
DET ER IKKE svært at finde et par spillere til forbryderalbummet i et medrivende københavner-derby.
- Thomas Delaney for en helt igennem håbløs beslutning, da han i en ret kortslutning sendte Mathias Kvistgaarden i frit løb mod FCK’s mål.
- Yuito Suzuki for at begå fodboldmæssig kamikaze, da han alt for nonchalant lod Elias Achouri nappe bolden fra ham tæt på Brøndbys felt.
- William Clem for at nedlægge Noah Nartey i feltet, da kampen røg ind i de døende minutter.
- Mohamed Elyounoussi for et brændt straffe i de endnu mere døende minutter, efter Frederik Alves havde pløjet ham ned i feltet. Og ja, Alves bliver kun reddet fra at komme på forbryderlisten af sin keeper….
Fire afgørende fejl, men lad os da også lige hylde Mathias Kvistgaarden for en koldblodig scoring – og Elias Achouri for et fuldstændig vanvittigt flot spark. Nå ja, også en highfive til Daniel Wass for et fuldstændig køligt straffespark på et stadion, der var klædt i hvidt – og det samme til Pentz for at læse Elyounoussi.

Pentz fik en dramatisk hovedrolle. Foto: Alamy
DET VAR IKKE NOGET derby, der var en teknisk masterclass fra hverken FCK eller Brøndby. Tværtimod var fejlafleveringerne og boldtabene flere end de kolde fadøl på forårsdagen, men den levede endnu engang på nerve, drama og infight.
Vi fik nærmest ALT i det derby. Tilmed et kæmpe slagsmål mellem spillerne i overtiden, hvor frustrationerne og nerverne fik lov at løbe løbsk. Selvfølgelig er alt på højkant i sådan en dyst, ikke mindst med sådan en afslutning, men scenerne med Patrick Pentz og Diant Ramaj var decideret pinlige!
Pentz, der med fuldt overlæg provokerer FCK-fansene, da kampen slutter – og Ramaj, der nikker skalle og hiver fat i Brøndbys Thomas Mikkelsen, der heller ikke var uskyldigheden selv. Uklædeligt og uværdigt! Der skal falde nogle pæne karantæner her.
Selvfølgelig viser efterspillet, HVOR meget der står på spil, men hey: Styr jer lige!

FCK VAR UBESTRIDT det bedste mandskab i derbyet, men har så vanvittigt svært ved at lave mål – og så skal der jo ikke mange scoringer til i den anden ende, før det går galt.
I minutterne efter 1-1-udligningen af FCK er Brøndby på randen af knockout, og hér burde/kunne/skulle FCK have sat dødsstødet ind, men formåede det ikke – og lider voldsomt under den manglende evne til at skabe chancer og score på dem.
Hvem opførte sig værst?
0 Votes
DET VAR ELLERS en kamp, hvor FCK skulle bekræfte den stærke defensiv og den opadgående formkurve, men i stedet blev de hevet tilbage til et sted, hvor der igen er flere spørgsmål til holdets formåen end svar.
VI ER I HVERT FALD et sted i Superligaen, hvor ingen for alvor rækker ud efter førstepladsen – og mens det selvfølgelig giver noget spænding, så fortæller det måske også noget om en for jævn Superliga.
FOR BRØNDBY – der kom med et defensivt udtryk og langt fra spillede nogen prangende kamp – var det et kæmpe resultat, der lige pludselig betyder, at de er med i mesterskabskampen igen.
At nappe en sejr i Parken uden en eneste gulklædt tilskuer på lægterne er en kæmpe præstation, men at der ikke skulle mere spillemæssigt til, må alligevel ryste FCK.
STEMNINGEN FEJLEDE ingenting i Parken, men det var endnu et derby, hvor udebaneholdet ikke havde fans med. Det er trist, det er ærgerligt – og burde ikke være sådan til et opgør, der burde være fest og farver. Fra begge mandskaber.
Røv-ærgerligt, men man kan selvfølgelig sige, at når spillerne ikke kan opføre sig ordentligt, hvordan skulle tilskuerne så…

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Klar melding om Morten Karlsen
Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Kaoskamp ved klub-VM

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Nu bekræfter FCK

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Morten Hjulmand til storklub?

In or out? FCK har brug for klarhed!

Chokerstatning for Thomas Frank?

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

På vej til Brøndby – scorer vildt solomål

Røverkøb af Bo Henriksen?

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

FC København i kæmpehandel

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Dansker forlader Brentford

Her er Esbjergs nye cheftræner

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Bayern München lammetæver Auckland

Udenlandsk interesse for dansk målsluger