Pinlige derby-scener: Uværdigt!

- Intest og dramtisk derby, men scenerne efter slutfløjt var pinlige, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



DET ER IKKE svært at finde et par spillere til forbryderalbummet i et medrivende københavner-derby.

  • Thomas Delaney for en helt igennem håbløs beslutning, da han i en ret kortslutning sendte Mathias Kvistgaarden i frit løb mod FCK’s mål.
  • Yuito Suzuki for at begå fodboldmæssig kamikaze, da han alt for nonchalant lod Elias Achouri nappe bolden fra ham tæt på Brøndbys felt.
  • William Clem for at nedlægge Noah Nartey i feltet, da kampen røg ind i de døende minutter.
  • Mohamed Elyounoussi for et brændt straffe i de endnu mere døende minutter, efter Frederik Alves havde pløjet ham ned i feltet. Og ja, Alves bliver kun reddet fra at komme på forbryderlisten af sin keeper….

Fire afgørende fejl, men lad os da også lige hylde Mathias Kvistgaarden for en koldblodig scoring – og Elias Achouri for et fuldstændig vanvittigt flot spark. Nå ja, også en highfive til Daniel Wass for et fuldstændig køligt straffespark på et stadion, der var klædt i hvidt – og det samme til Pentz for at læse Elyounoussi.

Pentz fik en dramatisk hovedrolle. Foto: Alamy

DET VAR IKKE NOGET derby, der var en teknisk masterclass fra hverken FCK eller Brøndby. Tværtimod var fejlafleveringerne og boldtabene flere end de kolde fadøl på forårsdagen, men den levede endnu engang på nerve, drama og infight.

Vi fik nærmest ALT i det derby. Tilmed et kæmpe slagsmål mellem spillerne i overtiden, hvor frustrationerne og nerverne fik lov at løbe løbsk. Selvfølgelig er alt på højkant i sådan en dyst, ikke mindst med sådan en afslutning, men scenerne med Patrick Pentz og Diant Ramaj var decideret pinlige!

Pentz, der med fuldt overlæg provokerer FCK-fansene, da kampen slutter – og Ramaj, der nikker skalle og hiver fat i Brøndbys Thomas Mikkelsen, der heller ikke var uskyldigheden selv. Uklædeligt og uværdigt! Der skal falde nogle pæne karantæner her.

Selvfølgelig viser efterspillet, HVOR meget der står på spil, men hey: Styr jer lige!

FCK VAR UBESTRIDT det bedste mandskab i derbyet, men har så vanvittigt svært ved at lave mål – og så skal der jo ikke mange scoringer til i den anden ende, før det går galt.

I minutterne efter 1-1-udligningen af FCK er Brøndby på randen af knockout, og hér burde/kunne/skulle FCK have sat dødsstødet ind, men formåede det ikke – og lider voldsomt under den manglende evne til at skabe chancer og score på dem.

Hvem opførte sig værst?

  • Patrick Pentz, Brøndby
  • Diant Ramaj, FCK
  • Patrick Pentz, Brøndby
  • Diant Ramaj, FCK

0 Votes

DET VAR ELLERS en kamp, hvor FCK skulle bekræfte den stærke defensiv og den opadgående formkurve, men i stedet blev de hevet tilbage til et sted, hvor der igen er flere spørgsmål til holdets formåen end svar.

VI ER I HVERT FALD et sted i Superligaen, hvor ingen for alvor rækker ud efter førstepladsen – og mens det selvfølgelig giver noget spænding, så fortæller det måske også noget om en for jævn Superliga.

FOR BRØNDBY – der kom med et defensivt udtryk og langt fra spillede nogen prangende kamp – var det et kæmpe resultat, der lige pludselig betyder, at de er med i mesterskabskampen igen.

At nappe en sejr i Parken uden en eneste gulklædt tilskuer på lægterne er en kæmpe præstation, men at der ikke skulle mere spillemæssigt til, må alligevel ryste FCK.

STEMNINGEN FEJLEDE ingenting i Parken, men det var endnu et derby, hvor udebaneholdet ikke havde fans med. Det er trist, det er ærgerligt – og burde ikke være sådan til et opgør, der burde være fest og farver. Fra begge mandskaber.

Røv-ærgerligt, men man kan selvfølgelig sige, at når spillerne ikke kan opføre sig ordentligt, hvordan skulle tilskuerne så…



Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Andreas Christensen i chokskifte?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Randers FC – OB

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Vender hjem til AaB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Lars Friis får ikke stort job

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”