Selvfølgelig har FCK ret: Men det koster!

- Vi får ikke hjælp andre steder fra, så selvfølgelig skal dansk fodbold hjælpe sig selv i europæiske kampe, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



DET ER ALDRIG specielt sjovt eller nyskabende at sparke en åben dør ind, men vi giver det alligevel et forsøg.

Sagen er som følger: Både Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, FCK-træner og sportsdirektør, har slået på stortromme for, at dansk fodbold skyder sig selv i foden ved ikke at give optimale forhold til de hold, der skal forsvare den danske ære i europæisk sammenhæng.

Kritikken er ikke ny. Ståle Solbakken fik masser af taletid om samme emne og udnyttede den fermt, men uden udbytte – og nu er Jacob Neestrup på banen.

SELVFØLGELIG, FRISTES man til at sige – og herfra er der ingen tvivl: Naturligvis skal dansk fodbold give vores europæiske repræsentanter de bedst mulige betingelser for at gøre det godt dér.

Derfor skal FC København selvfølgelig ikke spille en mandagskamp, når de om torsdagen har en vigtig Conference League-kamp, som det skete senest.

Selvfølgelig var mandagskampen ikke skyld i, at både Kevin Diks, Gabriel Pereira og Nathan Trott lignede søndag-morgen-gæster i Nyhavn, men den var – ifølge FCK og Jacob Neestrup – medvirkende til, at eksempelvis Thomas Delaney måtte stå over.

2YFH3JH

Thomas Delaney måtte stå over FCK's seneste Conference League-kamp, men var i aktion mod AGF. Foto: Alamy

DET VIRKER JO helt uforståeligt, at dansk fodbold ikke giver sig selv de bedst mulige betingelser i Europa og i jagten på så mange – og lukrative – pladser i de tre turneringer. Pladser, der vil komme flere hold til gode. 

For én ting er da helt sikkert: Der kommer sgu’ da ikke andre og giver dansk fodbold en håndsrækning!

For ja, umiddelbart hjælper det jo mest klubber som FCK og FCM, der er nogenlunde faste deltagere i gruppespil, men fodboldøkonomien er jo også skruet sådan sammen, at jo flere penge der kommer ind i dansk fodbold – jo større bliver kagen til alle.

Jo, jo – FCK og FCM vil stadig skovle det klart største stykke over på tallerkenen, men det gavner også dansk fodbold samlet set.

HVORFOR ER vi så havnet dér, hvor tv-stationerne eksempelvis kan smide FCK på en aftenkamp mandag velvidende, at der er en Europa-kamp om torsdagen? Svaret er naturligvis penge – og her er FCK selv skyldige i, at situationen er, som den er.

For at skovle så mange penge ind på en tv-aftale, så afgiver klubberne noget indflydelse – og det kommer så helt konkret til at koste på kampprogrammet.

DERFOR ER DET såre simpelt, at hvis FCK – og de andre danske klubber, der drømmer om Europa – vil have bedre vilkår, så kommer det til at koste. For med begrænsninger på at vise de mest attraktive kampe, når de vil, så falder prisen på produktet. Ganske simpelt.

Og den regning skal FCK og de øvrige Europa-klubber æde selv. Den skal ikke væltes over på Vejle, Sønderjyske eller Lyngby, så der skal gang i en eller form for omfordelingspoltik. 

SÅ HVIS FCK – og dansk fodbold – vil have bedre muligheder for at forberede sig optimalt til de europæiske opgaver, så må de sportslige muligheder veje tungere end at vride den sidste krone ud af en tv-aftale.

Men hvis FCK er med på den, så sæt dog i gang, så vi ikke skal stå tilbage som tosserne i den europæiske klasse og blot se på, at de andre lande tilgodeser deres Europa Cup-hold.

Sæt i gang!



Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Den her sidder dybt i sjælen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Lyngby går alene i front

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Superstjerne er tilbage for Barcelona

– Korthuset er væltet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord