FCK’s hårdknude: Det går ikke op

KOMMENTAR: FCK’s talentsatsning er godt gået og kan styrke økonomien, men det er ikke vejen til Superligatronen, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



SUSET OG forventningens glæde er velkendt. Når ens hjerteklub sender det næste store talent på banen, den næste Zlatan Ibrahimovic, Wayne Rooney – eller måske Thomas Delaney, hvis vi skal runde Superligaen.
Og det skal vi.

SAGEN ER nemlig den, at FCK var ved at revne af stolthed, da den sidste Conference League-kamp blev vundet med et hold med en gennemsnitsalder på 21 år og 348 dage.
Flot nok, men skal vi ikke bare sige, at der er rigeligt plads til eksperimenter, når vi taler netop Conference League og en gruppe med hold fra Gibraltar, Slovenien og Grækenland.

Jeg ved udmærket, at det ikke er et mål i sig selv at stille med så ung en trup som muligt for FCK, men hvor øvelsen giver vildt god mening, er i prissættelsen af talenterne. 

Der er nemlig penge i førsteholdskampe.

FCK HAR FØR solgt direkte fra akademiet, hvor blandt andre Victor Jensen og Silas Andersen er solgt uden førsteholdsgræs under fødderne, og måske bliver islandske Orri Oskarsson den næste.

Kampe for førsteholdet giver bare en højere pris. Og de er de ekstra penge FCK jagter med langt flere teenagere med spilletid i dette efterår.

Klogt. Langsigtet – og et godt signal til kommende talenter, der overvejer hvilken klub støvlerne skal snøres i, ligesom det er nærmest umuligt for FCK at købe spillere i den klasse, som de eksempelvis udviklede Mohammed Daramy til.

SELVFØLGELIG VAR DET også af nød, at FCK er gået ungdomsvejen i dette efterår med skader til blandt andre Rasmus Falk og Carlos Zeca, men strategien er klar. Der skal både udvikles og vindes.

Problemet er det sidste.

For vinder man et dansk mesterskab med mælketænder og teenagerfødder?

Svaret er nej – ikke engang, hvis alle talenter var af 16-årige Roony Bardghjis exceptionelle størrelse.

DET ER FOR skrøbeligt – og selvom der endnu er meget uslebent potentiale i spillere som Rasmus Højlund, William Bøving, Victor Kristiansen og Ísak Bergmann Jóhannesson, så tror jeg ikke, at det er navne, der bekymrer FCM-lejren forud for forårets guldduel.

Der er ingen tvivl om, at man i FC København er blevet flere klasser bedre til at få spillere gennem akademi til førstehold end tidligere – og det var et vildt spændende strategisk signal, at man gav op mod 37 millioner kroner for 18-årig Ísak Bergmann Jóhannesson.

Ekstremt mange penge i dansk sammenhæng for indkøb af potentiale, men også et klart signal om, at FCK vil være arvtager af de største talenter i Norden.

MEN OVER HELE manøvren svæver kravet om mesterskaber og selvfølgelig ikke at være i Mickey Mouse-udgaven af de europæiske turneringer, og det er lige præcis, det knivsæg sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen balancerer på.

For glipper mesterskabet i år, så skal vi tilbage sæson 1997/98 til 1999/00 for at finde tre år i træk, hvor FCK ikke stod på DM-pokalen!

Selvfølgelig fuldstændig uacceptabelt for klubben med Superligaens største spillerbudget – og vejen er i hvert fald ikke, at gå full blown FC Nordsjælland, hvor udviklingen og salgene betyder mere end medaljer

DET VED MAN selvfølgelig også godt i FC Køebnhavn, og det er heller ikke tilfældet, men det bliver vanvittigt interessant at følge, hvor de lægger snittet i samspillet mellem talenter og bærende kræfter i foråret – og måske også i vinterens transfervindue.

DET VAR INTERESSANT at læse Troels Bager Thøgersens analyse af FC Midtjylland, der med milliardæren Anders Holch Povlsen som medinvestor, står brølstærkt i alle leder af forretningen, men potentialet er i min bog stadig størst i hovedstadsklubben.

Spørgsmålet er bare, hvordan man forløser det – og her er FCK lige nu havnet i en knude, der kan være svær at løse.

Fik du læst tidligere FCK-mananger Ståle Solbakkens underholdende gennemgang af de bedste og værste udlændinge i hans FCK-perioder? Ellers har du chancen her





Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Det var fuldstændig galimatias!

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Steve Cooper varsler store ændringer

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Det er fuldkommen meningsløst

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldsom Franculino-spådom

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Thomas Frank afviser at tale om det

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Viktor Claesson bliver i FC København

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’