Skarpe stemmer: Velkommen til Fanklubben

Tipsbladets præsenterer Fanklubben! Danmarks nye fanunivers, hvor du finder skarpe holdninger fra de 12 fankommentatorer.



TBF_Primary_RGB_250x257

HVEM BETALER gildet til den stadig større fodboldøkonomi, hvor både lønninger, rettigheder og transfers bare tordner i vejret? Ja, i sidste ende er det jo dig, forbrugeren, der både skal have tv-pakke, billetter, trøjer – og som er mål for sponsorernes marketingskampagner.

KLIK HER OG LÆS FØRSTE STORE HOLDNING FRA FANKLUBBEN.

Alligevel er det sjældent, at fans som gruppe bliver taget specielt alvorligt. Jo, vi har set spændende ting i eksempelvis Brøndby eller i Tyskland, hvor fanindflydelsen trods alt findes.

Men hvor er debatterne på tværs af fans? Og nej, her taler jeg ikke om de både skægge og mindre sjove ting, der flyver på kryds og tværs på sociale medier. 

Hvor er det, at fans fra forskellige klubber diskuterer brug af romerlys på stadion, udebaneafsnit, behandling af ordensmagten – eller hvad der nu rør sig i fanmiljøet?

DET ER LIGE PRÆCIS DET, Fanklubben skal være. Tipsbladets nye fanunivers giver plads og stemme til de debatter. Eller det håber vi i hvertfald…

Initiativet er nyt, men de 12 fanrepræsentanter – en for hver Superligaklub – står i hvertfald klar i startblokkene, parate til at give fandebatten et skud.

Det er vigtigt at understrege, at de ikke er officielle repræsentanter for den enkelte klubs fanorganisationer. De er ‘bare’ fans af den enkelte klub, men har holdninger til fanscenen i Danmark.

Nogle har erfaring med kommunikation, andre har ikke, men de er alle drevet af deres store passion for netop deres klub. Frem for alt – det er 12 modige fodboldmennesker, der tør give udtryk for holdninger. Nogle populære – andre sikkert det modsatte.

LÆS MED – OG så har vi lagt i fan-kakkelovnen til, at du også kan blande dig. Det er vi ikke helt klar med endnu, så nu giver vi lige vores fanskribenter en slags træningslejr, hvor de bare kan fyre løs.

Når vi åbner for debatten og kommentarerne, håber vi på den gode tone. Kontant, ja – skarpt, ja – men ikke en åben brønd af ubrugeligt bras, der ikke bidrager til debatten.

DEN TID, DEN GLÆDE. Nu gælder det om at tage de første skridt i det nye fanunivers, så tag godt imod Fanklubben – her er alle velkomne!





TransferLIVE: Nøglefigur tæt på Liverpool-farvel




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Afslører: Dolberg sat til salg

De jagter Henrik Meister

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Medier sender ham hjem til AGF

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk