Eksplosiv Brøndby-nyhed: Nu er der krig

- Hvis Brøndby skal flytte sig, så var salget uundgåeligt, men David Blitzer og de øvrige investorer skal nu bevise, at de er en langt bedre ejer end de mange andre udlændinge, der har forsøgt sig i Danmark, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



HAR BRØNDBY SOLGT sig til djævlen selv – eller er det et djævelsk smart træk, der sender Brøndby på himmelfart?

Dagens eksplosive nyhed fra Brøndby kommer næppe som et chok for dem, der har fulgt bare en smule med, men derfor vil David Blitzers – og Global Football Holdings – overtagelse af Brøndby alligevel skabe en del ravage i dansk fodbold. Men allermest i Brøndby.

Nu er der ikke noget, der er mejslet i beton, men det er næppe forkert at slå fast, at HVIS Brøndby skal følge med i det tempo som FCK og FCM forøger budgetterne med, så var et uundgåeligt skridt at bringe en ny investor ind i klubben.

JAN BECH ANDERSEN har – måske forståeligt nok – ikke den store lyst til fortsat at være ham, der skal åbne tegnebogen – og uanset hvordan man vender og drejer det, så har den til tider omstridte formand været en gave for Brøndby.

Uden Jan Bech, så havde fundamentet under Brøndby formentlig været i en sørgelig forfatning, men det store spørgsmål er selvfølgelig, om Jan Bech har solgt til de rigtige? Altså denne investorgruppe, hvor David Blitzer er en af 10 investorer, hvor Scott McLachlan er frontfigur.

ET ER SELVFØLGELIG David Blitzers engagement og ansættelse i ejendomsselskabet Blackstone, der helt sikkert vil få en del lejeres blodtryk til at stige alarmerende, men der er mange andre sten i Brøndby-skoen. I hvertfald for store dele af fangrupperingerne.

Den allerstørste modstand, fornemmer jeg, handler om David Blitzers og Global Football Holdings engagement i en stribe andre fodboldklubber, altså at de er flerklubsejere.

Brøndby bliver dermed indlemmet i et sportskonglomerat, hvor frygten blandt modstanderne af Blitzer-ovartagelsen helt klart går på, Brøndbys selvstændighed og særegenhed forsvinder.

Eksempelvis skriver Alpha sådan her:

‘’Med David Blitzers engagement i seks fodboldklubber ser vi ham på ingen måde forenelig med fair konkurrence og godt ejerskab i fodboldverdenen. Han er en del af en tendens med flerklubsejerskaber, som vi mener, at der bør være et totalforbud mod i fodbolden, og som vi aldrig ønsker, at Brøndby IF bliver en del af’’.

SYMPATISK – OG flerklubsejere er sgu’ også noget, fanden har skabt, men noget af bekymringen kan være overdrevet. Jeg ser ikke noget tegn på, at de enkelte klubber taber deres identitet, selvom det naturligvis vil gøre ondt langt ind i sjælen på de mest hardcore Brøndby-fans.

Jeg ser da også et helt klart signal fra investorgruppen om netop det med Jan Bech Andersens fortsatte status som bestyrelsesformand – og jeg fornemmer også, at Brøndbys værdier har været et debatemne undervejs i forhandlingerne.

HVIS SALGET går endeligt igennem får Brøndby godt 225 millioner kroner til investeringer i klubben, hvilket i danske sammenhænge er en kæmpe sum. Skal man være kritisk, så skal beløbet dog spredes ud på så forskellige ting som lounges, solceller, masterclass, administration – og selvfølgelig spillertrup, så derfor er dette første skridt ikke nok til at bringe Brøndby op til de sportsliger ambitioner.  

De er nemlig naturligt nok også opjusteret, hvor Brøndby nu rækker ud efter mesterskaber og europæisk gruppespil.Det sidste faktisk hvert år, men det koster altså nogle knaster.

Man skal heller ikke undervurdere betydningen af den kasse af knowhow, Brøndby nu kan trækker på. Det er en investorgruppe med et enormt netværk, en masse viden – og ikke mindst fingeren på pulsen i forhold til at drive moderne fodboldforretninger.

Til gengæld savner man en forklaring fra Brøndby på, om Ivan Bravo, direktør i Qatars Aspire Academy og som i andre sammenhænge arbejder tæt sammen med David Blitzer, også har været eller er en del af Brøndbys nye setup. Og hvorfor skal det være hemmeligt, hvem de 14 investorer i Global Football Holdin er?

NU SKAL MAN selvfølgelig ikke overdrive betydningen af nye ejere, men det her er et voldsomt signal og en krigserklæring til både FCK og FCM. Vi var her først – og vi vil igen være størt, er vel nogenlunde budskabet. Det kan ikke læses anderledes end, at dette skridt kan være et kvantespring for Brøndby, hvis ellers de nye ejere er dygtige nok.

Ja, der vil være sure, vrede, bekymrede fans, der bander moderne fodbold langt væk, men jeg har svært ved at se andet end, at det her er en stor og vigtig aftale for Brøndby. Nu skal investorgruppen så bevise, at de er langt bedre ejere end mange af de andre udlænginge, der har forsøgt sig i Danmark.





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tæt på at sende millioner til FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City