FC Midtjyllands første halvdel af grundspillet lader sig ret let summere op: Det har været godt. Over forventning, vil jeg sige, men jeg er også pessimist – sådan er det nok for mange fodboldfans, brændt barn skyr ilden, og man ved af bitter erfaring, at en sejr i Bratislava aldrig er hjemme før sidste fløjt.
Nu handler det ikke om en misset plads i Champions League, men om Superligaen, og her er ét nederlag og et pointsnit på 2,2 i første gennemspilning af grundspillet rigtig pænt i FC Midtjylland.
Det er en vanskelig disciplin at kombinere augusts nervepirrende europæiske kvalkampe med koncentration og resultater i Superligaen, men det lykkedes i år, og det bør alle mine midtjyske våbenbrødre være stolte over og glade for. At spillet så ikke altid – ja, i første halvdel af kampene nærmest aldrig – var specielt imponerende, det har vi hørt før. Midtjyllands direkte spil med masser af dueller og ramasjang i begge ender har en bismag af bonderøv i de københavnske saloner. Intet nyt på Østfronten.
Vi mangler at se den dyre, unge ecuadorianer træde ind på den midtbane og fungere som et rimeligt alternativ til Oliver Sørensen og Martínez.
Thomas Schouv JakobsenFC Midtjylland-fan
Den største positive overraskelse hos os må være Ousmane Diao. En ung mand, godt nok velkendt fra Mafra, men alligevel helt uprøvet i Superligaen, der går direkte ind og i mange kampe er toneangivende. Diao har både fart – noget, vi virkelig har savnet hos vores centrale forsvarsspillere – og kan spille bolden rigtig godt rundt i det opbyggende spil og ud af pres. Igen noget, vi virkelig har knoklet med. Han laver fortsat for mange fejl og tager af og til håbløse beslutninger og for dumme kort. Det tror jeg er væk til forårssæsonen.
Den foreløbige skuffelse må være Denil Castillo. Vi mangler at se den dyre, unge ecuadorianer træde ind på den midtbane og fungere som et rimeligt alternativ til Oliver Sørensen og Martínez. Når Askildsen samtidig er for langt fra at ramme sit niveau, er vi alt for tynde centralt. Jeg forventer mere.
Samlet set mener jeg, at en førsteplads efter 11 runder, ét nederlag og et flot pointsnit skal give fem bolde.
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER