DET ER ALDRIG specielt sjovt eller nyskabende at sparke en åben dør ind, men vi giver det alligevel et forsøg.
Sagen er som følger: Både Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, FCK-træner og sportsdirektør, har slået på stortromme for, at dansk fodbold skyder sig selv i foden ved ikke at give optimale forhold til de hold, der skal forsvare den danske ære i europæisk sammenhæng.
Kritikken er ikke ny. Ståle Solbakken fik masser af taletid om samme emne og udnyttede den fermt, men uden udbytte – og nu er Jacob Neestrup på banen.
SELVFØLGELIG, FRISTES man til at sige – og herfra er der ingen tvivl: Naturligvis skal dansk fodbold give vores europæiske repræsentanter de bedst mulige betingelser for at gøre det godt dér.
Derfor skal FC København selvfølgelig ikke spille en mandagskamp, når de om torsdagen har en vigtig Conference League-kamp, som det skete senest.
Selvfølgelig var mandagskampen ikke skyld i, at både Kevin Diks, Gabriel Pereira og Nathan Trott lignede søndag-morgen-gæster i Nyhavn, men den var – ifølge FCK og Jacob Neestrup – medvirkende til, at eksempelvis Thomas Delaney måtte stå over.

DET VIRKER JO helt uforståeligt, at dansk fodbold ikke giver sig selv de bedst mulige betingelser i Europa og i jagten på så mange – og lukrative – pladser i de tre turneringer. Pladser, der vil komme flere hold til gode.
For én ting er da helt sikkert: Der kommer sgu’ da ikke andre og giver dansk fodbold en håndsrækning!
For ja, umiddelbart hjælper det jo mest klubber som FCK og FCM, der er nogenlunde faste deltagere i gruppespil, men fodboldøkonomien er jo også skruet sådan sammen, at jo flere penge der kommer ind i dansk fodbold – jo større bliver kagen til alle.
Jo, jo – FCK og FCM vil stadig skovle det klart største stykke over på tallerkenen, men det gavner også dansk fodbold samlet set.
HVORFOR ER vi så havnet dér, hvor tv-stationerne eksempelvis kan smide FCK på en aftenkamp mandag velvidende, at der er en Europa-kamp om torsdagen? Svaret er naturligvis penge – og her er FCK selv skyldige i, at situationen er, som den er.
For at skovle så mange penge ind på en tv-aftale, så afgiver klubberne noget indflydelse – og det kommer så helt konkret til at koste på kampprogrammet.
DERFOR ER DET såre simpelt, at hvis FCK – og de andre danske klubber, der drømmer om Europa – vil have bedre vilkår, så kommer det til at koste. For med begrænsninger på at vise de mest attraktive kampe, når de vil, så falder prisen på produktet. Ganske simpelt.
Og den regning skal FCK og de øvrige Europa-klubber æde selv. Den skal ikke væltes over på Vejle, Sønderjyske eller Lyngby, så der skal gang i en eller form for omfordelingspoltik.
SÅ HVIS FCK – og dansk fodbold – vil have bedre muligheder for at forberede sig optimalt til de europæiske opgaver, så må de sportslige muligheder veje tungere end at vride den sidste krone ud af en tv-aftale.
Men hvis FCK er med på den, så sæt dog i gang, så vi ikke skal stå tilbage som tosserne i den europæiske klasse og blot se på, at de andre lande tilgodeser deres Europa Cup-hold.
Sæt i gang!
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
AVIS
Kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Medie: Betaler 11 millioner kroner
Her er kampene i Champions League
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
DAGENS SPILFORSLAG