DET ER ET mørkegult kort, der er smækket i ansigtet på Brøndbys fanskare. Opfør jer ordentligt – eller se Brøndbys udekampe fra tv-skærmen.
Sådan må konklusionen være, efter Divisionsforeningen har indført hidtil usete regler for Brøndby-fansenes tilstedeværelse til udekampe i Superligaen og i pokalturneringen.
Der skal nu vises person-id, der skal stemme overens med navnet på billetten, og Brøndby skal sikre, at den proces bliver eksekveret effektivt.
Derudover, så sender Divisionsforeningen frem til vinterpausen en observatør med til Brøndbys udekampe. Et skærpet opsyn, kan man roligt kalde det.
KORT RIDSET OP, så er Divisionsforeningen og resten af klubberne blevet pissetrætte af de elementer i Brøndbys fanbase, der igen og igen opfører sig skandaløst og hellere vil lave ballade end at nyde en fodboldkamp.
Fuldstændig forståeligt, og derfor får initiativet en klapsalve med herfra. Det er med garanti ikke nok, men et klokkeklart signal til Brøndbys fans om, at balladen skal stoppes. At voldspsykopater ikke har plads på noget stadion i Danmark, ligesom tilrejsende støtte-hooligans fra andre lande heller ikke har det.
Det skal ikke være forbundet med angst og bævren, at tage sine unger med på stadion, fordi en lille gruppe Brøndby-fans ikke fatter, hvordan man opfører sig bare nogenlunde anstændigt. Derfor er initiativet rigtigt at tage netop nu, inden problemet eskalerer.
SENEST SÅ VI ballade på en fynsk rasteplads og fanden galemig, om ikke Brøndby-tosser var taget til Dortmund for at finde FCK-fans at slås med. Selvfølgelig skal de typer findes og stoppes.
SELV INTERNT I fanmiljøet i Brøndby har der været en ivrig og lidenskabelig debat om, hvad man er, og hvad man gerne vil være. Tak for det.
Det ændrer bare ikke på, at bolden i den grad ligger hos Brøndby, der gennem alle de år, jeg har fulgt klubben, har haft det uendelig svært med alt for store opgør med de indflydelsesrige fangrupperinger. Berøringsangsten har været kæmpestor.
Der er ikke nogen klub i Danmark, hvor fansene har haft så stor indflydelse på tingenes tilstand som i Brøndby. Både den synlige, men ikke mindst den usynlige indflydelse.
DE NYE REGLER regler for Brøndby-fansene stiller i hvertfald store krav til de blå-gule miljø:
- Det kalder i den grad på selvjust internt i fangrupperne. Råb op – og i sidste instans anmeld, hvis du ser noget, der ikke er i orden.
- I Brøndby er man også nødt til at prioritere handling over floskler som fællesskab og Danmarks bedste fans. Det er nu, at der skal slåes ned, hvis Brøndby som klub vil anstændigt ud af den her uacceptable situation.
JEG SYNES STADIG, at Brøndbys fans er noget helt unikt i Danmark. De har fra første færd været med til at skabe en unik stemning på Brøndby Stadion – og i det hele taget være fundamentet for fankultur i Dansk fodbold.
Det er på de fleste stræk sket uden balladen, men nu har de så krydset den grænse, der betyder, at voldsomme initiativer bliver sat i søen.
Forbandet trist, men absolut nødvendigt.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Dårligste statistik i Tottenhams historie
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!