Bent Christensen stopper som akademichef i FC Midtjylland efter mindre end et år i klubben. Årsagen er personlige forhold.
Det oplyser Superliga-klubben lørdag på sin hjemmeside.
– Bent har af personlige årsager ikke mulighed for at fortsætte i rollen. Det har vi haft en åben og ordentlig dialog om, og beslutningen er truffet i gensidig respekt og med blik for det, der er rigtigt i situationen, siger fodbolddirektør Jacob Larsen til klubbens hjemmeside.
– Vi takker Bent for hans indsats og ønsker ham alt det bedste fremover, tilføjer han.
Den 59-årige Bent “Turbo” Christensen kom til FC Midtjylland fra Brøndby IF, hvor han gennem en årrække var ansat i forskellige roller, blandt andet som assistenttræner. Som spiller vandt han fem danske mesterskaber med Brøndby.
“Turbo-Bent”, som den tidligere målræv blev kaldt, nåede desuden 28 landskampe for Danmark og scorede otte mål.
Til FCM’s hjemmeside siger Christensen, at han er taknemmelig for at have været en del af klubben og arbejdet med “nogle af landets mest talentfulde unge spillere samt dygtige medarbejdere”.
– Selv om samarbejdet nu ophører, ser jeg tilbage på tiden i klubben med glæde og respekt.
– Jeg ønsker FC Midtjylland alt det bedste fremover og er overbevist om, at klubben vil fortsætte sin stærke udvikling som en af Danmarks absolut bedste klubber, siger Christensen.
Samtidig oplyser FCM, at Jacob Nielsen overtager posten som akademichef. Han har tidligere været akademitræner i klubben gennem flere år og bliver nu forfremmet til en lederstilling.
– Jacob er et stærkt eksempel på, at vi udvikler ledere indefra i FC Midtjylland. Han har taget store skridt, han kender vores hverdag, og han har vist, at han forstår den måde, vi arbejder med udvikling, siger fodbolddirektør Jacob Larsen til klubbens hjemmeside.
Derudover bliver Svend Graversen ny cheftræner for klubbens U19-hold.
Graversen har tidligere været sportschef i FC Midtjylland og har senest arbejdet med klubbens internationale relationer. Nu vender han tilbage til det midtjyske akademi som træner.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fantastisk start for USA
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER