Brøndby har kniven for struben: Forbandet trist

- Divisionsforeningens initiativer overfor Brøndby-fansenes usympatiske adfærd er helt på sin plads, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



DET ER ET mørkegult kort, der er smækket i ansigtet på Brøndbys fanskare. Opfør jer ordentligt – eller se Brøndbys udekampe fra tv-skærmen.

Sådan må konklusionen være, efter Divisionsforeningen har indført hidtil usete regler for Brøndby-fansenes tilstedeværelse til udekampe i Superligaen og i pokalturneringen.

Der skal nu vises person-id, der skal stemme overens med navnet på billetten, og Brøndby skal sikre, at den proces bliver eksekveret effektivt.

Derudover, så sender Divisionsforeningen frem til vinterpausen en observatør med til Brøndbys udekampe. Et skærpet opsyn, kan man roligt kalde det.

KORT RIDSET OP, så er Divisionsforeningen og resten af klubberne blevet pissetrætte af de elementer i Brøndbys fanbase, der igen og igen opfører sig skandaløst og hellere vil lave ballade end at nyde en fodboldkamp.

Fuldstændig forståeligt, og derfor får initiativet en klapsalve med herfra. Det er med garanti ikke nok, men et klokkeklart signal til Brøndbys fans om, at balladen skal stoppes. At voldspsykopater ikke har plads på noget stadion i Danmark, ligesom tilrejsende støtte-hooligans fra andre lande heller ikke har det.

Det skal ikke være forbundet med angst og bævren, at tage sine unger med på stadion, fordi en lille gruppe Brøndby-fans ikke fatter, hvordan man opfører sig bare nogenlunde anstændigt. Derfor er initiativet rigtigt at tage netop nu, inden problemet eskalerer.

SENEST SÅ VI ballade på en fynsk rasteplads og fanden galemig, om ikke Brøndby-tosser var taget til Dortmund for at finde FCK-fans at slås med. Selvfølgelig skal de typer findes og stoppes.

SELV INTERNT I fanmiljøet i Brøndby har der været en ivrig og lidenskabelig debat om, hvad man er, og hvad man gerne vil være. Tak for det.

Det ændrer bare ikke på, at bolden i den grad ligger hos Brøndby, der gennem alle de år, jeg har fulgt klubben, har haft det uendelig svært med alt for store opgør med de indflydelsesrige fangrupperinger. Berøringsangsten har været kæmpestor.

Der er ikke nogen klub i Danmark, hvor fansene har haft så stor indflydelse på tingenes tilstand som i Brøndby. Både den synlige, men ikke mindst den usynlige indflydelse.

DE NYE REGLER regler for Brøndby-fansene stiller i hvertfald store krav til de blå-gule miljø:

  • Det kalder i den grad på selvjust internt i fangrupperne. Råb op – og i sidste instans anmeld, hvis du ser noget, der ikke er i orden.
  • I Brøndby er man også nødt til at prioritere handling over floskler som fællesskab og Danmarks bedste fans. Det er nu, at der skal slåes ned, hvis Brøndby som klub vil anstændigt ud af den her uacceptable situation.

JEG SYNES STADIG, at Brøndbys fans er noget helt unikt i Danmark. De har fra første færd været med til at skabe en unik stemning på Brøndby Stadion – og i det hele taget være fundamentet for fankultur i Dansk fodbold.

Det er på de fleste stræk sket uden balladen, men nu har de så krydset den grænse, der betyder, at voldsomme initiativer bliver sat i søen.

Forbandet trist, men absolut nødvendigt.






– En gigantisk nedtur!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Barcelona i kæmpesejr

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF smider sejren i de døende sekunder

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

FCK-boss melder klar målsætning ud



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Manchester United – Aston Villa

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Supercomputer spår FCM-nedtur

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet