MENS BRØNDBY – helt rimeligt – bliver ristet på sociale medier over en forfærdelig sæsonstart, så flyver kritikken som sædvanlig noget lavere, når det gælder FCM.
De har ellers lige så mange – eller få – point som Brøndby, men herfra set burde de egentlig have en større røvfuld end den, der bliver givet til Brøndby. Det råder vi bod på hér…
FCM er mesterskabskandidat, sidste års to’er, de sidste mange års største udfordrer til FCK, en selvforståelse, der når langt ud over den midtjyske hede – og penge.
Meget kan man sige om Brøndby, men et mesterskab har vist aldrig været realistisk, hverken i sidste eller denne sæson, så på den led er FCM kommet langt værre fra start.
TILMED SIDDER undertegnede med en fornemmelse af, at forsømmelserne hober sig op – og ingen gør noget ved dem.
Eksempelvis:
- Det kan godt være, at Bo Henriksen ikke kunne flytte FCM det ønskede stykke, men det virker direkte arrogant, at en topklub er trænerløs så længe. FCM HAR mange omkring holdet, men den løsning har ikke givet resultater, og vikartræner Henrik Jensen virker i hvertfald til at have fået en opgave, der er rigelig stor.
- Målmanden: Ja, Elias Olafsson er god, bestemt, men en mesterskabskandidat skal vel have en top-to-tre-målmand i ligaen. Det har FCM ikke. FCK har to, der er bedre, Brøndby og Randers hver en.
- Forsvaret. Det flyver rundt med ændringer, men målene sejler fortsat ind. 13 mål er der scoret mod FCM i seks kampe. Det er vanvittigt. Netop forsvaret har ellers været et FCM-varemærke, men selvom Erik Sviatchenko er en af Superligaens all-time største skikkelser og en kæmpefigur på og udenfor banen i mine øjne, så skal han til at stramme sokkerne. Henrik Dalsgaard, Juninho, Paulinho har også været dyre drenge.
- Midtbanen. Jo, jo – selvfølgelig skal man have så meget som muligt for Evander, så brasser-projektet giver pote, men igen ligner han en, der hellere vil være alle andre steder end i Herning. Onyedika er heller ikke den motor, der er forventet, Oliver Sørensen prøver, men midtbanegeneralen er savnet.
- På kanterne er FCM til gengæld godt kørende. En genfødt Pione Sisto, Anders Drejer og Gustav Isaksen har alle klasse, men er Sory Kaba virkelig den pondus og træfsikkerhed FCM vil ha’ på frontangriber-pladsen? Jeg tvivler.
LÆG SÅ OVENI, at man prioriterer VM i ridesport over fodbold, flytter en potentielt vanvittig vigtig hjemmekamp i Champions League-kvalifikationen til Randers – ja, ja, det dufter også lidt af hest – så får du bare indtrykket af, at det ikke kører på skinner i FCM. Specielt ikke, når man så skal spille fodbold på en decideret farlig hjemmebane, hvor rullegræsset ikke lå ordentlig fast. En øvelse AGF kom bedst ud af i 2-0-sejren i lørdags – også selvom FCM faktisk spillede en ganske god første halvleg.
Klart, der var mange penge at hente på ridebanen og VM-stævnet, men signalerne er voldsomt forvirrende. Nærmeste amatøragtige.
JEG ER DA helt klar på, at sæsonen langt fra er slut, og at medaljerne ikke bliver uddelt i august, men det ændrer ikke ved opfattelsen herfra af, at FCM virker langt mere handlingslammet end tidligere.
Det står også mejslet i sten, at FCM nok skal være der i transfervinduets sidste uge, ja vel sagtens sidste timer, men spørgsmålet er bare, om det er tids nok til at lappe alle de huller, der efterhånden er opstået i fundamentet på FCM-bygningen!
LIGE NU LIGNER den ambitiøse klub i hvertfald en ualmindelig bleg skygge af sig selv. Også selvom det er Brøndby, der får tævene…
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Sverige skal til VM
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Rasmus Højlund har ikke set det før
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Italien under massivt pres
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
