FLINK, VELKLÆDT, smilende, vellidt.
Du tager bare flere plus-ord og smider på Erik Hamrén – og de vil formentlig alle sammen passe.
Hentet som redningsmand, da klubben ikke mente, at Lars Friis' sæsonstart var noget specielt, men det virkede fra start som et bedaget valg. Ikke på grund af Erik Hamréns alder, men en pause på 13 år fra jobbet som klubtræner sætter sine spor.
NU ER HAN kylet ud af Superligaen, og der er jo ikke andet at sige, end at han ikke flyttede AaB i den rigtige retning. Snarere tværtimod. Pointgennemsnittet er markant dårligere end under Lars Friis. Pointhøsten ydmygende ringe, – og ikke mindst med en trup, der i hvert fald på papiret burde være en top-seks-kandidat.
Det er hævet over enhver tvivl, at der er masser af kvalitet i AaB-truppen, men den har Erik Hamrén slet ikke fået forløst.
Samtidig er der ingen tvivl om, at harmonien i truppen har været til at overse – og historien om at spillere har klaget over træningen, og spilsystemet har helt klart været med til at skubbe Erik Hamren længere ud over kanten. Det har været en misrøgtet trup, der hverken respekterede eller frygtede Hamrén.
At Erik Hamrén stædigt har holdt fast i et firmandsforsvar, når nu materialet snildt kunne klare et tre-mandsforsvar – og at spillerne i øvrigt også havde det klare ønske, jamen det har heller ikke bragt noget godt med sig. I hvert fald ikke det ønskede antal point.
AAB SKAL NU i gang med den tredje træner i samme sæson.
Det bliver i første omgang Oscar Hiljemark, der går fra assistent til cheftræner. Han kender truppen, har prøvet jobbet før, men risikoen ligger klart i, at han også slæber dårlig karma med sig fra en forfærdelig sæson – og jo dybest set har været en del af den miserable tilstand, AaB befinder sig i. Han har også haft et ansvar.
Svenskeren har sådan set kun en mission, nemlig at redde AaB fra den nedrykning, der vil gøre en økonomisk svækket klub endnu mere sårbar.
Klarer han den? Svaret herfra er nej. Sårene er ganske enkelt for dybe, og de direkte konkurrenter i Horsens og Lyngby går på landsholdspause med en langt bedre fornemmelse inden de afgørende kampe i slutspillet.
TILBAGE STÅR NATURLIGVIS også at kaste et kritisk lys på AaB’s sportslige ledelse, hvor ikke mindst Thomas Bælum står for skud. Var det rigtigt at fyre Lars Friis, havde spillerne for meget at skulle have sagt omkring den fyring – og var det en kendelse for desparat at gå tilbage til Erik Hamrén.
Meget tyder på det – og AaB er lige nu Superligaens mest kriseplagede og kaotiske klub.
Læs også: Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, er blæst bagover af Jacob Neestrups indtog i FCK. Læs hans klumme hér.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Færdig i Manchester City
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER