FCK’s hårdknude: Det går ikke op

KOMMENTAR: FCK’s talentsatsning er godt gået og kan styrke økonomien, men det er ikke vejen til Superligatronen, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



SUSET OG forventningens glæde er velkendt. Når ens hjerteklub sender det næste store talent på banen, den næste Zlatan Ibrahimovic, Wayne Rooney – eller måske Thomas Delaney, hvis vi skal runde Superligaen.
Og det skal vi.

SAGEN ER nemlig den, at FCK var ved at revne af stolthed, da den sidste Conference League-kamp blev vundet med et hold med en gennemsnitsalder på 21 år og 348 dage.
Flot nok, men skal vi ikke bare sige, at der er rigeligt plads til eksperimenter, når vi taler netop Conference League og en gruppe med hold fra Gibraltar, Slovenien og Grækenland.

Jeg ved udmærket, at det ikke er et mål i sig selv at stille med så ung en trup som muligt for FCK, men hvor øvelsen giver vildt god mening, er i prissættelsen af talenterne. 

Der er nemlig penge i førsteholdskampe.

FCK HAR FØR solgt direkte fra akademiet, hvor blandt andre Victor Jensen og Silas Andersen er solgt uden førsteholdsgræs under fødderne, og måske bliver islandske Orri Oskarsson den næste.

Kampe for førsteholdet giver bare en højere pris. Og de er de ekstra penge FCK jagter med langt flere teenagere med spilletid i dette efterår.

Klogt. Langsigtet – og et godt signal til kommende talenter, der overvejer hvilken klub støvlerne skal snøres i, ligesom det er nærmest umuligt for FCK at købe spillere i den klasse, som de eksempelvis udviklede Mohammed Daramy til.

SELVFØLGELIG VAR DET også af nød, at FCK er gået ungdomsvejen i dette efterår med skader til blandt andre Rasmus Falk og Carlos Zeca, men strategien er klar. Der skal både udvikles og vindes.

Problemet er det sidste.

For vinder man et dansk mesterskab med mælketænder og teenagerfødder?

Svaret er nej – ikke engang, hvis alle talenter var af 16-årige Roony Bardghjis exceptionelle størrelse.

DET ER FOR skrøbeligt – og selvom der endnu er meget uslebent potentiale i spillere som Rasmus Højlund, William Bøving, Victor Kristiansen og Ísak Bergmann Jóhannesson, så tror jeg ikke, at det er navne, der bekymrer FCM-lejren forud for forårets guldduel.

Der er ingen tvivl om, at man i FC København er blevet flere klasser bedre til at få spillere gennem akademi til førstehold end tidligere – og det var et vildt spændende strategisk signal, at man gav op mod 37 millioner kroner for 18-årig Ísak Bergmann Jóhannesson.

Ekstremt mange penge i dansk sammenhæng for indkøb af potentiale, men også et klart signal om, at FCK vil være arvtager af de største talenter i Norden.

MEN OVER HELE manøvren svæver kravet om mesterskaber og selvfølgelig ikke at være i Mickey Mouse-udgaven af de europæiske turneringer, og det er lige præcis, det knivsæg sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen balancerer på.

For glipper mesterskabet i år, så skal vi tilbage sæson 1997/98 til 1999/00 for at finde tre år i træk, hvor FCK ikke stod på DM-pokalen!

Selvfølgelig fuldstændig uacceptabelt for klubben med Superligaens største spillerbudget – og vejen er i hvert fald ikke, at gå full blown FC Nordsjælland, hvor udviklingen og salgene betyder mere end medaljer

DET VED MAN selvfølgelig også godt i FC Køebnhavn, og det er heller ikke tilfældet, men det bliver vanvittigt interessant at følge, hvor de lægger snittet i samspillet mellem talenter og bærende kræfter i foråret – og måske også i vinterens transfervindue.

DET VAR INTERESSANT at læse Troels Bager Thøgersens analyse af FC Midtjylland, der med milliardæren Anders Holch Povlsen som medinvestor, står brølstærkt i alle leder af forretningen, men potentialet er i min bog stadig størst i hovedstadsklubben.

Spørgsmålet er bare, hvordan man forløser det – og her er FCK lige nu havnet i en knude, der kan være svær at løse.

Fik du læst tidligere FCK-mananger Ståle Solbakkens underholdende gennemgang af de bedste og værste udlændinge i hans FCK-perioder? Ellers har du chancen her





Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kongerne af transfervinduet

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Den værste i 18 år – de overvejer det

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Verdensstjernes søn landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Michael Carrick storhylder

‘Det kommer aldrig til at ske’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Nærmer sig aftale