Pinlige derby-scener: Uværdigt!

- Intest og dramtisk derby, men scenerne efter slutfløjt var pinlige, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



DET ER IKKE svært at finde et par spillere til forbryderalbummet i et medrivende københavner-derby.

  • Thomas Delaney for en helt igennem håbløs beslutning, da han i en ret kortslutning sendte Mathias Kvistgaarden i frit løb mod FCK’s mål.
  • Yuito Suzuki for at begå fodboldmæssig kamikaze, da han alt for nonchalant lod Elias Achouri nappe bolden fra ham tæt på Brøndbys felt.
  • William Clem for at nedlægge Noah Nartey i feltet, da kampen røg ind i de døende minutter.
  • Mohamed Elyounoussi for et brændt straffe i de endnu mere døende minutter, efter Frederik Alves havde pløjet ham ned i feltet. Og ja, Alves bliver kun reddet fra at komme på forbryderlisten af sin keeper….

Fire afgørende fejl, men lad os da også lige hylde Mathias Kvistgaarden for en koldblodig scoring – og Elias Achouri for et fuldstændig vanvittigt flot spark. Nå ja, også en highfive til Daniel Wass for et fuldstændig køligt straffespark på et stadion, der var klædt i hvidt – og det samme til Pentz for at læse Elyounoussi.

Pentz fik en dramatisk hovedrolle. Foto: Alamy

DET VAR IKKE NOGET derby, der var en teknisk masterclass fra hverken FCK eller Brøndby. Tværtimod var fejlafleveringerne og boldtabene flere end de kolde fadøl på forårsdagen, men den levede endnu engang på nerve, drama og infight.

Vi fik nærmest ALT i det derby. Tilmed et kæmpe slagsmål mellem spillerne i overtiden, hvor frustrationerne og nerverne fik lov at løbe løbsk. Selvfølgelig er alt på højkant i sådan en dyst, ikke mindst med sådan en afslutning, men scenerne med Patrick Pentz og Diant Ramaj var decideret pinlige!

Pentz, der med fuldt overlæg provokerer FCK-fansene, da kampen slutter – og Ramaj, der nikker skalle og hiver fat i Brøndbys Thomas Mikkelsen, der heller ikke var uskyldigheden selv. Uklædeligt og uværdigt! Der skal falde nogle pæne karantæner her.

Selvfølgelig viser efterspillet, HVOR meget der står på spil, men hey: Styr jer lige!

FCK VAR UBESTRIDT det bedste mandskab i derbyet, men har så vanvittigt svært ved at lave mål – og så skal der jo ikke mange scoringer til i den anden ende, før det går galt.

I minutterne efter 1-1-udligningen af FCK er Brøndby på randen af knockout, og hér burde/kunne/skulle FCK have sat dødsstødet ind, men formåede det ikke – og lider voldsomt under den manglende evne til at skabe chancer og score på dem.

Hvem opførte sig værst?

  • Patrick Pentz, Brøndby
  • Diant Ramaj, FCK
  • Patrick Pentz, Brøndby
  • Diant Ramaj, FCK

0 Votes

DET VAR ELLERS en kamp, hvor FCK skulle bekræfte den stærke defensiv og den opadgående formkurve, men i stedet blev de hevet tilbage til et sted, hvor der igen er flere spørgsmål til holdets formåen end svar.

VI ER I HVERT FALD et sted i Superligaen, hvor ingen for alvor rækker ud efter førstepladsen – og mens det selvfølgelig giver noget spænding, så fortæller det måske også noget om en for jævn Superliga.

FOR BRØNDBY – der kom med et defensivt udtryk og langt fra spillede nogen prangende kamp – var det et kæmpe resultat, der lige pludselig betyder, at de er med i mesterskabskampen igen.

At nappe en sejr i Parken uden en eneste gulklædt tilskuer på lægterne er en kæmpe præstation, men at der ikke skulle mere spillemæssigt til, må alligevel ryste FCK.

STEMNINGEN FEJLEDE ingenting i Parken, men det var endnu et derby, hvor udebaneholdet ikke havde fans med. Det er trist, det er ærgerligt – og burde ikke være sådan til et opgør, der burde være fest og farver. Fra begge mandskaber.

Røv-ærgerligt, men man kan selvfølgelig sige, at når spillerne ikke kan opføre sig ordentligt, hvordan skulle tilskuerne så…





LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

‘Det er tæt på uforklarligt’

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FC København-fans raser

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

‘Jeg er fucking irriteret’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Ekspert: De rykker op i Superligaen

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Voldsomt skænderi i FC København

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr