HAR BRØNDBY SOLGT sig til djævlen selv – eller er det et djævelsk smart træk, der sender Brøndby på himmelfart?
Dagens eksplosive nyhed fra Brøndby kommer næppe som et chok for dem, der har fulgt bare en smule med, men derfor vil David Blitzers – og Global Football Holdings – overtagelse af Brøndby alligevel skabe en del ravage i dansk fodbold. Men allermest i Brøndby.
Nu er der ikke noget, der er mejslet i beton, men det er næppe forkert at slå fast, at HVIS Brøndby skal følge med i det tempo som FCK og FCM forøger budgetterne med, så var et uundgåeligt skridt at bringe en ny investor ind i klubben.
JAN BECH ANDERSEN har – måske forståeligt nok – ikke den store lyst til fortsat at være ham, der skal åbne tegnebogen – og uanset hvordan man vender og drejer det, så har den til tider omstridte formand været en gave for Brøndby.
Uden Jan Bech, så havde fundamentet under Brøndby formentlig været i en sørgelig forfatning, men det store spørgsmål er selvfølgelig, om Jan Bech har solgt til de rigtige? Altså denne investorgruppe, hvor David Blitzer er en af 10 investorer, hvor Scott McLachlan er frontfigur.
ET ER SELVFØLGELIG David Blitzers engagement og ansættelse i ejendomsselskabet Blackstone, der helt sikkert vil få en del lejeres blodtryk til at stige alarmerende, men der er mange andre sten i Brøndby-skoen. I hvertfald for store dele af fangrupperingerne.
Den allerstørste modstand, fornemmer jeg, handler om David Blitzers og Global Football Holdings engagement i en stribe andre fodboldklubber, altså at de er flerklubsejere.
Brøndby bliver dermed indlemmet i et sportskonglomerat, hvor frygten blandt modstanderne af Blitzer-ovartagelsen helt klart går på, Brøndbys selvstændighed og særegenhed forsvinder.
Eksempelvis skriver Alpha sådan her:
‘’Med David Blitzers engagement i seks fodboldklubber ser vi ham på ingen måde forenelig med fair konkurrence og godt ejerskab i fodboldverdenen. Han er en del af en tendens med flerklubsejerskaber, som vi mener, at der bør være et totalforbud mod i fodbolden, og som vi aldrig ønsker, at Brøndby IF bliver en del af’’.
SYMPATISK – OG flerklubsejere er sgu’ også noget, fanden har skabt, men noget af bekymringen kan være overdrevet. Jeg ser ikke noget tegn på, at de enkelte klubber taber deres identitet, selvom det naturligvis vil gøre ondt langt ind i sjælen på de mest hardcore Brøndby-fans.
Jeg ser da også et helt klart signal fra investorgruppen om netop det med Jan Bech Andersens fortsatte status som bestyrelsesformand – og jeg fornemmer også, at Brøndbys værdier har været et debatemne undervejs i forhandlingerne.
HVIS SALGET går endeligt igennem får Brøndby godt 225 millioner kroner til investeringer i klubben, hvilket i danske sammenhænge er en kæmpe sum. Skal man være kritisk, så skal beløbet dog spredes ud på så forskellige ting som lounges, solceller, masterclass, administration – og selvfølgelig spillertrup, så derfor er dette første skridt ikke nok til at bringe Brøndby op til de sportsliger ambitioner.
De er nemlig naturligt nok også opjusteret, hvor Brøndby nu rækker ud efter mesterskaber og europæisk gruppespil.Det sidste faktisk hvert år, men det koster altså nogle knaster.
Man skal heller ikke undervurdere betydningen af den kasse af knowhow, Brøndby nu kan trækker på. Det er en investorgruppe med et enormt netværk, en masse viden – og ikke mindst fingeren på pulsen i forhold til at drive moderne fodboldforretninger.
Til gengæld savner man en forklaring fra Brøndby på, om Ivan Bravo, direktør i Qatars Aspire Academy og som i andre sammenhænge arbejder tæt sammen med David Blitzer, også har været eller er en del af Brøndbys nye setup. Og hvorfor skal det være hemmeligt, hvem de 14 investorer i Global Football Holdin er?
NU SKAL MAN selvfølgelig ikke overdrive betydningen af nye ejere, men det her er et voldsomt signal og en krigserklæring til både FCK og FCM. Vi var her først – og vi vil igen være størt, er vel nogenlunde budskabet. Det kan ikke læses anderledes end, at dette skridt kan være et kvantespring for Brøndby, hvis ellers de nye ejere er dygtige nok.
Ja, der vil være sure, vrede, bekymrede fans, der bander moderne fodbold langt væk, men jeg har svært ved at se andet end, at det her er en stor og vigtig aftale for Brøndby. Nu skal investorgruppen så bevise, at de er langt bedre ejere end mange af de andre udlænginge, der har forsøgt sig i Danmark.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED