FC Midtjyllands første halvdel af grundspillet lader sig ret let summere op: Det har været godt. Over forventning, vil jeg sige, men jeg er også pessimist – sådan er det nok for mange fodboldfans, brændt barn skyr ilden, og man ved af bitter erfaring, at en sejr i Bratislava aldrig er hjemme før sidste fløjt.
Nu handler det ikke om en misset plads i Champions League, men om Superligaen, og her er ét nederlag og et pointsnit på 2,2 i første gennemspilning af grundspillet rigtig pænt i FC Midtjylland.
Det er en vanskelig disciplin at kombinere augusts nervepirrende europæiske kvalkampe med koncentration og resultater i Superligaen, men det lykkedes i år, og det bør alle mine midtjyske våbenbrødre være stolte over og glade for. At spillet så ikke altid – ja, i første halvdel af kampene nærmest aldrig – var specielt imponerende, det har vi hørt før. Midtjyllands direkte spil med masser af dueller og ramasjang i begge ender har en bismag af bonderøv i de københavnske saloner. Intet nyt på Østfronten.
Vi mangler at se den dyre, unge ecuadorianer træde ind på den midtbane og fungere som et rimeligt alternativ til Oliver Sørensen og Martínez.
Thomas Schouv JakobsenFC Midtjylland-fan
Den største positive overraskelse hos os må være Ousmane Diao. En ung mand, godt nok velkendt fra Mafra, men alligevel helt uprøvet i Superligaen, der går direkte ind og i mange kampe er toneangivende. Diao har både fart – noget, vi virkelig har savnet hos vores centrale forsvarsspillere – og kan spille bolden rigtig godt rundt i det opbyggende spil og ud af pres. Igen noget, vi virkelig har knoklet med. Han laver fortsat for mange fejl og tager af og til håbløse beslutninger og for dumme kort. Det tror jeg er væk til forårssæsonen.
Den foreløbige skuffelse må være Denil Castillo. Vi mangler at se den dyre, unge ecuadorianer træde ind på den midtbane og fungere som et rimeligt alternativ til Oliver Sørensen og Martínez. Når Askildsen samtidig er for langt fra at ramme sit niveau, er vi alt for tynde centralt. Jeg forventer mere.
Samlet set mener jeg, at en førsteplads efter 11 runder, ét nederlag og et flot pointsnit skal give fem bolde.
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Norge – Frankrig
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Panama – England
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Egypten – Iran
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT