Legende-jagt? Godt forsøgt, men vi lever fint uden

- Ja, ja - Ole Gunnar Solskjær har fuld plade på legendeskalaen, men træner-resulaterne er langt fra overbevisende som det, han leverede som spiller, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



NÅ, FOR DÆLEN. Der er stadig liv i gode gamle DBU – og det er jo absolut glædeligt…

Tipsbladet kan i hvert fald afsløre, at fodboldunionen med fodbolddirektør Peter Møller i spidsen har haft fat i Ole Gunnar Solskjær for at høre, om ikke det kunne være ‘greit’ at blive dansk landstræner.

Det ville den tidligere måljæger i Manchester United så ikke. Om det er penge, prestige eller jagten på en klubtrænerkarriere, der har sat en stopper for nordmandens indtog i dansk fodbold, vides ikke.

Ole Gunnar Solskjær, da han var Manchester United-manager. Foto: Alamy

TRODS AFVISNINGEN, så er der alligevel nogle positive ting at trækker ud af nyheden:

  • DBU har heldigvis ikke ladet sig besnære af Lars Knudsen to ellers fremragende landskampe som landstræner. Han er – som tidligere beskrevet – ikke løsningen på den lange bane.
  • DBU har modet og udsynet til at tænke lidt større, end de ellers har haft for vane. Tak for det.
  • Så attraktivt er det så heller ikke at være dansk landstræner. I hvertfald ikke, når man som Solskjær åbenbart er ved at lande et klubjob.

OK, OLE GUNNAR Solskjær er langtfra nogen Jürgen Klopp eller Mauricio Pochettino, men dog alligevel en mand med tre år som cheftræner i Manchester United på CV’et og et ganske pænt trænerophold i Molde med et enkelt mesterskab til følge. 

DER ER OGSÅ FULD plade på legende-skalaen – eller næsten da! Hvis man ellers har en vis alder – eller kan sin fodboldhistorie – så står Ole Gunnar Solskjær som en af de mest effektive angribere i Manchester Uniteds historie.
Langt fra den mest spektakulære, men dødbringende foran mål, hvilket da også gav ham tilnavnet "Baby-Faced Assassin” – og han var en del af det Sir Alex Ferguson-mandskab, der skovlede engelske mesterskaber ind.

Sådan husker de fleste Ole Gunnar Solskjær: I jubel efter endnu et mål. Foto: Alamy

DET ER ALTSÅ en mand, der kender alt til fodbold på topniveau, men det er også fair at sige, at han i tre år ikke formåede at skaffe Manchester United et eneste trofæ som træner.
Så kan det godt være, at Manchester United også dengang var en rodebutik, der ikke havde fundet fødderne efter Fergusons pensionering, men eftermælet er langt fra prangende.

SIDEN HAR afskeden med den gigantiske Premier League-klub i 2021 har Ole Gunnar Solskjær ikke haft træner-jord under neglene, så med andre ord, er det angiveligt ikke hans nummer, der bliver ringet til, når de store klubber skal have fat i en ny træner.

DERFOR ER DET langt fra sikkert, at DBU – og alle vi andre – skal være specielt kede af, at han ikke bed på.

Til gengæld venter vi alle sammen spændt på Peter Møllers næste træk i landstræner-sagaen.



‘Usandsynlig genopstandelse’

Teaser han for Brøndby-transfer? 

FCK starter op uden tre spillere

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Liverpool-spiller i chokskifte?

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Vil have stjernetræner til Tottenham

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Jagtet af FCK – nu skifter han

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Frederik Birk bryder tavsheden

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stopper alle forhandlinger

Lurer på dyr dansk stjerne

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

På vej til storklub

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby