Har netop på Tipsbladet.dk kunne læse hvorledes DBU og Ekstra Bladet har nomineret et inviteret håndboldpublikum i Viborg til kvindelandskamp, Danske roligans og så FCM og AABs fans som “De bedste fans” i Danmark.
Alle der ved bare en lille smule om tilhænger opbakning i landet Danmark vil vide, at det en hovedrystende latterlig kåring, eller i hvert fald er nomineringerne latterlige, og dermed også selve kåringen.
Der er næppe nogen steder i landet, hvor resultat og stemning følger hinanden som til landskamp, i Ikast/Herning og i Aalborg. Jeg har været meget efter Aalborg Idrætsklub her på sitet, og er det gerne igen 🙂 For det burde ikke kunne lade sig gøre, at blive nomineret til prisen for bedste fans når man bliver væk fra stadion straks resultaterne svigter.
Men i stedet for at vade rundt i, hvor håbløs nomineringerne er. Så vil jeg rette fokus på noget lidt andet, nemlig forskellen mellem fans og supportere.
Hvor FCM og AAB netop har fans. Det vil sige folk der dyrker klubberne som børn dyrker Britney Spears. Så er der andre klubber der har supportere, altså tilhængere der ser deres støtte til klubben som en afgørende faktor i klubbens ve og vel, i medgang men i næsten endnu højere grad i modgang, hvor der virkelig er brug for støtte. Supportere stiller også stiller krav og tillader sig, at være kritiske i retorik og yttringer, men supporterne bliver ikke væk, hvis resultaterne halter.
Kigger man derfor på hvilke supportere i landet der er de bedste, bør man kigge på klubbens historik , og bedømme præstationen udfra, hvilke supportere der med rette kan kaldes supportere og ikke “blot” fans der dyrker klubben fordi det tilfældigvis går godt lige nu.
I min bog er der ingen tvivl om at Brøndbyernes IF på den konto løber med prisen. Efterfulgt af mit eget hold AGF.
Og her er det vigtigt at understrege at vi ikke nødvendigvis handler om, hvem der synger højeste, selvom volume absolut spiller ind, og særligt i Brøndbys tilfælde er det et vigtigt parameter.
Hvad så med FCK og OB vil nogen måske spørge. Og der er svaret i OBs tilfælde ret klart, OB kunne ligeså vel som AAB og FCM være nomineret til årest fan pris, for på Fyn gælder det samme som i Ikast og i Aalborg, går det godt dukker de op, går det skidt bliver de væk. Og så taler vi altså i store træk, for selvfølgelig har disse klubber også små kerner af personer som det vil være forkert, at klandre for deres støtte til de respektive klubber.
For FCKs vedkommende er det lidt sværre, da klubben på den ene side kan have en nok så imponerende support til visse kampe, for så at falde helt igennem til andre. Og det hele blive så krydret med, at klubbens tilhængere ikke rigtigt har været udsat for prøvelser, der gør det muligt at bedømme hvorledes de vil takle resultatmæssig modgang, og det skal de jo bare være glade for. Når jeg nævner min egen klub som nummer to på listen, er det særligt udfra de præmisser klubbens tilhængere lever under. Dels har vi landets dårligste fodboldstadion. Dels har vi resultatmæssigt ikke opnået noget som helst i mere end 10 år. Og tilmed tilsviner en lille folk idioter klubbens ry og rygte, så den almindelig supporter skal bruge ualmindelige mange kræfter på at fortælle omverdenen hvad AGF i virkeligheden står for. Og midt i alt dette, dukker folk op i hobetal, i 1. division da vi var der og nu også i SASligaen. 14.000 mod Fremad Amager og 14.000 mod Vejle viser meget godt, at der er tale om ægte support. Og ikke en flok fans der bliver forkælet med fan lounge og flotte resultater.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kæmpe nyhed i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER