Jeg er ret tosset med, at fodbold er sin helt egen verden; en boble, hvor magi og brutalitet eksisterer side om side, hvor virkeligheden bliver til noget lidt andet: Her kan mirakler ske, AGF er i pokalfinalen for første gang i 20 år, alt for tykke mænd kan have alt for stramme (hvide!) trøjer på, alle er i farezonen for at blive kaldt luder eller røvhul, selvom de måske i virkeligheden ikke er nogle af delene, og ja, her kan granvoksne GF-supportere, der har gennempisset deres egne shorts efter pålydende få fisse, når de selv vil.
Det var det eventyr, jeg trådte ind i på Nedre C i Parken sidste uge til pokalfinalen – til den øredøvende lyd af RØVHUL på jysk, således at samtlige FCK-spillere den eftermiddag hed røvhul til efternavn, da de blev præsenteret: Nr 11, Andreas…RØVHUL. Fun stuff. Pokalfinalen er hidtil en af mine eneste live-fodbold-stadion-oplevelser i DK, på en og samme gang derfor fremmet og ny, og så helt og aldeles genkendelig og hjemlig, fordi jeg er fra Østjylland, og der blev talt drevent århusiansk den dag på Nedre C. Samt drukket store fadøl, og det taler jo lige ned i det tryggeste sted i den dybeste del af vores alle sammens folkesjæl. Jeg fik heldigvis lidt i nakken, da der blev udlignet.
De dudes, der stod lige bagved mig, var heller ikke nærige med ‘det sagde han også i går’-kommentarer, noget, jeg altid værdsætter, hvis de bare er fantasifulde og velplacerede nok, og en fantasifuld kommentar, der igen lugtede lidt af magisk selvovervurdering var det i hvert fald, da den ene forholdsvis umotiveret sagde til den anden, at han drømte om at blive sugar daddy for en dame. Jeg kunne bare se på plæderjakken, at det ikke ligger i pipelinen.
Den gængse fortælling om AGF-tilhængere er jo, at de i særegen grad lider af storhedsvanvid og jubeloptimisme. Når de efter en OK, men spæd sæsonstart allerede begynder at tale om, hvordan det bliver i Europa League. Og der er da en vis form for klassisk komik i at sælge skindet før bjørnen er skudt, når præstationerne – på trods af det seneste stykke tids ellers udemærkede trænere og det vel også udemærkede potenitale for forretningsudvikling, fordi AGF er et af Super Ligaens stærkeste brands – vedbliver med at være i bedste fald svingende.
MEN, lad os ikke glemme, at succesraten indenfor både mål og fisse er direkte proportional med, hvor stor tiltro, du har til, at det kan lykkes for dig. Det handler om at tro på det. Og blive ved med at tro på det. På trods. (Og så selvfølgelig tage et nej for et NEJ, hvis det først når dertil, men det ved I godt).
Hvad der hænger uløseligt sammen med jubeloptimismen, og måske i højere grad kendetegner i hvert fald den samling af skeptisk indstillede intellektuelle eksilårhusianere i sluttrediverne og ørkenstøvler, jeg var sammen med den aften, er lidelseshistorien. Følelsen af det tunge kors enhver, der elsker AGF, er dømt til at bære. Og i enhver lidelseshistorie er der dels en smule selvtilfredshed og dels en mængde optimisme, det spinkle håb om noget bedre, ellers var der jo aldrig nogle, der kunne holde ud at være i den. Det handler om at tage sine slag længe nok, så skal det gode nok indtræffe. Sådan er det især i Århus. Det blev der snakket meget om efter kampen, lidelse og modstand. Om at AGF’ere på 20 år og derunder aldrig har vundet.noget.som.helst, og stadig holder fast.
(Et andet mere muntert emne den aften var moden indenfor kønsbehåring siden Beckham begyndte at barbere sine boller omkring Y2K).
Med den grandiøse selvfortælling in mente endte det faktisk lige som det skulle; AGF fightede hæderligt, men tabte til storebror. Så skal der heller ikke til at skrives en helt ny underligt fremmedartet vinderfortælling.
Du behøver ikke at føle dig som en taber, bare fordi du taber, du kan sagtens få masser af fisse alligevel, kan vi alle sammen lære af AGF. Det eneste, der faktisk var genuint taberagtigt ved den eftermiddag var, at Helmig ikke var inviteret til at spille i Fælledparken til Århusfesten inden kampen. Big mistake. Huge.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
Presset træner vil rotere mod FCM
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
