FYN ER SOM bekendt fin, og for dem, der har let til tårer, så er det her ugens to bedste og vel nok mest rørende nyheder fra fodboldverdenen skal findes. Om to kæmpe profiler, der har eller har haft døden helt tæt på.
• Lars Høgh er blevet optaget i Fodboldens Hall of Fame.
• Christian Eriksen er tilbage på træningsbanen.
INDRØMMET: NÅR MAN er en garvet fodboldkommentator, så er brændstoffet tit det kritiske, det vrede, det gennemborende – nå, ja – det sure. Det skriver man som regel godt på…
En gang imellem, så må hjernen, hjertet, fingrende og tasturet dog vendes 180 grader – og så ellers bare have den positive mine på. Det sker i dag.
AT LARS HØGH er blevet indlemmet i Fodboldens Hall of Fame bør være nogenlunde lige så populært som øl til en julefrokost, men det er heldigvis også buldrende fortjent.
Manden bag miraklet i Madrid, vanvittige 817 kampe for OB, tre mesterskaber og et helt liv i dansk fodbolds tjeneste taler for sig selv.
Nej, otte landskampe er absolut ikke prangende, men nu havde Danmark tilfældigvis Peter Schmeichel på kassen i den periode…
At netop Lars Høgh har været en af hovedarkitekterne bag Kasper Schmeichels fantastiske udvikling som målmand binder da også en smuk sløjfe på den historie.
HELDIGVIS HAR har komitéen bag indlemmelsen af Lars Høgh i Fodboldens Hall of Fame udvist rettidig omhu.
Det er jo ikke just nogen hemmelighed, at Lars Høgh kæmper en kamp mod kræften som keeperen næppe kan holde fra netmaskerne. Derfor er det helt på sin plads, at indlemmelsen sker nu, så man ikke som med Richard Møller Nielsen og Henning Jensen kom en postgang for sent
TILBAGE I 2017, da fodboldenglen Henning Jensen var død, skrev jeg følgende:
’’Alene det faktum, at Henning Jensen vandt mesterskabet i både Tyskland, Spanien og Holland er rigeligt til en plads i det fine selskab, men nu må han – som Richard Møller Nielsen – desværre opleve den ære fra første parket i fodboldhimlen. Så med Henning Jensens triste og tidlige død in mente kommer her en opfordring til Fodboldens Hall of Fame om, at hædre de danske fodboldlegender, mens de stadig selv kan påskønne og deltage i den anerkendelse.’’
DET ER GJORT – og tak for det.
Også for, at det ikke kun er de sportslige resultater, der tæller, men at det er et kig på hele Lars Høghs betydning for dansk fodbold. Præcis det blik, der fik Simon Kjær nomineret til Ballon d’Or. Klasse!
JEG MÅ OGSÅ indrømme, at Christian Eriksens tilstedeværelse på OB’s træningsanlæg lige fik et temmelig stort smil frem hos undertegnede.
I marts 2010 sad jeg på Ernst Happel Stadion i Wien og overværede Christian Eriksens debut på det danske landshold – og jeg sad også den gruopvækkende aften i Parken i sommer, hvor Christian Eriksen kollapsede og flirtede lidt for voldsomt med et farvel til denne verden.
I DEN PERIODE – både på godt og ondt – var han den fodboldmæssige mest interessante spiller på landsholdet, og uden at skulle dybdeanalysere Christian Eriksen for voldsomt, så har det altid slået mig, hvor glad han var for at spille fodbold.
At legen med bolden var så dybt forankret i ham, at han nærmest trak vejret gennem fodbolden – om det så var for sjov i haven eller på det største fodboldarenaer i verden.
DERFOR HAR JEG også hele tiden tænkt, at det kunne han ikke slippe, at kærligheden til fodbolden var for stor – og hvor er det da fedt, at han må føle sig så tryg, at han så småt er i gang med en form for fodboldtræning.
Om det så bliver til Fynsserien eller Premier League er sådan set underordnet.
Selvfølgelig har B.T.’s nyhed fra i går skabt forhåbninger hos fodboldfans verden over, men foreløbig ligger sejren for Christian Eriksen i, at han vil, tør og ikke mindst kan.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Optakt: Newcastle – Manchester City
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Mexico kommer med markant melding om VM
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
‘Tottenham er i overhængende fare’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
