.





Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Verdensstjernes søn landet i København

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Vi er pressede

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Vil undgå Bendtner-stunt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Topscorer færdig

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal