DET ER ET mørkegult kort, der er smækket i ansigtet på Brøndbys fanskare. Opfør jer ordentligt – eller se Brøndbys udekampe fra tv-skærmen.
Sådan må konklusionen være, efter Divisionsforeningen har indført hidtil usete regler for Brøndby-fansenes tilstedeværelse til udekampe i Superligaen og i pokalturneringen.
Der skal nu vises person-id, der skal stemme overens med navnet på billetten, og Brøndby skal sikre, at den proces bliver eksekveret effektivt.
Derudover, så sender Divisionsforeningen frem til vinterpausen en observatør med til Brøndbys udekampe. Et skærpet opsyn, kan man roligt kalde det.
KORT RIDSET OP, så er Divisionsforeningen og resten af klubberne blevet pissetrætte af de elementer i Brøndbys fanbase, der igen og igen opfører sig skandaløst og hellere vil lave ballade end at nyde en fodboldkamp.
Fuldstændig forståeligt, og derfor får initiativet en klapsalve med herfra. Det er med garanti ikke nok, men et klokkeklart signal til Brøndbys fans om, at balladen skal stoppes. At voldspsykopater ikke har plads på noget stadion i Danmark, ligesom tilrejsende støtte-hooligans fra andre lande heller ikke har det.
Det skal ikke være forbundet med angst og bævren, at tage sine unger med på stadion, fordi en lille gruppe Brøndby-fans ikke fatter, hvordan man opfører sig bare nogenlunde anstændigt. Derfor er initiativet rigtigt at tage netop nu, inden problemet eskalerer.
SENEST SÅ VI ballade på en fynsk rasteplads og fanden galemig, om ikke Brøndby-tosser var taget til Dortmund for at finde FCK-fans at slås med. Selvfølgelig skal de typer findes og stoppes.
SELV INTERNT I fanmiljøet i Brøndby har der været en ivrig og lidenskabelig debat om, hvad man er, og hvad man gerne vil være. Tak for det.
Det ændrer bare ikke på, at bolden i den grad ligger hos Brøndby, der gennem alle de år, jeg har fulgt klubben, har haft det uendelig svært med alt for store opgør med de indflydelsesrige fangrupperinger. Berøringsangsten har været kæmpestor.
Der er ikke nogen klub i Danmark, hvor fansene har haft så stor indflydelse på tingenes tilstand som i Brøndby. Både den synlige, men ikke mindst den usynlige indflydelse.
DE NYE REGLER regler for Brøndby-fansene stiller i hvertfald store krav til de blå-gule miljø:
- Det kalder i den grad på selvjust internt i fangrupperne. Råb op – og i sidste instans anmeld, hvis du ser noget, der ikke er i orden.
- I Brøndby er man også nødt til at prioritere handling over floskler som fællesskab og Danmarks bedste fans. Det er nu, at der skal slåes ned, hvis Brøndby som klub vil anstændigt ud af den her uacceptable situation.
JEG SYNES STADIG, at Brøndbys fans er noget helt unikt i Danmark. De har fra første færd været med til at skabe en unik stemning på Brøndby Stadion – og i det hele taget være fundamentet for fankultur i Dansk fodbold.
Det er på de fleste stræk sket uden balladen, men nu har de så krydset den grænse, der betyder, at voldsomme initiativer bliver sat i søen.
Forbandet trist, men absolut nødvendigt.
LIVE
LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW