SUSET OG forventningens glæde er velkendt. Når ens hjerteklub sender det næste store talent på banen, den næste Zlatan Ibrahimovic, Wayne Rooney – eller måske Thomas Delaney, hvis vi skal runde Superligaen.
Og det skal vi.
SAGEN ER nemlig den, at FCK var ved at revne af stolthed, da den sidste Conference League-kamp blev vundet med et hold med en gennemsnitsalder på 21 år og 348 dage.
Flot nok, men skal vi ikke bare sige, at der er rigeligt plads til eksperimenter, når vi taler netop Conference League og en gruppe med hold fra Gibraltar, Slovenien og Grækenland.
Jeg ved udmærket, at det ikke er et mål i sig selv at stille med så ung en trup som muligt for FCK, men hvor øvelsen giver vildt god mening, er i prissættelsen af talenterne.
Der er nemlig penge i førsteholdskampe.
FCK HAR FØR solgt direkte fra akademiet, hvor blandt andre Victor Jensen og Silas Andersen er solgt uden førsteholdsgræs under fødderne, og måske bliver islandske Orri Oskarsson den næste.
Kampe for førsteholdet giver bare en højere pris. Og de er de ekstra penge FCK jagter med langt flere teenagere med spilletid i dette efterår.
Klogt. Langsigtet – og et godt signal til kommende talenter, der overvejer hvilken klub støvlerne skal snøres i, ligesom det er nærmest umuligt for FCK at købe spillere i den klasse, som de eksempelvis udviklede Mohammed Daramy til.
SELVFØLGELIG VAR DET også af nød, at FCK er gået ungdomsvejen i dette efterår med skader til blandt andre Rasmus Falk og Carlos Zeca, men strategien er klar. Der skal både udvikles og vindes.
Problemet er det sidste.
For vinder man et dansk mesterskab med mælketænder og teenagerfødder?
Svaret er nej – ikke engang, hvis alle talenter var af 16-årige Roony Bardghjis exceptionelle størrelse.
DET ER FOR skrøbeligt – og selvom der endnu er meget uslebent potentiale i spillere som Rasmus Højlund, William Bøving, Victor Kristiansen og Ísak Bergmann Jóhannesson, så tror jeg ikke, at det er navne, der bekymrer FCM-lejren forud for forårets guldduel.
Der er ingen tvivl om, at man i FC København er blevet flere klasser bedre til at få spillere gennem akademi til førstehold end tidligere – og det var et vildt spændende strategisk signal, at man gav op mod 37 millioner kroner for 18-årig Ísak Bergmann Jóhannesson.
Ekstremt mange penge i dansk sammenhæng for indkøb af potentiale, men også et klart signal om, at FCK vil være arvtager af de største talenter i Norden.
MEN OVER HELE manøvren svæver kravet om mesterskaber og selvfølgelig ikke at være i Mickey Mouse-udgaven af de europæiske turneringer, og det er lige præcis, det knivsæg sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen balancerer på.
For glipper mesterskabet i år, så skal vi tilbage sæson 1997/98 til 1999/00 for at finde tre år i træk, hvor FCK ikke stod på DM-pokalen!
Selvfølgelig fuldstændig uacceptabelt for klubben med Superligaens største spillerbudget – og vejen er i hvert fald ikke, at gå full blown FC Nordsjælland, hvor udviklingen og salgene betyder mere end medaljer
DET VED MAN selvfølgelig også godt i FC Køebnhavn, og det er heller ikke tilfældet, men det bliver vanvittigt interessant at følge, hvor de lægger snittet i samspillet mellem talenter og bærende kræfter i foråret – og måske også i vinterens transfervindue.
DET VAR INTERESSANT at læse Troels Bager Thøgersens analyse af FC Midtjylland, der med milliardæren Anders Holch Povlsen som medinvestor, står brølstærkt i alle leder af forretningen, men potentialet er i min bog stadig størst i hovedstadsklubben.
Spørgsmålet er bare, hvordan man forløser det – og her er FCK lige nu havnet i en knude, der kan være svær at løse.
Fik du læst tidligere FCK-mananger Ståle Solbakkens underholdende gennemgang af de bedste og værste udlændinge i hans FCK-perioder? Ellers har du chancen her
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
NYHEDER
Superliga-profil skadet
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT