SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner svæver stadig over Brøndby Stadion efter slutfløjtet på københavner-derbyet: Var dette derby det sidste af slagsen i lang tid, hvor der var tilskuere fra begge lejre?
Et bud herfra er desværre ja! Og det er tilmed svært at finde argumenter for, at det skulle være anderledes. (efter denne kommentar er skevet, har Divisionsforeingen forbudt udebanefans til de kommende derbyes, red.).
De scener, der udspillede sig før kampen på Brøndby Stadion, var decideret vanvittige og enhver forælder vil da være rædselsslagne over at skulle sende sine unger til sådan en psykopat-opvisning.
Læg oven i, at der lørdag aften også var ballade med de to fangrupperinger, der åbenbart havde sat hinanden stævne i Glostrup, hvor en kniv blandt andet blev trukket – og så er bægeret naturligvis fuldstændig fyldt.
En lille gruppe af voldsparate idioter er ved at tage fodbolden som gidsel – og det må naturligvis ikke ske.

LANDETS KULTURMINISTER gik før derbyet også på det social medie X og skrev følgende:
‘’Det er ufatteligt hvor mange voldsparate tåber, der er klar til at ødelægge glæden ved fodbold. Uacceptabelt og uforståeligt.
Når jeg er tilbage fra barsel, kommer jeg til at tage en alvorsnak med klubberne og DBU. Det her kan ikke blive ved.’’
Manden har jo fuldstændig ret. Det kan nemlig ikke blive ved – og lige netop den dag, der skulle være blændende reklame for Superligaen, endte som en styg skamplet på dansk fodbold.
JUSTISTMINISTER PETER Hummelgaard har tidligere raslet med sablen til mange fodboldfans store fortrydelse, men argumenterne kommer jo flyvende lige ind i labberne på Hummelgaard, der nu uden store protester kan henstille til, at udebanefans bliver bandlyst til eksempelvis københavner-derbyet.
Humnmelgaard blev latterliggjort i fanmiljøet, men lige nu er det desværre ham, der står tilbage som den mest klarsynede.
DE AFSINDIGE SCENER på Brøndby Stadion bør naturligvis kalde på, at fodboldens aktører sætter sig sammen, men specielt klubberne – i det her tilfælde FCK og Brøndby – skal simpelthen gøre mere for at få styr på de åbenlyst voldsparate tåber.
Vi gider ikke se dem på stadion, og klubberne må ganske enkelt droppe berøringsangsten overfor den lille minoritet, der ødelægger det for alt for mange fodboldfans.
Klubberne er nødt til at tage hooligan-tendenserne langt mere alvorligt, end de har gjort indtil videre – og de burde gøre det, inden politikerne overtager scenen.
PÅ BANEN var det heller ikke den bedste reklame for Superligaen, der blev udført af de to hold.
En ørkenvandring af en første halvleg blev heldigvis forvandlet til en lidt mere dynamisk affære i de sidste 45 minutter, men det var grundlæggende et sløjt derby.

DET BLEV DA også bemærket af en Brøndby-fan, der sad lige bag Tipsbladets udsendte. ‘Det havde sgu’ været sjovere at sidde derhjemme og overføre børnebidrag til ekskonen’, lød det bramfrit.
Tjae, det afhænger vidst lidt af temperamentet, hvad man lige synes er mest forfærdeligt, men sjovt var det ikke at være vidne til en kaskade af fejlafleveringer, kiksede tæmninger, mislykkede driblinger og manglen på afgørende chancer.
INTENSITETEN FEJLEDE ikke noget, der blev givet og taget som sædvanligt, men underholdningen kunne ligge på et meget lille sted, selvom de sidste 10 minutter af kampen næsten reddede det hele.
Her fik vi nemlig et par gode chancer i begge ende.
Det uafgjorte resultat passede nok også begge lejre ganske godt.
Brøndby led ikke den tort, at tabe fire gange I træk på hjemmebane til FCK – og for gæsteholdet så er et enkelt point på Brøndbys hjemmebane trods alt til at leve med.
DET VAR DESVÆRRE ikke det vigtigste på en sort dag for dansk fodbold – og derfor vil dagens derby ikke bliver husket for spillet på banen, men balladen udenfor.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
