Eriksens kæmpe comeback: Den eneste mulighed

– Stærk beslutning af Eriksen – og man kunne jo drømme om en danskertrio i Barcelona med ham, Andreas Christensen og Martin Braithwaite, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



HAR VI IKKE allerede talt nok om Christian Eriksen og hans fantastiske udmelding om et comeback til fodboldverdenen? Nej, vi er ikke engang tæt på!

Det er da også fuldstændig vanvittigt, at vi, blot fire dage inde i det nye år, skulle få den nyhed, som alle danske medier har jagtet gennem mange måneder – og en nyhed, der naturligvis kaster en stribe andre af sig.

Hvor skal Christian Eriksen spille, kampen for et genfinde niveauet – og skulle det lykkelige ske, så vil der næppe være et øje tørt, når han genindtræder på landsholdet.

Øjnene vil være skarpt rettet mod den lille tekniker med de hurtige fødder.

DERFOR VAR DR-historien en vaskeægte ’World Exclusive’, som en af mine tidligere kollegaer – med et smil – havde for vane at smide på selv mindre Brøndby-nyheder …

Statsradiofonien var nøje udvalgt af Eriksen, naturligvis – og et fint valg i forhold til at ramme så mange danskere som muligt med det glade budskab. DR behandlede da også gaven fornemt.

TIPSBLADETS CHEFREDAKTØR Troels Bager Thøgersen har beskrevet den umiddelbare reaktion på Eriksens annoncering af sit comeback lige her – og selvfølgelig deler jeg hans glæde og begejstring.

Det er f…. fantastisk, at Christian Eriksen har besluttet at give fodbolden et skud mere.

For ham, ja for alle, der fulgte de forfærdelige scener i Parken.

Nogle gruopvækkende minutter, der altså heldigvis ikke blev afslutningen på fodboldlivet for fynboen.

Om nyheden var ventet, er måske så meget sagt, men mange måneders test og senere træning viste i hvert fald en Eriksen, der var indstillet på at give det en chance.

MED MIT KENDSKAB til Christian Eriksen efter at have fulgt ham på landsholdet siden debuten i marts 2010 i Østrig, så kunne det heller ikke være anderledes.
Det var den eneste mulighed for fodboldspilleren Christian Eriksen at fortsætte.

Mennesket Christian Eriksen kunne måske have sagt ’Ok, det var det – jeg har oplevet en masse, tjent godt – og kan nu smide mig på sofaen’.

PROBLEMET ER BARE, at både fodboldspilleren og mennesket Christian Eriksen er vævet fuldstændig sammen. Fodbolden er Eriksen – og Eriksen er fodbold.

Hans identitet ligger dér – og der er næppe nogen på landsholdet, der så åbenlyst nyder at finde ud af, hvad han kan gøre med den lille runde.

Stillede Christian Eriksen sig op og sagde, at han ikke spiller for pengenes skyld, så ville man faktisk tro ham.

DERFOR KUNNE han ikke lade karrieren ende i en hospitalsseng på Rigshospitalet, når nu der var flere lækre afleveringer at slå, huller i forsvaret at se – og spark på kassen at fyre af.

Med positive tests af hjertet i baglommen, så var det altså den eneste mulighed Christian Eriksen kunne forestille sig – og herfra set den helt rigtige.

At stille fodboldstøvlerne på hylden ville bare have fået alt for mange spørgsmål hos ham selv til at tårne sig op – og for os andre, der er det allerede 2022’s bedste nyhed, at han giver fodbolden på  topniveau en chance.

HVOR SKAN HAN SÅ hen? Det er spørgsmålet, der nu vil fylde allermest den næste tid. Pilen peger på England, som Sebastian Stanbury redegør for her, og med ønsket om VM i Qatar, så er det næppe Superligaen, der er vejen til det.

Han tænker rimeligvis større. Selvfølgelig.

MAN KUNNE JO også drømme om en dansker-trio i Barcelona!

Martin Braithwaite er der stadig, Andreas Christensen meldes den vej – mon ikke også Christian Eriksen boldsikre fødder også ville falde i cheftræner Xavis smag? Jeg tror det.
Jovist, økonomien vakler i Barcelona, men både Andreas Christensen og altså Christian Eriksen er altså på fri transfer.

Det bliver i hvert fald sindssygt spændende, hvad det er for et miljø, Christian Eriksen vælger som scenen for det comeback, der er lagt op til.

ET COMEBACK, DER forhåbentlig ender med et gensyn med det landshold, der ganske vist spillede blændende uden Eriksen under sommerens EM-slutrunde, men som naturligvis har plads til den fynske playmaker, hvis han rammer sit normalt tårnhøje niveau.







Åge Hareide er alvorligt syg


Målfattigt i Moldova

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

GOG buldrer forbi bundhold

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Riemer giver Højlund-opdatering

Ny kæmpeklub er interesseret

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Chok i OB – siger op efter seks dage

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Dansk stjerne udgår med sygdom

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Ståle Solbakken sender advarsel

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Glimrende nyt om Chido Obi

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Brøndby-stjerne skadet

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket