Fejlene hober sig op i FCM: Alt for arrogant

FCM har været både nølende og arrogante i en jammerlig sæsonstart, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



MENS BRØNDBY – helt rimeligt – bliver ristet på sociale medier over en forfærdelig sæsonstart, så flyver kritikken som sædvanlig noget lavere, når det gælder FCM.

De har ellers lige så mange – eller få – point som Brøndby, men herfra set burde de egentlig have en større røvfuld end den, der bliver givet til Brøndby. Det råder vi bod på hér…

FCM er mesterskabskandidat, sidste års to’er, de sidste mange års største udfordrer til FCK, en selvforståelse, der når langt ud over den midtjyske hede – og penge.

Meget kan man sige om Brøndby, men et mesterskab har vist aldrig været realistisk, hverken i sidste eller denne sæson, så på den led er FCM kommet langt værre fra start.

TILMED SIDDER undertegnede med en fornemmelse af, at forsømmelserne hober sig op – og ingen gør noget ved dem.

Eksempelvis:

  • Det kan godt være, at Bo Henriksen ikke kunne flytte FCM det ønskede stykke, men det virker direkte arrogant, at en topklub er trænerløs så længe. FCM HAR mange omkring holdet, men den løsning har ikke givet resultater, og vikartræner Henrik Jensen virker i hvertfald til at have fået en opgave, der er rigelig stor.
  • Målmanden: Ja, Elias Olafsson er god, bestemt, men en mesterskabskandidat skal vel have en top-to-tre-målmand i ligaen. Det har FCM ikke. FCK har to, der er bedre, Brøndby og Randers hver en.
  • Forsvaret. Det flyver rundt med ændringer, men målene sejler fortsat ind. 13 mål er der scoret mod FCM i seks kampe. Det er vanvittigt. Netop forsvaret har ellers været et FCM-varemærke, men selvom Erik Sviatchenko er en af Superligaens all-time største skikkelser og en kæmpefigur på og udenfor banen i mine øjne, så skal han til at stramme sokkerne. Henrik Dalsgaard, Juninho, Paulinho har også været dyre drenge.
  • Midtbanen. Jo, jo – selvfølgelig skal man have så meget som muligt for Evander, så brasser-projektet giver pote, men igen ligner han en, der hellere vil være alle andre steder end i Herning. Onyedika er heller ikke den motor, der er forventet, Oliver Sørensen prøver, men midtbanegeneralen er savnet.
  • På kanterne er FCM til gengæld godt kørende. En genfødt Pione Sisto, Anders Drejer og Gustav Isaksen har alle klasse, men er Sory Kaba virkelig den pondus og træfsikkerhed FCM vil ha’ på frontangriber-pladsen? Jeg tvivler.

LÆG SÅ OVENI, at man prioriterer VM i ridesport over fodbold, flytter en potentielt vanvittig vigtig hjemmekamp i Champions League-kvalifikationen til Randers – ja, ja, det dufter også lidt af hest – så får du bare indtrykket af, at det ikke kører på skinner i FCM. Specielt ikke, når man så skal spille fodbold på en decideret farlig hjemmebane, hvor rullegræsset ikke lå ordentlig fast. En øvelse AGF kom bedst ud af i 2-0-sejren i lørdags – også selvom FCM faktisk spillede en ganske god første halvleg.

Klart, der var mange penge at hente på ridebanen og VM-stævnet, men signalerne er voldsomt forvirrende. Nærmeste amatøragtige.

JEG ER DA helt klar på, at sæsonen langt fra er slut, og at medaljerne ikke bliver uddelt i august, men det ændrer ikke ved opfattelsen herfra af, at FCM virker langt mere handlingslammet end tidligere.

Det står også mejslet i sten, at FCM nok skal være der i transfervinduets sidste uge, ja vel sagtens sidste timer, men spørgsmålet er bare, om det er tids nok til at lappe alle de huller, der efterhånden er opstået i fundamentet på FCM-bygningen!

LIGE NU LIGNER den ambitiøse klub i hvertfald en ualmindelig bleg skygge af sig selv. Også selvom det er Brøndby, der får tævene…





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bo Henriksen lander TV-job

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Burde have lukket langt tidligere!

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Det vil jeg aldrig gøre!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

631 millioner kroner

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Danmark åbner VM-jagt med sejr

‘Det er tæt på uforklarligt’

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

‘Han tisser isterninger’

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’