
DET ER IKKE svært at finde et par spillere til forbryderalbummet i et medrivende københavner-derby.
- Thomas Delaney for en helt igennem håbløs beslutning, da han i en ret kortslutning sendte Mathias Kvistgaarden i frit løb mod FCK’s mål.
- Yuito Suzuki for at begå fodboldmæssig kamikaze, da han alt for nonchalant lod Elias Achouri nappe bolden fra ham tæt på Brøndbys felt.
- William Clem for at nedlægge Noah Nartey i feltet, da kampen røg ind i de døende minutter.
- Mohamed Elyounoussi for et brændt straffe i de endnu mere døende minutter, efter Frederik Alves havde pløjet ham ned i feltet. Og ja, Alves bliver kun reddet fra at komme på forbryderlisten af sin keeper….
Fire afgørende fejl, men lad os da også lige hylde Mathias Kvistgaarden for en koldblodig scoring – og Elias Achouri for et fuldstændig vanvittigt flot spark. Nå ja, også en highfive til Daniel Wass for et fuldstændig køligt straffespark på et stadion, der var klædt i hvidt – og det samme til Pentz for at læse Elyounoussi.

Pentz fik en dramatisk hovedrolle. Foto: Alamy
DET VAR IKKE NOGET derby, der var en teknisk masterclass fra hverken FCK eller Brøndby. Tværtimod var fejlafleveringerne og boldtabene flere end de kolde fadøl på forårsdagen, men den levede endnu engang på nerve, drama og infight.
Vi fik nærmest ALT i det derby. Tilmed et kæmpe slagsmål mellem spillerne i overtiden, hvor frustrationerne og nerverne fik lov at løbe løbsk. Selvfølgelig er alt på højkant i sådan en dyst, ikke mindst med sådan en afslutning, men scenerne med Patrick Pentz og Diant Ramaj var decideret pinlige!
Pentz, der med fuldt overlæg provokerer FCK-fansene, da kampen slutter – og Ramaj, der nikker skalle og hiver fat i Brøndbys Thomas Mikkelsen, der heller ikke var uskyldigheden selv. Uklædeligt og uværdigt! Der skal falde nogle pæne karantæner her.
Selvfølgelig viser efterspillet, HVOR meget der står på spil, men hey: Styr jer lige!

FCK VAR UBESTRIDT det bedste mandskab i derbyet, men har så vanvittigt svært ved at lave mål – og så skal der jo ikke mange scoringer til i den anden ende, før det går galt.
I minutterne efter 1-1-udligningen af FCK er Brøndby på randen af knockout, og hér burde/kunne/skulle FCK have sat dødsstødet ind, men formåede det ikke – og lider voldsomt under den manglende evne til at skabe chancer og score på dem.
Hvem opførte sig værst?
0 Votes
DET VAR ELLERS en kamp, hvor FCK skulle bekræfte den stærke defensiv og den opadgående formkurve, men i stedet blev de hevet tilbage til et sted, hvor der igen er flere spørgsmål til holdets formåen end svar.
VI ER I HVERT FALD et sted i Superligaen, hvor ingen for alvor rækker ud efter førstepladsen – og mens det selvfølgelig giver noget spænding, så fortæller det måske også noget om en for jævn Superliga.
FOR BRØNDBY – der kom med et defensivt udtryk og langt fra spillede nogen prangende kamp – var det et kæmpe resultat, der lige pludselig betyder, at de er med i mesterskabskampen igen.
At nappe en sejr i Parken uden en eneste gulklædt tilskuer på lægterne er en kæmpe præstation, men at der ikke skulle mere spillemæssigt til, må alligevel ryste FCK.
STEMNINGEN FEJLEDE ingenting i Parken, men det var endnu et derby, hvor udebaneholdet ikke havde fans med. Det er trist, det er ærgerligt – og burde ikke være sådan til et opgør, der burde være fest og farver. Fra begge mandskaber.
Røv-ærgerligt, men man kan selvfølgelig sige, at når spillerne ikke kan opføre sig ordentligt, hvordan skulle tilskuerne så…

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Vil købe Oliver Christensen

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever