Skarpe stemmer: Velkommen til Fanklubben

Tipsbladets præsenterer Fanklubben! Danmarks nye fanunivers, hvor du finder skarpe holdninger fra de 12 fankommentatorer.



TBF_Primary_RGB_250x257

HVEM BETALER gildet til den stadig større fodboldøkonomi, hvor både lønninger, rettigheder og transfers bare tordner i vejret? Ja, i sidste ende er det jo dig, forbrugeren, der både skal have tv-pakke, billetter, trøjer – og som er mål for sponsorernes marketingskampagner.

KLIK HER OG LÆS FØRSTE STORE HOLDNING FRA FANKLUBBEN.

Alligevel er det sjældent, at fans som gruppe bliver taget specielt alvorligt. Jo, vi har set spændende ting i eksempelvis Brøndby eller i Tyskland, hvor fanindflydelsen trods alt findes.

Men hvor er debatterne på tværs af fans? Og nej, her taler jeg ikke om de både skægge og mindre sjove ting, der flyver på kryds og tværs på sociale medier. 

Hvor er det, at fans fra forskellige klubber diskuterer brug af romerlys på stadion, udebaneafsnit, behandling af ordensmagten – eller hvad der nu rør sig i fanmiljøet?

DET ER LIGE PRÆCIS DET, Fanklubben skal være. Tipsbladets nye fanunivers giver plads og stemme til de debatter. Eller det håber vi i hvertfald…

Initiativet er nyt, men de 12 fanrepræsentanter – en for hver Superligaklub – står i hvertfald klar i startblokkene, parate til at give fandebatten et skud.

Det er vigtigt at understrege, at de ikke er officielle repræsentanter for den enkelte klubs fanorganisationer. De er ‘bare’ fans af den enkelte klub, men har holdninger til fanscenen i Danmark.

Nogle har erfaring med kommunikation, andre har ikke, men de er alle drevet af deres store passion for netop deres klub. Frem for alt – det er 12 modige fodboldmennesker, der tør give udtryk for holdninger. Nogle populære – andre sikkert det modsatte.

LÆS MED – OG så har vi lagt i fan-kakkelovnen til, at du også kan blande dig. Det er vi ikke helt klar med endnu, så nu giver vi lige vores fanskribenter en slags træningslejr, hvor de bare kan fyre løs.

Når vi åbner for debatten og kommentarerne, håber vi på den gode tone. Kontant, ja – skarpt, ja – men ikke en åben brønd af ubrugeligt bras, der ikke bidrager til debatten.

DEN TID, DEN GLÆDE. Nu gælder det om at tage de første skridt i det nye fanunivers, så tag godt imod Fanklubben – her er alle velkomne!





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

De jagter Henrik Meister

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Brasiliansk VM-mavepuster

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk