HAR VI IKKE allerede talt nok om Christian Eriksen og hans fantastiske udmelding om et comeback til fodboldverdenen? Nej, vi er ikke engang tæt på!
Det er da også fuldstændig vanvittigt, at vi, blot fire dage inde i det nye år, skulle få den nyhed, som alle danske medier har jagtet gennem mange måneder – og en nyhed, der naturligvis kaster en stribe andre af sig.
Hvor skal Christian Eriksen spille, kampen for et genfinde niveauet – og skulle det lykkelige ske, så vil der næppe være et øje tørt, når han genindtræder på landsholdet.
Øjnene vil være skarpt rettet mod den lille tekniker med de hurtige fødder.
DERFOR VAR DR-historien en vaskeægte ’World Exclusive’, som en af mine tidligere kollegaer – med et smil – havde for vane at smide på selv mindre Brøndby-nyheder …
Statsradiofonien var nøje udvalgt af Eriksen, naturligvis – og et fint valg i forhold til at ramme så mange danskere som muligt med det glade budskab. DR behandlede da også gaven fornemt.
TIPSBLADETS CHEFREDAKTØR Troels Bager Thøgersen har beskrevet den umiddelbare reaktion på Eriksens annoncering af sit comeback lige her – og selvfølgelig deler jeg hans glæde og begejstring.
Det er f…. fantastisk, at Christian Eriksen har besluttet at give fodbolden et skud mere.
For ham, ja for alle, der fulgte de forfærdelige scener i Parken.
Nogle gruopvækkende minutter, der altså heldigvis ikke blev afslutningen på fodboldlivet for fynboen.
Om nyheden var ventet, er måske så meget sagt, men mange måneders test og senere træning viste i hvert fald en Eriksen, der var indstillet på at give det en chance.
MED MIT KENDSKAB til Christian Eriksen efter at have fulgt ham på landsholdet siden debuten i marts 2010 i Østrig, så kunne det heller ikke være anderledes.
Det var den eneste mulighed for fodboldspilleren Christian Eriksen at fortsætte.
Mennesket Christian Eriksen kunne måske have sagt ’Ok, det var det – jeg har oplevet en masse, tjent godt – og kan nu smide mig på sofaen’.
PROBLEMET ER BARE, at både fodboldspilleren og mennesket Christian Eriksen er vævet fuldstændig sammen. Fodbolden er Eriksen – og Eriksen er fodbold.
Hans identitet ligger dér – og der er næppe nogen på landsholdet, der så åbenlyst nyder at finde ud af, hvad han kan gøre med den lille runde.
Stillede Christian Eriksen sig op og sagde, at han ikke spiller for pengenes skyld, så ville man faktisk tro ham.
DERFOR KUNNE han ikke lade karrieren ende i en hospitalsseng på Rigshospitalet, når nu der var flere lækre afleveringer at slå, huller i forsvaret at se – og spark på kassen at fyre af.
Med positive tests af hjertet i baglommen, så var det altså den eneste mulighed Christian Eriksen kunne forestille sig – og herfra set den helt rigtige.
At stille fodboldstøvlerne på hylden ville bare have fået alt for mange spørgsmål hos ham selv til at tårne sig op – og for os andre, der er det allerede 2022’s bedste nyhed, at han giver fodbolden på topniveau en chance.
HVOR SKAN HAN SÅ hen? Det er spørgsmålet, der nu vil fylde allermest den næste tid. Pilen peger på England, som Sebastian Stanbury redegør for her, og med ønsket om VM i Qatar, så er det næppe Superligaen, der er vejen til det.
Han tænker rimeligvis større. Selvfølgelig.
MAN KUNNE JO også drømme om en dansker-trio i Barcelona!
Martin Braithwaite er der stadig, Andreas Christensen meldes den vej – mon ikke også Christian Eriksen boldsikre fødder også ville falde i cheftræner Xavis smag? Jeg tror det.
Jovist, økonomien vakler i Barcelona, men både Andreas Christensen og altså Christian Eriksen er altså på fri transfer.
Det bliver i hvert fald sindssygt spændende, hvad det er for et miljø, Christian Eriksen vælger som scenen for det comeback, der er lagt op til.
ET COMEBACK, DER forhåbentlig ender med et gensyn med det landshold, der ganske vist spillede blændende uden Eriksen under sommerens EM-slutrunde, men som naturligvis har plads til den fynske playmaker, hvis han rammer sit normalt tårnhøje niveau.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
LIVE: Barcelona – FC København
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
Færdig i dansk klub
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
