FC Fredericia er stormet ind i Superligaen!
Efter tre kampe står vi med tre point – en præstation, der er intet mindre end imponerende. Tænk bare på Vejle sidste sæson, der skulle bruge hele 10 kampe på at hente et enkelt point.
Tre point er langt fra nok til at sikre os overlevelse, men det understreger, at FC Fredericia ikke skal dømmes ude af Superligaen på forhånd.
Især ikke hvis vi for et øjeblik flytter fokus væk fra tabellen og ned på fodboldbanen, hvor holdets sande styrke som en samlet enhed kommer til udtryk.
Selvom et point per kamp er imponerende for en klub, som mange spåede som klare nedrykningsfavoritter, står mange af os Fredericia-fans alligevel tilbage med en følelse af skuffelse over, at det ikke er blevet til mere. Denne følelse skyldes især åbningskampen mod FC Nordsjælland, der sagtens kunne have gået den anden vej. FC Fredericia åbnede nemlig med en scoring i deres første ‘Superligaminut’ nogensinde. Kampen var knap nok gået i gang, inden en fælles følelse af eufori (og en smule ølregn) bredte sig ud over Monjasa Park. FC Fredericia 1 – FC Nordsjælland 0.
‘En klar udmelding!’
En blanding af nervøsitet, uheld og manglende parathed i omstillingsspillet satte desværre hurtigt en stopper for festen i vores fanafsnit. Tre dybe bolde ned igennem vores forsvar gjorde stillingen til 1-3 efter bare 36 minutter. En skidt periode, der endte med at koste dyrt. FC Fredericia vendte nemlig kampen komplet på hovedet i de sidste 10 minutter, hvor vi overtog initiativet og satte Nordsjælland under et enormt pres. Holdets vilje og sammenhold skinnede tydeligt igennem her.
Fredericia skabte talrige chancer og sendte bolden i nettet to gange. Første gang blev det dog underkendt af VAR – en beslutning, der diskutabelt kunne være gået vores vej. Ved anden scoring var der intet at rafle om! To knivskarpe afleveringer satte Nordsjællands forsvar helt ud af spillet, og det blev et nemt mål for Patrick Egelund, der blot skulle prikke den ind. Fredericias momentum fortsatte helt indtil slutfløjtet, men det blev desværre ikke til flere scoringer.

På trods af resultatet var kampen ikke bare godkendt – den var en klar udmelding! Fredericia viste med al tydelighed, at selv Superligaens etablerede topklubber ikke bare kan tage en fridag mod os. Vi er ikke en tilfældig oprykker fra 1. division, der blot fylder et hul i rækken. Nej, FC Fredericia er her, fordi vi fortjener pladsen!
Efter den dramatiske åbningskamp fortsatte Fredericias gode spil imod Silkeborg. De måtte vinke farvel til alle tre point, da FC Fredericia kom på besøg, og trods deres dominans i boldbesiddelse og på hjørnespark, blev de aldrig for alvor farlige. Vores 2-0 sejr var fuldt fortjent, og FC Fredericia var ubetinget det bedste hold på banen.
Den seneste kamp mod de regerende mestre fra FC København gik desværre ikke, som vi havde håbet, men heldigvis heller ikke, som de fleste havde forventet. Det blev langt fra det blodbad, mange forventede. FC Fredericia spillede en respektabel kamp, som vi tabte knebent med slutstillingen 0-2. En præstation der igen understregede vores evne til at stå imod selv de største favoritter.
Efter tre kampe i Superligaen står det klart, at FC Fredericia har overpræsteret i manges øjne, men for os fans er det ingen overraskelse.
Hemmeligheden ligger ikke i en enkelt stjernespiller, men i en velsmurt enhed, hvor alle arbejder for hinanden. Fredericia er mere end summen af sine dele, og det er derfor vi er blevet undervurderet af andre Superligafans. Vores trænerteam har formået at skabe et kollektiv, der tør spille fremadrettet, og hvor man tydeligt mærker, at spillerne tror på hinanden. Dette har skabt fundamentet for, at flere nøgleprofiler for alvor kan skinne igennem. Med dette solide fundament ser vi frem mod resten af sæsonen med stor optimisme og tro på, at FC Fredericia vil fortsætte med at overraske.

TransferLIVE: Kæmpe Man Utd-handel på plads

I dialog med Christian Eriksen

Afsløring: Viborg sælger Anosike Ementa

Scorer kæmpe lønforhøjelse – her er hans nye løn

LIVE: Fredrikstad – FC Midtjylland

Nu forhandler de om Højlund

‘PC’: ‘Rotation er slut nu’

FCK tilbød ham 3,75 mio. om året

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

‘Rigtig grim skade’ – dansk klub på angriberjagt

Pas på, Brøndby – superstjerne ankommer i topform

En katastrofe for Thomas Frank

Her er status på Mohamed Daramy

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

AGF sender Richmond Gyamfi til dansk klub

Christian Nørgaard hyldes efter første mål

FCM bød flere gange – nu skal han til Viborg

Afsløring: Vejle får spændende navn på kort aftale

Galatasaray kyler Victor Nelsson helt ud i kulden

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

7-6 i pokaldrama: “Det var en vanvittig kamp!”

Bekræfter: Kæmper om ung FC Midtjylland-bomber

Mangeårig FCK’er runder en måned som klubløs

Sviner Dolberg til: ‘Et problem for Anderlecht’

Thomas Müller imponeret af Jesper Sørensen

Afslører detaljer om Eriksen-tilbud

Mesterklub har jagtet Skov Olsen i årevis

Superliga-scoop? Legende ellevild med ham

– Derfor vi undervurderes af andre Superligafans

Fredberg interesseret i dansk midtbanespiller

Midtjysk megahandel: ‘Alle pengene værd’

Laudrup-sammenligningen kaldes latterlig

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Pokaltæsk – dansker scorer 4 mål på 8 minutter

Overrasket over Højlund og Biereth

Svarer Neestrup igen: Op til jer selv

Kæmpe hæder

Bekræfter FC København-flirt

Transferbombe i Norge: ‘De er rasende’

FCK-direktør: Derfor skal Amin Chiakha til Vejle

Hverken den ene eller anden option i Gyamfi-aftale

Niels Frederiksen utilfreds: For dårligt

Utrecht dirker schweizerlås op i Genève

Storklub har Højlund i kikkerten

AaB sejrer i nordjysk pokalopgør

Jesper Sørensen henter superstjerne

William Osula har fejlet

Gravesen med hård kritik: Ikke løsningen!

Dameligaen udvides med to hold

Evander ude i kulden – ekspert raser

Her er Gocholeishvilis nye klub

Tæt på: Stjerne vil til United

Emil Berggreen på fodboldeventyr 7.500 km væk

Nathan Trott forlader FCK

Afsløring: Viborg handler i Æresdivisionen