DET ER ALDRIG specielt sjovt eller nyskabende at sparke en åben dør ind, men vi giver det alligevel et forsøg.
Sagen er som følger: Både Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, FCK-træner og sportsdirektør, har slået på stortromme for, at dansk fodbold skyder sig selv i foden ved ikke at give optimale forhold til de hold, der skal forsvare den danske ære i europæisk sammenhæng.
Kritikken er ikke ny. Ståle Solbakken fik masser af taletid om samme emne og udnyttede den fermt, men uden udbytte – og nu er Jacob Neestrup på banen.
SELVFØLGELIG, FRISTES man til at sige – og herfra er der ingen tvivl: Naturligvis skal dansk fodbold give vores europæiske repræsentanter de bedst mulige betingelser for at gøre det godt dér.
Derfor skal FC København selvfølgelig ikke spille en mandagskamp, når de om torsdagen har en vigtig Conference League-kamp, som det skete senest.
Selvfølgelig var mandagskampen ikke skyld i, at både Kevin Diks, Gabriel Pereira og Nathan Trott lignede søndag-morgen-gæster i Nyhavn, men den var – ifølge FCK og Jacob Neestrup – medvirkende til, at eksempelvis Thomas Delaney måtte stå over.

DET VIRKER JO helt uforståeligt, at dansk fodbold ikke giver sig selv de bedst mulige betingelser i Europa og i jagten på så mange – og lukrative – pladser i de tre turneringer. Pladser, der vil komme flere hold til gode.
For én ting er da helt sikkert: Der kommer sgu’ da ikke andre og giver dansk fodbold en håndsrækning!
For ja, umiddelbart hjælper det jo mest klubber som FCK og FCM, der er nogenlunde faste deltagere i gruppespil, men fodboldøkonomien er jo også skruet sådan sammen, at jo flere penge der kommer ind i dansk fodbold – jo større bliver kagen til alle.
Jo, jo – FCK og FCM vil stadig skovle det klart største stykke over på tallerkenen, men det gavner også dansk fodbold samlet set.
HVORFOR ER vi så havnet dér, hvor tv-stationerne eksempelvis kan smide FCK på en aftenkamp mandag velvidende, at der er en Europa-kamp om torsdagen? Svaret er naturligvis penge – og her er FCK selv skyldige i, at situationen er, som den er.
For at skovle så mange penge ind på en tv-aftale, så afgiver klubberne noget indflydelse – og det kommer så helt konkret til at koste på kampprogrammet.
DERFOR ER DET såre simpelt, at hvis FCK – og de andre danske klubber, der drømmer om Europa – vil have bedre vilkår, så kommer det til at koste. For med begrænsninger på at vise de mest attraktive kampe, når de vil, så falder prisen på produktet. Ganske simpelt.
Og den regning skal FCK og de øvrige Europa-klubber æde selv. Den skal ikke væltes over på Vejle, Sønderjyske eller Lyngby, så der skal gang i en eller form for omfordelingspoltik.
SÅ HVIS FCK – og dansk fodbold – vil have bedre muligheder for at forberede sig optimalt til de europæiske opgaver, så må de sportslige muligheder veje tungere end at vride den sidste krone ud af en tv-aftale.
Men hvis FCK er med på den, så sæt dog i gang, så vi ikke skal stå tilbage som tosserne i den europæiske klasse og blot se på, at de andre lande tilgodeser deres Europa Cup-hold.
Sæt i gang!
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL