Selvfølgelig har FCK ret: Men det koster!

- Vi får ikke hjælp andre steder fra, så selvfølgelig skal dansk fodbold hjælpe sig selv i europæiske kampe, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



DET ER ALDRIG specielt sjovt eller nyskabende at sparke en åben dør ind, men vi giver det alligevel et forsøg.

Sagen er som følger: Både Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, FCK-træner og sportsdirektør, har slået på stortromme for, at dansk fodbold skyder sig selv i foden ved ikke at give optimale forhold til de hold, der skal forsvare den danske ære i europæisk sammenhæng.

Kritikken er ikke ny. Ståle Solbakken fik masser af taletid om samme emne og udnyttede den fermt, men uden udbytte – og nu er Jacob Neestrup på banen.

SELVFØLGELIG, FRISTES man til at sige – og herfra er der ingen tvivl: Naturligvis skal dansk fodbold give vores europæiske repræsentanter de bedst mulige betingelser for at gøre det godt dér.

Derfor skal FC København selvfølgelig ikke spille en mandagskamp, når de om torsdagen har en vigtig Conference League-kamp, som det skete senest.

Selvfølgelig var mandagskampen ikke skyld i, at både Kevin Diks, Gabriel Pereira og Nathan Trott lignede søndag-morgen-gæster i Nyhavn, men den var – ifølge FCK og Jacob Neestrup – medvirkende til, at eksempelvis Thomas Delaney måtte stå over.

2YFH3JH

Thomas Delaney måtte stå over FCK's seneste Conference League-kamp, men var i aktion mod AGF. Foto: Alamy

DET VIRKER JO helt uforståeligt, at dansk fodbold ikke giver sig selv de bedst mulige betingelser i Europa og i jagten på så mange – og lukrative – pladser i de tre turneringer. Pladser, der vil komme flere hold til gode. 

For én ting er da helt sikkert: Der kommer sgu’ da ikke andre og giver dansk fodbold en håndsrækning!

For ja, umiddelbart hjælper det jo mest klubber som FCK og FCM, der er nogenlunde faste deltagere i gruppespil, men fodboldøkonomien er jo også skruet sådan sammen, at jo flere penge der kommer ind i dansk fodbold – jo større bliver kagen til alle.

Jo, jo – FCK og FCM vil stadig skovle det klart største stykke over på tallerkenen, men det gavner også dansk fodbold samlet set.

HVORFOR ER vi så havnet dér, hvor tv-stationerne eksempelvis kan smide FCK på en aftenkamp mandag velvidende, at der er en Europa-kamp om torsdagen? Svaret er naturligvis penge – og her er FCK selv skyldige i, at situationen er, som den er.

For at skovle så mange penge ind på en tv-aftale, så afgiver klubberne noget indflydelse – og det kommer så helt konkret til at koste på kampprogrammet.

DERFOR ER DET såre simpelt, at hvis FCK – og de andre danske klubber, der drømmer om Europa – vil have bedre vilkår, så kommer det til at koste. For med begrænsninger på at vise de mest attraktive kampe, når de vil, så falder prisen på produktet. Ganske simpelt.

Og den regning skal FCK og de øvrige Europa-klubber æde selv. Den skal ikke væltes over på Vejle, Sønderjyske eller Lyngby, så der skal gang i en eller form for omfordelingspoltik. 

SÅ HVIS FCK – og dansk fodbold – vil have bedre muligheder for at forberede sig optimalt til de europæiske opgaver, så må de sportslige muligheder veje tungere end at vride den sidste krone ud af en tv-aftale.

Men hvis FCK er med på den, så sæt dog i gang, så vi ikke skal stå tilbage som tosserne i den europæiske klasse og blot se på, at de andre lande tilgodeser deres Europa Cup-hold.

Sæt i gang!





‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’


Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

To direktører færdige i Superliga-klub

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Stor Brøndby-stjerne skadet

– Fuldstændig svigtet

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Dansk bomber forventer sommertransfer

Landstræner hylder OB-komet

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Valgte Manchester United over Real Madrid

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

– Jeg tror, det bliver et nej

Dansk dommer får ros stor ros

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?