DET ER ALDRIG specielt sjovt eller nyskabende at sparke en åben dør ind, men vi giver det alligevel et forsøg.
Sagen er som følger: Både Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, FCK-træner og sportsdirektør, har slået på stortromme for, at dansk fodbold skyder sig selv i foden ved ikke at give optimale forhold til de hold, der skal forsvare den danske ære i europæisk sammenhæng.
Kritikken er ikke ny. Ståle Solbakken fik masser af taletid om samme emne og udnyttede den fermt, men uden udbytte – og nu er Jacob Neestrup på banen.
SELVFØLGELIG, FRISTES man til at sige – og herfra er der ingen tvivl: Naturligvis skal dansk fodbold give vores europæiske repræsentanter de bedst mulige betingelser for at gøre det godt dér.
Derfor skal FC København selvfølgelig ikke spille en mandagskamp, når de om torsdagen har en vigtig Conference League-kamp, som det skete senest.
Selvfølgelig var mandagskampen ikke skyld i, at både Kevin Diks, Gabriel Pereira og Nathan Trott lignede søndag-morgen-gæster i Nyhavn, men den var – ifølge FCK og Jacob Neestrup – medvirkende til, at eksempelvis Thomas Delaney måtte stå over.

DET VIRKER JO helt uforståeligt, at dansk fodbold ikke giver sig selv de bedst mulige betingelser i Europa og i jagten på så mange – og lukrative – pladser i de tre turneringer. Pladser, der vil komme flere hold til gode.
For én ting er da helt sikkert: Der kommer sgu’ da ikke andre og giver dansk fodbold en håndsrækning!
For ja, umiddelbart hjælper det jo mest klubber som FCK og FCM, der er nogenlunde faste deltagere i gruppespil, men fodboldøkonomien er jo også skruet sådan sammen, at jo flere penge der kommer ind i dansk fodbold – jo større bliver kagen til alle.
Jo, jo – FCK og FCM vil stadig skovle det klart største stykke over på tallerkenen, men det gavner også dansk fodbold samlet set.
HVORFOR ER vi så havnet dér, hvor tv-stationerne eksempelvis kan smide FCK på en aftenkamp mandag velvidende, at der er en Europa-kamp om torsdagen? Svaret er naturligvis penge – og her er FCK selv skyldige i, at situationen er, som den er.
For at skovle så mange penge ind på en tv-aftale, så afgiver klubberne noget indflydelse – og det kommer så helt konkret til at koste på kampprogrammet.
DERFOR ER DET såre simpelt, at hvis FCK – og de andre danske klubber, der drømmer om Europa – vil have bedre vilkår, så kommer det til at koste. For med begrænsninger på at vise de mest attraktive kampe, når de vil, så falder prisen på produktet. Ganske simpelt.
Og den regning skal FCK og de øvrige Europa-klubber æde selv. Den skal ikke væltes over på Vejle, Sønderjyske eller Lyngby, så der skal gang i en eller form for omfordelingspoltik.
SÅ HVIS FCK – og dansk fodbold – vil have bedre muligheder for at forberede sig optimalt til de europæiske opgaver, så må de sportslige muligheder veje tungere end at vride den sidste krone ud af en tv-aftale.
Men hvis FCK er med på den, så sæt dog i gang, så vi ikke skal stå tilbage som tosserne i den europæiske klasse og blot se på, at de andre lande tilgodeser deres Europa Cup-hold.
Sæt i gang!
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED