Landets bedste fans

Ekstra Bladets nominering af AaB og FCM og et inviteret håndboldpublikum i Viborg som landets bedste fans er latterligt. De bedste fans er i Brøndby, skarpt efterfulgt af AGF. Skriver vores fanblogger.



Har netop på Tipsbladet.dk kunne læse hvorledes DBU og Ekstra Bladet har nomineret et inviteret håndboldpublikum i Viborg til kvindelandskamp, Danske roligans og så FCM og AABs fans som “De bedste fans” i Danmark.

Alle der ved bare en lille smule om tilhænger opbakning i landet Danmark vil vide, at det en hovedrystende latterlig kåring, eller i hvert fald er nomineringerne latterlige, og dermed også selve kåringen.

Der er næppe nogen steder i landet, hvor resultat og stemning følger hinanden som til landskamp, i Ikast/Herning og i Aalborg. Jeg har været meget efter Aalborg Idrætsklub her på sitet, og er det gerne igen 🙂 For det burde ikke kunne lade sig gøre, at blive nomineret til prisen for bedste fans når man bliver væk fra stadion straks resultaterne svigter.

Men i stedet for at vade rundt i, hvor håbløs nomineringerne er. Så vil jeg rette fokus på noget lidt andet, nemlig forskellen mellem fans og supportere.

Hvor FCM og AAB netop har fans. Det vil sige folk der dyrker klubberne som børn dyrker Britney Spears. Så er der andre klubber der har supportere, altså tilhængere der ser deres støtte til klubben som en afgørende faktor i klubbens ve og vel, i medgang men i næsten endnu højere grad i modgang, hvor der virkelig er brug for støtte. Supportere stiller også stiller krav og tillader sig, at være kritiske i retorik og yttringer, men supporterne bliver ikke væk, hvis resultaterne halter.

Kigger man derfor på hvilke supportere i landet der er de bedste, bør man kigge på klubbens historik , og bedømme præstationen udfra, hvilke supportere der med rette kan kaldes supportere og ikke “blot” fans der dyrker klubben fordi det tilfældigvis går godt lige nu.

I min bog er der ingen tvivl om at Brøndbyernes IF på den konto løber med prisen. Efterfulgt af mit eget hold AGF.

Og her er det vigtigt at understrege at vi ikke nødvendigvis handler om, hvem der synger højeste, selvom volume absolut spiller ind, og særligt i Brøndbys tilfælde er det et vigtigt parameter.

Hvad så med FCK og OB vil nogen måske spørge. Og der er svaret i OBs tilfælde ret klart, OB kunne ligeså vel som AAB og FCM være nomineret til årest fan pris, for på Fyn gælder det samme som i Ikast og i Aalborg, går det godt dukker de op, går det skidt bliver de væk. Og så taler vi altså i store træk, for selvfølgelig har disse klubber også små kerner af personer som det vil være forkert, at klandre for deres støtte til de respektive klubber.

For FCKs vedkommende er det lidt sværre, da klubben på den ene side kan have en nok så imponerende support til visse kampe, for så at falde helt igennem til andre. Og det hele blive så krydret med, at klubbens tilhængere ikke rigtigt har været udsat for prøvelser, der gør det muligt at bedømme hvorledes de vil takle resultatmæssig modgang, og det skal de jo bare være glade for. Når jeg nævner min egen klub som nummer to på listen, er det særligt udfra de præmisser klubbens tilhængere lever under. Dels har vi landets dårligste fodboldstadion. Dels har vi resultatmæssigt ikke opnået noget som helst i mere end 10 år. Og tilmed tilsviner en lille folk idioter klubbens ry og rygte, så den almindelig supporter skal bruge ualmindelige mange kræfter på at fortælle omverdenen hvad AGF i virkeligheden står for. Og midt i alt dette, dukker folk op i hobetal, i 1. division da vi var der og nu også i SASligaen. 14.000 mod Fremad Amager og 14.000 mod Vejle viser meget godt, at der er tale om ægte support. Og ikke en flok fans der bliver forkælet med fan lounge og flotte resultater.





Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Derfor kommer han IKKE til FC København

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Forhandler om Albert Grønbæk

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

I svime over Froholdt – får ny hæder

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

FCM-profil drømmer om Manchester City

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF