Brøndby har kniven for struben: Forbandet trist

- Divisionsforeningens initiativer overfor Brøndby-fansenes usympatiske adfærd er helt på sin plads, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



DET ER ET mørkegult kort, der er smækket i ansigtet på Brøndbys fanskare. Opfør jer ordentligt – eller se Brøndbys udekampe fra tv-skærmen.

Sådan må konklusionen være, efter Divisionsforeningen har indført hidtil usete regler for Brøndby-fansenes tilstedeværelse til udekampe i Superligaen og i pokalturneringen.

Der skal nu vises person-id, der skal stemme overens med navnet på billetten, og Brøndby skal sikre, at den proces bliver eksekveret effektivt.

Derudover, så sender Divisionsforeningen frem til vinterpausen en observatør med til Brøndbys udekampe. Et skærpet opsyn, kan man roligt kalde det.

KORT RIDSET OP, så er Divisionsforeningen og resten af klubberne blevet pissetrætte af de elementer i Brøndbys fanbase, der igen og igen opfører sig skandaløst og hellere vil lave ballade end at nyde en fodboldkamp.

Fuldstændig forståeligt, og derfor får initiativet en klapsalve med herfra. Det er med garanti ikke nok, men et klokkeklart signal til Brøndbys fans om, at balladen skal stoppes. At voldspsykopater ikke har plads på noget stadion i Danmark, ligesom tilrejsende støtte-hooligans fra andre lande heller ikke har det.

Det skal ikke være forbundet med angst og bævren, at tage sine unger med på stadion, fordi en lille gruppe Brøndby-fans ikke fatter, hvordan man opfører sig bare nogenlunde anstændigt. Derfor er initiativet rigtigt at tage netop nu, inden problemet eskalerer.

SENEST SÅ VI ballade på en fynsk rasteplads og fanden galemig, om ikke Brøndby-tosser var taget til Dortmund for at finde FCK-fans at slås med. Selvfølgelig skal de typer findes og stoppes.

SELV INTERNT I fanmiljøet i Brøndby har der været en ivrig og lidenskabelig debat om, hvad man er, og hvad man gerne vil være. Tak for det.

Det ændrer bare ikke på, at bolden i den grad ligger hos Brøndby, der gennem alle de år, jeg har fulgt klubben, har haft det uendelig svært med alt for store opgør med de indflydelsesrige fangrupperinger. Berøringsangsten har været kæmpestor.

Der er ikke nogen klub i Danmark, hvor fansene har haft så stor indflydelse på tingenes tilstand som i Brøndby. Både den synlige, men ikke mindst den usynlige indflydelse.

DE NYE REGLER regler for Brøndby-fansene stiller i hvertfald store krav til de blå-gule miljø:

  • Det kalder i den grad på selvjust internt i fangrupperne. Råb op – og i sidste instans anmeld, hvis du ser noget, der ikke er i orden.
  • I Brøndby er man også nødt til at prioritere handling over floskler som fællesskab og Danmarks bedste fans. Det er nu, at der skal slåes ned, hvis Brøndby som klub vil anstændigt ud af den her uacceptable situation.

JEG SYNES STADIG, at Brøndbys fans er noget helt unikt i Danmark. De har fra første færd været med til at skabe en unik stemning på Brøndby Stadion – og i det hele taget være fundamentet for fankultur i Dansk fodbold.

Det er på de fleste stræk sket uden balladen, men nu har de så krydset den grænse, der betyder, at voldsomme initiativer bliver sat i søen.

Forbandet trist, men absolut nødvendigt.



Les Dogues kvæler kroater

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Belønnes af FC København

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

I spil til stort job

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lerager taler ud om FCK-brud

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

– Det her gør ondt for at være ærlig

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr