DET ER ALDRIG specielt sjovt eller nyskabende at sparke en åben dør ind, men vi giver det alligevel et forsøg.
Sagen er som følger: Både Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, FCK-træner og sportsdirektør, har slået på stortromme for, at dansk fodbold skyder sig selv i foden ved ikke at give optimale forhold til de hold, der skal forsvare den danske ære i europæisk sammenhæng.
Kritikken er ikke ny. Ståle Solbakken fik masser af taletid om samme emne og udnyttede den fermt, men uden udbytte – og nu er Jacob Neestrup på banen.
SELVFØLGELIG, FRISTES man til at sige – og herfra er der ingen tvivl: Naturligvis skal dansk fodbold give vores europæiske repræsentanter de bedst mulige betingelser for at gøre det godt dér.
Derfor skal FC København selvfølgelig ikke spille en mandagskamp, når de om torsdagen har en vigtig Conference League-kamp, som det skete senest.
Selvfølgelig var mandagskampen ikke skyld i, at både Kevin Diks, Gabriel Pereira og Nathan Trott lignede søndag-morgen-gæster i Nyhavn, men den var – ifølge FCK og Jacob Neestrup – medvirkende til, at eksempelvis Thomas Delaney måtte stå over.

DET VIRKER JO helt uforståeligt, at dansk fodbold ikke giver sig selv de bedst mulige betingelser i Europa og i jagten på så mange – og lukrative – pladser i de tre turneringer. Pladser, der vil komme flere hold til gode.
For én ting er da helt sikkert: Der kommer sgu’ da ikke andre og giver dansk fodbold en håndsrækning!
For ja, umiddelbart hjælper det jo mest klubber som FCK og FCM, der er nogenlunde faste deltagere i gruppespil, men fodboldøkonomien er jo også skruet sådan sammen, at jo flere penge der kommer ind i dansk fodbold – jo større bliver kagen til alle.
Jo, jo – FCK og FCM vil stadig skovle det klart største stykke over på tallerkenen, men det gavner også dansk fodbold samlet set.
HVORFOR ER vi så havnet dér, hvor tv-stationerne eksempelvis kan smide FCK på en aftenkamp mandag velvidende, at der er en Europa-kamp om torsdagen? Svaret er naturligvis penge – og her er FCK selv skyldige i, at situationen er, som den er.
For at skovle så mange penge ind på en tv-aftale, så afgiver klubberne noget indflydelse – og det kommer så helt konkret til at koste på kampprogrammet.
DERFOR ER DET såre simpelt, at hvis FCK – og de andre danske klubber, der drømmer om Europa – vil have bedre vilkår, så kommer det til at koste. For med begrænsninger på at vise de mest attraktive kampe, når de vil, så falder prisen på produktet. Ganske simpelt.
Og den regning skal FCK og de øvrige Europa-klubber æde selv. Den skal ikke væltes over på Vejle, Sønderjyske eller Lyngby, så der skal gang i en eller form for omfordelingspoltik.
SÅ HVIS FCK – og dansk fodbold – vil have bedre muligheder for at forberede sig optimalt til de europæiske opgaver, så må de sportslige muligheder veje tungere end at vride den sidste krone ud af en tv-aftale.
Men hvis FCK er med på den, så sæt dog i gang, så vi ikke skal stå tilbage som tosserne i den europæiske klasse og blot se på, at de andre lande tilgodeser deres Europa Cup-hold.
Sæt i gang!
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE