
HVEM BETALER gildet til den stadig større fodboldøkonomi, hvor både lønninger, rettigheder og transfers bare tordner i vejret? Ja, i sidste ende er det jo dig, forbrugeren, der både skal have tv-pakke, billetter, trøjer – og som er mål for sponsorernes marketingskampagner.
KLIK HER OG LÆS FØRSTE STORE HOLDNING FRA FANKLUBBEN.
Alligevel er det sjældent, at fans som gruppe bliver taget specielt alvorligt. Jo, vi har set spændende ting i eksempelvis Brøndby eller i Tyskland, hvor fanindflydelsen trods alt findes.
Men hvor er debatterne på tværs af fans? Og nej, her taler jeg ikke om de både skægge og mindre sjove ting, der flyver på kryds og tværs på sociale medier.
Hvor er det, at fans fra forskellige klubber diskuterer brug af romerlys på stadion, udebaneafsnit, behandling af ordensmagten – eller hvad der nu rør sig i fanmiljøet?
DET ER LIGE PRÆCIS DET, Fanklubben skal være. Tipsbladets nye fanunivers giver plads og stemme til de debatter. Eller det håber vi i hvertfald…
Initiativet er nyt, men de 12 fanrepræsentanter – en for hver Superligaklub – står i hvertfald klar i startblokkene, parate til at give fandebatten et skud.
Det er vigtigt at understrege, at de ikke er officielle repræsentanter for den enkelte klubs fanorganisationer. De er ‘bare’ fans af den enkelte klub, men har holdninger til fanscenen i Danmark.
Nogle har erfaring med kommunikation, andre har ikke, men de er alle drevet af deres store passion for netop deres klub. Frem for alt – det er 12 modige fodboldmennesker, der tør give udtryk for holdninger. Nogle populære – andre sikkert det modsatte.
LÆS MED – OG så har vi lagt i fan-kakkelovnen til, at du også kan blande dig. Det er vi ikke helt klar med endnu, så nu giver vi lige vores fanskribenter en slags træningslejr, hvor de bare kan fyre løs.
Når vi åbner for debatten og kommentarerne, håber vi på den gode tone. Kontant, ja – skarpt, ja – men ikke en åben brønd af ubrugeligt bras, der ikke bidrager til debatten.
DEN TID, DEN GLÆDE. Nu gælder det om at tage de første skridt i det nye fanunivers, så tag godt imod Fanklubben – her er alle velkomne!
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT