Hamrén sparket ud: Det var helt forkert fra start

- Når man får så lidt ud af en fin trup, så falder det selvfølgelig tilbage på træneren, mener Tipsbladet chefredaktør, Allan Olsen.



FLINK, VELKLÆDT, smilende, vellidt.

Du tager bare flere plus-ord og smider på Erik Hamrén – og de vil formentlig alle sammen passe.

Hentet som redningsmand, da klubben ikke mente, at Lars Friis' sæsonstart var noget specielt, men det virkede fra start som et bedaget valg. Ikke på grund af Erik Hamréns alder, men en pause på 13 år fra jobbet som klubtræner sætter sine spor.

NU ER HAN kylet ud af Superligaen, og der er jo ikke andet at sige, end at han ikke flyttede AaB i den rigtige retning. Snarere tværtimod. Pointgennemsnittet er markant dårligere end under Lars Friis. Pointhøsten ydmygende ringe, – og ikke mindst med en trup, der i hvert fald på papiret burde være en top-seks-kandidat.

Det er hævet over enhver tvivl, at der er masser af kvalitet i AaB-truppen, men den har Erik Hamrén slet ikke fået forløst.

Samtidig er der ingen tvivl om, at harmonien i truppen har været til at overse – og historien om at spillere har klaget over træningen, og spilsystemet har helt klart været med til at skubbe Erik Hamren længere ud over kanten. Det har været en misrøgtet trup, der hverken respekterede eller frygtede Hamrén.

At Erik Hamrén stædigt har holdt fast i et firmandsforsvar, når nu materialet snildt kunne klare et tre-mandsforsvar – og at spillerne i øvrigt også havde det klare ønske, jamen det har heller ikke bragt noget godt med sig. I hvert fald ikke det ønskede antal point.

AAB SKAL NU i gang med den tredje træner i samme sæson.

Det bliver i første omgang Oscar Hiljemark, der går fra assistent til cheftræner. Han kender truppen, har prøvet jobbet før, men risikoen ligger klart i, at han også slæber dårlig karma med sig fra en forfærdelig sæson – og jo dybest set har været en del af den miserable tilstand, AaB befinder sig i. Han har også haft et ansvar.

Svenskeren har sådan set kun en mission, nemlig at redde AaB fra den nedrykning, der vil gøre en økonomisk svækket klub endnu mere sårbar.

Klarer han den? Svaret herfra er nej. Sårene er ganske enkelt for dybe, og de direkte konkurrenter i Horsens og Lyngby går på landsholdspause med en langt bedre fornemmelse inden de afgørende kampe i slutspillet.

TILBAGE STÅR NATURLIGVIS også at kaste et kritisk lys på AaB’s sportslige ledelse, hvor ikke mindst Thomas Bælum står for skud. Var det rigtigt at fyre Lars Friis, havde spillerne for meget at skulle have sagt omkring den fyring – og var det en kendelse for desparat at gå tilbage til Erik Hamrén.

Meget tyder på det – og AaB er lige nu Superligaens mest kriseplagede og kaotiske klub.

Læs også: Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, er blæst bagover af Jacob Neestrups indtog i FCK. Læs hans klumme hér.





– 255 millioner for dansker? Glem det!


‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Rasmus Højlund pryder forsiden

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Silkeborg IF – Brøndby IF

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

FC Nordsjælland – OB

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Patrick Vieira fyret

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

Godt nyt om ‘AC’

Bo Henriksen med hård erkendelse

Viborg FF – Randers FC

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

– Udstillede hvad mange vidste

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

FC København – FC Fredericia

I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Kan få konsekvenser for David Nielsen

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Sådan starter FCK mod Fredericia

Danske reserver løber Holland over ende

Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Kæmper med Lars Friis om stort job

Fabregas kan snøre sin gamle træner

Jacob Bruun Larsen: ‘Det er meget hårdt’

– Det ville være en katastrofe

Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold