Landets bedste fans

Ekstra Bladets nominering af AaB og FCM og et inviteret håndboldpublikum i Viborg som landets bedste fans er latterligt. De bedste fans er i Brøndby, skarpt efterfulgt af AGF. Skriver vores fanblogger.



Har netop på Tipsbladet.dk kunne læse hvorledes DBU og Ekstra Bladet har nomineret et inviteret håndboldpublikum i Viborg til kvindelandskamp, Danske roligans og så FCM og AABs fans som “De bedste fans” i Danmark.

Alle der ved bare en lille smule om tilhænger opbakning i landet Danmark vil vide, at det en hovedrystende latterlig kåring, eller i hvert fald er nomineringerne latterlige, og dermed også selve kåringen.

Der er næppe nogen steder i landet, hvor resultat og stemning følger hinanden som til landskamp, i Ikast/Herning og i Aalborg. Jeg har været meget efter Aalborg Idrætsklub her på sitet, og er det gerne igen 🙂 For det burde ikke kunne lade sig gøre, at blive nomineret til prisen for bedste fans når man bliver væk fra stadion straks resultaterne svigter.

Men i stedet for at vade rundt i, hvor håbløs nomineringerne er. Så vil jeg rette fokus på noget lidt andet, nemlig forskellen mellem fans og supportere.

Hvor FCM og AAB netop har fans. Det vil sige folk der dyrker klubberne som børn dyrker Britney Spears. Så er der andre klubber der har supportere, altså tilhængere der ser deres støtte til klubben som en afgørende faktor i klubbens ve og vel, i medgang men i næsten endnu højere grad i modgang, hvor der virkelig er brug for støtte. Supportere stiller også stiller krav og tillader sig, at være kritiske i retorik og yttringer, men supporterne bliver ikke væk, hvis resultaterne halter.

Kigger man derfor på hvilke supportere i landet der er de bedste, bør man kigge på klubbens historik , og bedømme præstationen udfra, hvilke supportere der med rette kan kaldes supportere og ikke “blot” fans der dyrker klubben fordi det tilfældigvis går godt lige nu.

I min bog er der ingen tvivl om at Brøndbyernes IF på den konto løber med prisen. Efterfulgt af mit eget hold AGF.

Og her er det vigtigt at understrege at vi ikke nødvendigvis handler om, hvem der synger højeste, selvom volume absolut spiller ind, og særligt i Brøndbys tilfælde er det et vigtigt parameter.

Hvad så med FCK og OB vil nogen måske spørge. Og der er svaret i OBs tilfælde ret klart, OB kunne ligeså vel som AAB og FCM være nomineret til årest fan pris, for på Fyn gælder det samme som i Ikast og i Aalborg, går det godt dukker de op, går det skidt bliver de væk. Og så taler vi altså i store træk, for selvfølgelig har disse klubber også små kerner af personer som det vil være forkert, at klandre for deres støtte til de respektive klubber.

For FCKs vedkommende er det lidt sværre, da klubben på den ene side kan have en nok så imponerende support til visse kampe, for så at falde helt igennem til andre. Og det hele blive så krydret med, at klubbens tilhængere ikke rigtigt har været udsat for prøvelser, der gør det muligt at bedømme hvorledes de vil takle resultatmæssig modgang, og det skal de jo bare være glade for. Når jeg nævner min egen klub som nummer to på listen, er det særligt udfra de præmisser klubbens tilhængere lever under. Dels har vi landets dårligste fodboldstadion. Dels har vi resultatmæssigt ikke opnået noget som helst i mere end 10 år. Og tilmed tilsviner en lille folk idioter klubbens ry og rygte, så den almindelig supporter skal bruge ualmindelige mange kræfter på at fortælle omverdenen hvad AGF i virkeligheden står for. Og midt i alt dette, dukker folk op i hobetal, i 1. division da vi var der og nu også i SASligaen. 14.000 mod Fremad Amager og 14.000 mod Vejle viser meget godt, at der er tale om ægte support. Og ikke en flok fans der bliver forkælet med fan lounge og flotte resultater.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Det er jeg træt af’

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

England – Argentina

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører kæmpe VM-chok

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen