SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner svæver stadig over Brøndby Stadion efter slutfløjtet på københavner-derbyet: Var dette derby det sidste af slagsen i lang tid, hvor der var tilskuere fra begge lejre?
Et bud herfra er desværre ja! Og det er tilmed svært at finde argumenter for, at det skulle være anderledes. (efter denne kommentar er skevet, har Divisionsforeingen forbudt udebanefans til de kommende derbyes, red.).
De scener, der udspillede sig før kampen på Brøndby Stadion, var decideret vanvittige og enhver forælder vil da være rædselsslagne over at skulle sende sine unger til sådan en psykopat-opvisning.
Læg oven i, at der lørdag aften også var ballade med de to fangrupperinger, der åbenbart havde sat hinanden stævne i Glostrup, hvor en kniv blandt andet blev trukket – og så er bægeret naturligvis fuldstændig fyldt.
En lille gruppe af voldsparate idioter er ved at tage fodbolden som gidsel – og det må naturligvis ikke ske.
LANDETS KULTURMINISTER gik før derbyet også på det social medie X og skrev følgende:
‘’Det er ufatteligt hvor mange voldsparate tåber, der er klar til at ødelægge glæden ved fodbold. Uacceptabelt og uforståeligt.
Når jeg er tilbage fra barsel, kommer jeg til at tage en alvorsnak med klubberne og DBU. Det her kan ikke blive ved.’’
Manden har jo fuldstændig ret. Det kan nemlig ikke blive ved – og lige netop den dag, der skulle være blændende reklame for Superligaen, endte som en styg skamplet på dansk fodbold.
JUSTISTMINISTER PETER Hummelgaard har tidligere raslet med sablen til mange fodboldfans store fortrydelse, men argumenterne kommer jo flyvende lige ind i labberne på Hummelgaard, der nu uden store protester kan henstille til, at udebanefans bliver bandlyst til eksempelvis københavner-derbyet.
Humnmelgaard blev latterliggjort i fanmiljøet, men lige nu er det desværre ham, der står tilbage som den mest klarsynede.
DE AFSINDIGE SCENER på Brøndby Stadion bør naturligvis kalde på, at fodboldens aktører sætter sig sammen, men specielt klubberne – i det her tilfælde FCK og Brøndby – skal simpelthen gøre mere for at få styr på de åbenlyst voldsparate tåber.
Vi gider ikke se dem på stadion, og klubberne må ganske enkelt droppe berøringsangsten overfor den lille minoritet, der ødelægger det for alt for mange fodboldfans.
Klubberne er nødt til at tage hooligan-tendenserne langt mere alvorligt, end de har gjort indtil videre – og de burde gøre det, inden politikerne overtager scenen.
PÅ BANEN var det heller ikke den bedste reklame for Superligaen, der blev udført af de to hold.
En ørkenvandring af en første halvleg blev heldigvis forvandlet til en lidt mere dynamisk affære i de sidste 45 minutter, men det var grundlæggende et sløjt derby.
DET BLEV DA også bemærket af en Brøndby-fan, der sad lige bag Tipsbladets udsendte. ‘Det havde sgu’ været sjovere at sidde derhjemme og overføre børnebidrag til ekskonen’, lød det bramfrit.
Tjae, det afhænger vidst lidt af temperamentet, hvad man lige synes er mest forfærdeligt, men sjovt var det ikke at være vidne til en kaskade af fejlafleveringer, kiksede tæmninger, mislykkede driblinger og manglen på afgørende chancer.
INTENSITETEN FEJLEDE ikke noget, der blev givet og taget som sædvanligt, men underholdningen kunne ligge på et meget lille sted, selvom de sidste 10 minutter af kampen næsten reddede det hele.
Her fik vi nemlig et par gode chancer i begge ende.
Det uafgjorte resultat passede nok også begge lejre ganske godt.
Brøndby led ikke den tort, at tabe fire gange I træk på hjemmebane til FCK – og for gæsteholdet så er et enkelt point på Brøndbys hjemmebane trods alt til at leve med.
DET VAR DESVÆRRE ikke det vigtigste på en sort dag for dansk fodbold – og derfor vil dagens derby ikke bliver husket for spillet på banen, men balladen udenfor.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Sørensens tropper knuste Uhre og co. med 7-0

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

– En tabersag for Brøndby

Mads Hermansen kritiseres igen

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

– Jeg kan ikke lide Højlund

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Højlund fik drømmestart i Napoli

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Jonas Wind er på vej væk’

Rasmus Højlund jubler over debutscoring

‘Der er en lidt større ro omkring Steve Cooper’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

Brutal kritik af Brøndby-boss

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

‘Brøndby var ikke gode – vi var svage’

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Stor Pione Sisto-overraskelse

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Viborg FF – AGF

Silkeborg IF – OB

– Kasper tog mange ting for personligt

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Steve Cooper havde Brøndby-trøje som dreng

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Frygtelig debut for Postecoglou

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

– Det var en stor overraskelse for mig

Absolut ikke i tvivl

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Skidt nyt for FCM

Romere indtager Romagna

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Lyndebut for Christian Eriksen?

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet
