Hovedet på et fad: Thorup emmede bare ikke af FCK

- Brutalt, men hverken overraskende eller uretfærdigt at Jess Thorup blev fyret, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



JESS RAUS, JESS RAUS. Sådan lød det ned over stadion i Herning, da FCK måtte forlade en helt forrygende topkamp med et 1-2-nederlag i søndags.

Og sådan blev det to dage efter, da FCK’s sporslige ledelse kylede Thorup ud på røv og albuer.

Brutalt, men ikke overraskende.

Selv ikke adgangen til den hellige gral, nemlig Champins League-gruppespillet kunne redde Jess Thorup fra den fyreseddel, der har hængt over hans hoved, siden FCK kom snublende fra start i Superligaen.

JA, DE ALLERMEST kritiske røster var allerde på banen i sidste sæson, hvor også mesterskabet kom i hus med en rodet omgang fodbold, hvor det var svært at se en tydelig retning på, hvad det var, Thorup egentlig ville – og kunne.

Nu fik Thorup-kritikerne hans hoved på et fad – og herfra ingen kritik af fyringen.

Sådan er gamet i FCK, hvor en placering som nr. ni hele 10 point efter Randers på førstepladsen er dybt utilfredsstillende efter 10 kampe.

ET ER RESULTATERNE, men det har også været vanskeligt at se, hvad det egentlig var, Thorup ville på banen. Jo, der var noget med et højt pres, pænt med boldbesiddelse og noget direkte fodbold, hvor kanterne også kom i brug, men ellers?

Var truppen ikke til mere end det, Thorup fik ud af den? Jo, for faen – også selvom de spillere sportsdirektør Peter ‘PC’ Christiansen hentede ind i bundter slet ikke har været den forstærkning, der var regnet med.

De fandt da heller ikke nåde for Thorups holdudtagelse. Rimeligt nok med de indsatser man har set i glimt. Derfor må Peter Christiansen også tage sin del af skylden for Thorups bratte fald.

Jo, jo, Andreas Cornelius, Christian Sørensen og Mohamed Daramy var da voldsom forstærkelse af Thorups trup i dette vindue, men Cornelius blev hurtigt skadet, Christian Sørensen har vi ikke set meget til – og Mo Daramy ligner en discountudgave af den version, der forlod Superligaen.

PÅ KOMMUNIKATIONSFRONTEN virkede Thorup heller ikke som en hard-core FCK-mand. For venlig, for nuanceret, måske – og med nogle underlige forsøg på villedningsmanøvre undervejs. ‘Hvad med Brøndby’, for eksempel, da han skulle forklare en dårlig periode for FCK.

Thorup emmede bare ikke ret meget af FCK.

NU BLIVER DET blot 34-årige Jacob Neestrup, der får det største job i dansk klubfodbold, og selvom han alle steder far betegnes som vanvittigt talentfuld, så er det en gigantisk mundfuld, men et eller andet sted fedt, at man tør give jobbet til et kæmpe trænertalent.

Hans første og største opgave bliver at få sat noget struktur og sendt nogle ideer ind på et FCK-mandskab, der nu skal i gang med at spise sig ind på top-seks samtidig med, at Champions League-opgaverne også står for døren.

Kommer FCK i top-seks-slutspillet? Ja, naturligvis. Bliver de mestre? Næppe.

UDOVER AT fyringen af Thorup hverken var overraskende eller buldrende forkert, så er en anden konklusion også, at det stadig ikke står soleklart, at fyringen af Ståle Solbakken bare var en knippelfin idé.

Jeg tror stadig, at Ståle Solbaken kunne have løst de problemer, FCK stod i på daværende tidspunkt, og på trods af et mesterskab i sidste sæson og deltagelse i Champions League-gruppespillet i år, så fremstår FCK stadig ikke som en toptunet sportslig enhed.

NU SKRIVER VI 20. september og har allerede oplevet tre trænerfyringer. Først Bo Henriksen i FCM, så Lars Friis i AaB – og nu Jess Thorup i FCK.

Kom ikke og sig, at jobsikkerheden er stor i Superligaen.

OG THORUP? Ja, meget mere end en parantes som FCK-træner bliver han ikke. Også selvom han som den eneste ud over Ståle Solbakke formåede at kvalificere FCK til  gruppespillet i Champions League, så var der for lidt retning, for lidt udvikling, for lidt kant – og for få sejre.

Derfor var det ‘raus’!







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Peger på særligt problem for Superligaen

Er han den nye Rurik Gislason?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby IF – Randers FC

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Tæt på utrolig kamprekord

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank