SUSET OG forventningens glæde er velkendt. Når ens hjerteklub sender det næste store talent på banen, den næste Zlatan Ibrahimovic, Wayne Rooney – eller måske Thomas Delaney, hvis vi skal runde Superligaen.
Og det skal vi.
SAGEN ER nemlig den, at FCK var ved at revne af stolthed, da den sidste Conference League-kamp blev vundet med et hold med en gennemsnitsalder på 21 år og 348 dage.
Flot nok, men skal vi ikke bare sige, at der er rigeligt plads til eksperimenter, når vi taler netop Conference League og en gruppe med hold fra Gibraltar, Slovenien og Grækenland.
Jeg ved udmærket, at det ikke er et mål i sig selv at stille med så ung en trup som muligt for FCK, men hvor øvelsen giver vildt god mening, er i prissættelsen af talenterne.
Der er nemlig penge i førsteholdskampe.
FCK HAR FØR solgt direkte fra akademiet, hvor blandt andre Victor Jensen og Silas Andersen er solgt uden førsteholdsgræs under fødderne, og måske bliver islandske Orri Oskarsson den næste.
Kampe for førsteholdet giver bare en højere pris. Og de er de ekstra penge FCK jagter med langt flere teenagere med spilletid i dette efterår.
Klogt. Langsigtet – og et godt signal til kommende talenter, der overvejer hvilken klub støvlerne skal snøres i, ligesom det er nærmest umuligt for FCK at købe spillere i den klasse, som de eksempelvis udviklede Mohammed Daramy til.
SELVFØLGELIG VAR DET også af nød, at FCK er gået ungdomsvejen i dette efterår med skader til blandt andre Rasmus Falk og Carlos Zeca, men strategien er klar. Der skal både udvikles og vindes.
Problemet er det sidste.
For vinder man et dansk mesterskab med mælketænder og teenagerfødder?
Svaret er nej – ikke engang, hvis alle talenter var af 16-årige Roony Bardghjis exceptionelle størrelse.
DET ER FOR skrøbeligt – og selvom der endnu er meget uslebent potentiale i spillere som Rasmus Højlund, William Bøving, Victor Kristiansen og Ísak Bergmann Jóhannesson, så tror jeg ikke, at det er navne, der bekymrer FCM-lejren forud for forårets guldduel.
Der er ingen tvivl om, at man i FC København er blevet flere klasser bedre til at få spillere gennem akademi til førstehold end tidligere – og det var et vildt spændende strategisk signal, at man gav op mod 37 millioner kroner for 18-årig Ísak Bergmann Jóhannesson.
Ekstremt mange penge i dansk sammenhæng for indkøb af potentiale, men også et klart signal om, at FCK vil være arvtager af de største talenter i Norden.
MEN OVER HELE manøvren svæver kravet om mesterskaber og selvfølgelig ikke at være i Mickey Mouse-udgaven af de europæiske turneringer, og det er lige præcis, det knivsæg sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen balancerer på.
For glipper mesterskabet i år, så skal vi tilbage sæson 1997/98 til 1999/00 for at finde tre år i træk, hvor FCK ikke stod på DM-pokalen!
Selvfølgelig fuldstændig uacceptabelt for klubben med Superligaens største spillerbudget – og vejen er i hvert fald ikke, at gå full blown FC Nordsjælland, hvor udviklingen og salgene betyder mere end medaljer
DET VED MAN selvfølgelig også godt i FC Køebnhavn, og det er heller ikke tilfældet, men det bliver vanvittigt interessant at følge, hvor de lægger snittet i samspillet mellem talenter og bærende kræfter i foråret – og måske også i vinterens transfervindue.
DET VAR INTERESSANT at læse Troels Bager Thøgersens analyse af FC Midtjylland, der med milliardæren Anders Holch Povlsen som medinvestor, står brølstærkt i alle leder af forretningen, men potentialet er i min bog stadig størst i hovedstadsklubben.
Spørgsmålet er bare, hvordan man forløser det – og her er FCK lige nu havnet i en knude, der kan være svær at løse.
Fik du læst tidligere FCK-mananger Ståle Solbakkens underholdende gennemgang af de bedste og værste udlændinge i hans FCK-perioder? Ellers har du chancen her
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Her kan du se FC København mod Viborg FF
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Ekspert: Det mest positive for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Thomas Frank fyret
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
