Eriksens kæmpe comeback: Den eneste mulighed

– Stærk beslutning af Eriksen – og man kunne jo drømme om en danskertrio i Barcelona med ham, Andreas Christensen og Martin Braithwaite, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



HAR VI IKKE allerede talt nok om Christian Eriksen og hans fantastiske udmelding om et comeback til fodboldverdenen? Nej, vi er ikke engang tæt på!

Det er da også fuldstændig vanvittigt, at vi, blot fire dage inde i det nye år, skulle få den nyhed, som alle danske medier har jagtet gennem mange måneder – og en nyhed, der naturligvis kaster en stribe andre af sig.

Hvor skal Christian Eriksen spille, kampen for et genfinde niveauet – og skulle det lykkelige ske, så vil der næppe være et øje tørt, når han genindtræder på landsholdet.

Øjnene vil være skarpt rettet mod den lille tekniker med de hurtige fødder.

DERFOR VAR DR-historien en vaskeægte ’World Exclusive’, som en af mine tidligere kollegaer – med et smil – havde for vane at smide på selv mindre Brøndby-nyheder …

Statsradiofonien var nøje udvalgt af Eriksen, naturligvis – og et fint valg i forhold til at ramme så mange danskere som muligt med det glade budskab. DR behandlede da også gaven fornemt.

TIPSBLADETS CHEFREDAKTØR Troels Bager Thøgersen har beskrevet den umiddelbare reaktion på Eriksens annoncering af sit comeback lige her – og selvfølgelig deler jeg hans glæde og begejstring.

Det er f…. fantastisk, at Christian Eriksen har besluttet at give fodbolden et skud mere.

For ham, ja for alle, der fulgte de forfærdelige scener i Parken.

Nogle gruopvækkende minutter, der altså heldigvis ikke blev afslutningen på fodboldlivet for fynboen.

Om nyheden var ventet, er måske så meget sagt, men mange måneders test og senere træning viste i hvert fald en Eriksen, der var indstillet på at give det en chance.

MED MIT KENDSKAB til Christian Eriksen efter at have fulgt ham på landsholdet siden debuten i marts 2010 i Østrig, så kunne det heller ikke være anderledes.
Det var den eneste mulighed for fodboldspilleren Christian Eriksen at fortsætte.

Mennesket Christian Eriksen kunne måske have sagt ’Ok, det var det – jeg har oplevet en masse, tjent godt – og kan nu smide mig på sofaen’.

PROBLEMET ER BARE, at både fodboldspilleren og mennesket Christian Eriksen er vævet fuldstændig sammen. Fodbolden er Eriksen – og Eriksen er fodbold.

Hans identitet ligger dér – og der er næppe nogen på landsholdet, der så åbenlyst nyder at finde ud af, hvad han kan gøre med den lille runde.

Stillede Christian Eriksen sig op og sagde, at han ikke spiller for pengenes skyld, så ville man faktisk tro ham.

DERFOR KUNNE han ikke lade karrieren ende i en hospitalsseng på Rigshospitalet, når nu der var flere lækre afleveringer at slå, huller i forsvaret at se – og spark på kassen at fyre af.

Med positive tests af hjertet i baglommen, så var det altså den eneste mulighed Christian Eriksen kunne forestille sig – og herfra set den helt rigtige.

At stille fodboldstøvlerne på hylden ville bare have fået alt for mange spørgsmål hos ham selv til at tårne sig op – og for os andre, der er det allerede 2022’s bedste nyhed, at han giver fodbolden på  topniveau en chance.

HVOR SKAN HAN SÅ hen? Det er spørgsmålet, der nu vil fylde allermest den næste tid. Pilen peger på England, som Sebastian Stanbury redegør for her, og med ønsket om VM i Qatar, så er det næppe Superligaen, der er vejen til det.

Han tænker rimeligvis større. Selvfølgelig.

MAN KUNNE JO også drømme om en dansker-trio i Barcelona!

Martin Braithwaite er der stadig, Andreas Christensen meldes den vej – mon ikke også Christian Eriksen boldsikre fødder også ville falde i cheftræner Xavis smag? Jeg tror det.
Jovist, økonomien vakler i Barcelona, men både Andreas Christensen og altså Christian Eriksen er altså på fri transfer.

Det bliver i hvert fald sindssygt spændende, hvad det er for et miljø, Christian Eriksen vælger som scenen for det comeback, der er lagt op til.

ET COMEBACK, DER forhåbentlig ender med et gensyn med det landshold, der ganske vist spillede blændende uden Eriksen under sommerens EM-slutrunde, men som naturligvis har plads til den fynske playmaker, hvis han rammer sit normalt tårnhøje niveau.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

LIVE: Viborg FF – FC København

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

FCM ansætter ny topboss



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Mourinho tog røven på Zeca

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Nu svarer David Nielsen

Mexico kommer med markant melding om VM

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Deler nyt om fremtiden

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

‘Tottenham er i overhængende fare’

Chido Obi nomineret til pris

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Osula slår alle andre

Arsenal-stjerne svarer igen

I svime over Filip Jørgensen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane