HAR VI IKKE allerede talt nok om Christian Eriksen og hans fantastiske udmelding om et comeback til fodboldverdenen? Nej, vi er ikke engang tæt på!
Det er da også fuldstændig vanvittigt, at vi, blot fire dage inde i det nye år, skulle få den nyhed, som alle danske medier har jagtet gennem mange måneder – og en nyhed, der naturligvis kaster en stribe andre af sig.
Hvor skal Christian Eriksen spille, kampen for et genfinde niveauet – og skulle det lykkelige ske, så vil der næppe være et øje tørt, når han genindtræder på landsholdet.
Øjnene vil være skarpt rettet mod den lille tekniker med de hurtige fødder.
DERFOR VAR DR-historien en vaskeægte ’World Exclusive’, som en af mine tidligere kollegaer – med et smil – havde for vane at smide på selv mindre Brøndby-nyheder …
Statsradiofonien var nøje udvalgt af Eriksen, naturligvis – og et fint valg i forhold til at ramme så mange danskere som muligt med det glade budskab. DR behandlede da også gaven fornemt.
TIPSBLADETS CHEFREDAKTØR Troels Bager Thøgersen har beskrevet den umiddelbare reaktion på Eriksens annoncering af sit comeback lige her – og selvfølgelig deler jeg hans glæde og begejstring.
Det er f…. fantastisk, at Christian Eriksen har besluttet at give fodbolden et skud mere.
For ham, ja for alle, der fulgte de forfærdelige scener i Parken.
Nogle gruopvækkende minutter, der altså heldigvis ikke blev afslutningen på fodboldlivet for fynboen.
Om nyheden var ventet, er måske så meget sagt, men mange måneders test og senere træning viste i hvert fald en Eriksen, der var indstillet på at give det en chance.
MED MIT KENDSKAB til Christian Eriksen efter at have fulgt ham på landsholdet siden debuten i marts 2010 i Østrig, så kunne det heller ikke være anderledes.
Det var den eneste mulighed for fodboldspilleren Christian Eriksen at fortsætte.
Mennesket Christian Eriksen kunne måske have sagt ’Ok, det var det – jeg har oplevet en masse, tjent godt – og kan nu smide mig på sofaen’.
PROBLEMET ER BARE, at både fodboldspilleren og mennesket Christian Eriksen er vævet fuldstændig sammen. Fodbolden er Eriksen – og Eriksen er fodbold.
Hans identitet ligger dér – og der er næppe nogen på landsholdet, der så åbenlyst nyder at finde ud af, hvad han kan gøre med den lille runde.
Stillede Christian Eriksen sig op og sagde, at han ikke spiller for pengenes skyld, så ville man faktisk tro ham.
DERFOR KUNNE han ikke lade karrieren ende i en hospitalsseng på Rigshospitalet, når nu der var flere lækre afleveringer at slå, huller i forsvaret at se – og spark på kassen at fyre af.
Med positive tests af hjertet i baglommen, så var det altså den eneste mulighed Christian Eriksen kunne forestille sig – og herfra set den helt rigtige.
At stille fodboldstøvlerne på hylden ville bare have fået alt for mange spørgsmål hos ham selv til at tårne sig op – og for os andre, der er det allerede 2022’s bedste nyhed, at han giver fodbolden på topniveau en chance.
HVOR SKAN HAN SÅ hen? Det er spørgsmålet, der nu vil fylde allermest den næste tid. Pilen peger på England, som Sebastian Stanbury redegør for her, og med ønsket om VM i Qatar, så er det næppe Superligaen, der er vejen til det.
Han tænker rimeligvis større. Selvfølgelig.
MAN KUNNE JO også drømme om en dansker-trio i Barcelona!
Martin Braithwaite er der stadig, Andreas Christensen meldes den vej – mon ikke også Christian Eriksen boldsikre fødder også ville falde i cheftræner Xavis smag? Jeg tror det.
Jovist, økonomien vakler i Barcelona, men både Andreas Christensen og altså Christian Eriksen er altså på fri transfer.
Det bliver i hvert fald sindssygt spændende, hvad det er for et miljø, Christian Eriksen vælger som scenen for det comeback, der er lagt op til.
ET COMEBACK, DER forhåbentlig ender med et gensyn med det landshold, der ganske vist spillede blændende uden Eriksen under sommerens EM-slutrunde, men som naturligvis har plads til den fynske playmaker, hvis han rammer sit normalt tårnhøje niveau.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TOPNYHED
