Polioramt og kvabset: Her er det virkelig pinlige!

- Det er helt ude i hegnet, når Spillerforeningen kræver en undskyldning fra Ekstra Bladet, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



BOKSER SOM ET polioramt barn’ og ‘når man samtidig er kvabset og tung, så er det et kæmpe problem’.

Det var ordene i en leder fra Ekstra Bladet, der åbenbart har sat fodbold-Danmark på den anden ende.

Her siger jeg bare: Slap dog lige af!

FØRST MÅSKE LIGE en varedeklaration. Jeg har selv som sportschef på Ekstra Bladet gennem 15 år også dykket dybt i posen med mere eller mindre heldige sammenligninger og metaforer.

Sammenlignet Per og Anders Bjerregaard i Brøndby med bandelederne ‘Store A’ og ‘Lille A’ som et eksempel.

Det kastede et opkald fra en noget oprørt Per Bjerregaard af sig – og rimeligt nok.

Måske var det for meget – og måske er Ekstra Bladets beskrivelse af Kasper Schmeichel det samme, men i begge tilfælde gælder det, at hvis man vil læse et personligt angreb ind i teksten, jamen så kan man gøre det.

Er det nedladende? Hmm, først og fremmest handler det om Schmeichels præstation på banen.

KOMMENTARER, LEDERE, KLUMMER – hvad vi nu skal kalde dem – er en personlig genre, hvor skribenten giver udtryk for sin holdning, og der skal være vide rammer. Også for brugen af metaforer, der i sagens natur ikke skal tages bogstaveligt.

Der er vel for h….. ingen, der tror, at Kasper Schmeichel er i nærheden af at være polioramt, men det understreger jo blot pointen om, at han bokser virkelig ringe og kraftløst til den bold, der fører til Portugals 3-2-mål.

Man kunne også have skrevet, at han lignede en tørlagt alkoholiker, der rystede på hænderne – eller noget helt tredje. Ligegyldigt.

Når man stiller sig op på den store scene, så kan der falde dybe stød af i anmeldelser. Hvad enten du er skuespiller, musiker – eller fodboldspiller.

Derfor er Ekstra Bladets leder ok.

LÆS INTERVIEWET MED JOURNALISTEN BAG EKSTRA BLADETS LEDER.

Kasper Schmeichel og Cristiano Ronaldo i duel. Foto: Alamy

MIT NU LIDT ældre – og muligvis klogere – jeg ville klart have valgt nogle andre ord og metaforer, men det virkelig pinlige i den her sag er Spillerforeningen, der som en krænkelsesparat feminist (ups, går den?) hyler op om, at Kasper Schmeichel skal have en undskyldning af Ekstra Bladet.

Fuldstændig tonedøvt og tyndhudet.

Skal vi nu have Spillerforeningen og deres direktør til at agere sprogpoliti overfor de danske medier?

Nej tak – og selvfølgelig afviser Ekstra Bladet at stikke en undskyldning ud. Der findes en ganske udmærket institution ved navn Pressenævnet, der kan klages til.

OG KASPER Schmeichel? Jeg tænker heller ikke, at han har brug for en fagforening til at kræve en undskyldning – forhåbentlig er Spillerforeningen mere krænket end Schmeichel selv…

Skal Ekstra Bladet giver Kasper Schmeichel en undskyldning?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Manchester United – Liverpool

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Det ser sort ud for B.93

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Tottenham jagter choktransfer