FC Midtjyllands første halvdel af grundspillet lader sig ret let summere op: Det har været godt. Over forventning, vil jeg sige, men jeg er også pessimist – sådan er det nok for mange fodboldfans, brændt barn skyr ilden, og man ved af bitter erfaring, at en sejr i Bratislava aldrig er hjemme før sidste fløjt.
Nu handler det ikke om en misset plads i Champions League, men om Superligaen, og her er ét nederlag og et pointsnit på 2,2 i første gennemspilning af grundspillet rigtig pænt i FC Midtjylland.
Det er en vanskelig disciplin at kombinere augusts nervepirrende europæiske kvalkampe med koncentration og resultater i Superligaen, men det lykkedes i år, og det bør alle mine midtjyske våbenbrødre være stolte over og glade for. At spillet så ikke altid – ja, i første halvdel af kampene nærmest aldrig – var specielt imponerende, det har vi hørt før. Midtjyllands direkte spil med masser af dueller og ramasjang i begge ender har en bismag af bonderøv i de københavnske saloner. Intet nyt på Østfronten.
Vi mangler at se den dyre, unge ecuadorianer træde ind på den midtbane og fungere som et rimeligt alternativ til Oliver Sørensen og Martínez.
Thomas Schouv JakobsenFC Midtjylland-fan
Den største positive overraskelse hos os må være Ousmane Diao. En ung mand, godt nok velkendt fra Mafra, men alligevel helt uprøvet i Superligaen, der går direkte ind og i mange kampe er toneangivende. Diao har både fart – noget, vi virkelig har savnet hos vores centrale forsvarsspillere – og kan spille bolden rigtig godt rundt i det opbyggende spil og ud af pres. Igen noget, vi virkelig har knoklet med. Han laver fortsat for mange fejl og tager af og til håbløse beslutninger og for dumme kort. Det tror jeg er væk til forårssæsonen.
Den foreløbige skuffelse må være Denil Castillo. Vi mangler at se den dyre, unge ecuadorianer træde ind på den midtbane og fungere som et rimeligt alternativ til Oliver Sørensen og Martínez. Når Askildsen samtidig er for langt fra at ramme sit niveau, er vi alt for tynde centralt. Jeg forventer mere.
Samlet set mener jeg, at en førsteplads efter 11 runder, ét nederlag og et flot pointsnit skal give fem bolde.
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr