
HVEM BETALER gildet til den stadig større fodboldøkonomi, hvor både lønninger, rettigheder og transfers bare tordner i vejret? Ja, i sidste ende er det jo dig, forbrugeren, der både skal have tv-pakke, billetter, trøjer – og som er mål for sponsorernes marketingskampagner.
KLIK HER OG LÆS FØRSTE STORE HOLDNING FRA FANKLUBBEN.
Alligevel er det sjældent, at fans som gruppe bliver taget specielt alvorligt. Jo, vi har set spændende ting i eksempelvis Brøndby eller i Tyskland, hvor fanindflydelsen trods alt findes.
Men hvor er debatterne på tværs af fans? Og nej, her taler jeg ikke om de både skægge og mindre sjove ting, der flyver på kryds og tværs på sociale medier.
Hvor er det, at fans fra forskellige klubber diskuterer brug af romerlys på stadion, udebaneafsnit, behandling af ordensmagten – eller hvad der nu rør sig i fanmiljøet?
DET ER LIGE PRÆCIS DET, Fanklubben skal være. Tipsbladets nye fanunivers giver plads og stemme til de debatter. Eller det håber vi i hvertfald…
Initiativet er nyt, men de 12 fanrepræsentanter – en for hver Superligaklub – står i hvertfald klar i startblokkene, parate til at give fandebatten et skud.
Det er vigtigt at understrege, at de ikke er officielle repræsentanter for den enkelte klubs fanorganisationer. De er ‘bare’ fans af den enkelte klub, men har holdninger til fanscenen i Danmark.
Nogle har erfaring med kommunikation, andre har ikke, men de er alle drevet af deres store passion for netop deres klub. Frem for alt – det er 12 modige fodboldmennesker, der tør give udtryk for holdninger. Nogle populære – andre sikkert det modsatte.
LÆS MED – OG så har vi lagt i fan-kakkelovnen til, at du også kan blande dig. Det er vi ikke helt klar med endnu, så nu giver vi lige vores fanskribenter en slags træningslejr, hvor de bare kan fyre løs.
Når vi åbner for debatten og kommentarerne, håber vi på den gode tone. Kontant, ja – skarpt, ja – men ikke en åben brønd af ubrugeligt bras, der ikke bidrager til debatten.
DEN TID, DEN GLÆDE. Nu gælder det om at tage de første skridt i det nye fanunivers, så tag godt imod Fanklubben – her er alle velkomne!
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE