Landets bedste fans

Ekstra Bladets nominering af AaB og FCM og et inviteret håndboldpublikum i Viborg som landets bedste fans er latterligt. De bedste fans er i Brøndby, skarpt efterfulgt af AGF. Skriver vores fanblogger.



Har netop på Tipsbladet.dk kunne læse hvorledes DBU og Ekstra Bladet har nomineret et inviteret håndboldpublikum i Viborg til kvindelandskamp, Danske roligans og så FCM og AABs fans som “De bedste fans” i Danmark.

Alle der ved bare en lille smule om tilhænger opbakning i landet Danmark vil vide, at det en hovedrystende latterlig kåring, eller i hvert fald er nomineringerne latterlige, og dermed også selve kåringen.

Der er næppe nogen steder i landet, hvor resultat og stemning følger hinanden som til landskamp, i Ikast/Herning og i Aalborg. Jeg har været meget efter Aalborg Idrætsklub her på sitet, og er det gerne igen 🙂 For det burde ikke kunne lade sig gøre, at blive nomineret til prisen for bedste fans når man bliver væk fra stadion straks resultaterne svigter.

Men i stedet for at vade rundt i, hvor håbløs nomineringerne er. Så vil jeg rette fokus på noget lidt andet, nemlig forskellen mellem fans og supportere.

Hvor FCM og AAB netop har fans. Det vil sige folk der dyrker klubberne som børn dyrker Britney Spears. Så er der andre klubber der har supportere, altså tilhængere der ser deres støtte til klubben som en afgørende faktor i klubbens ve og vel, i medgang men i næsten endnu højere grad i modgang, hvor der virkelig er brug for støtte. Supportere stiller også stiller krav og tillader sig, at være kritiske i retorik og yttringer, men supporterne bliver ikke væk, hvis resultaterne halter.

Kigger man derfor på hvilke supportere i landet der er de bedste, bør man kigge på klubbens historik , og bedømme præstationen udfra, hvilke supportere der med rette kan kaldes supportere og ikke “blot” fans der dyrker klubben fordi det tilfældigvis går godt lige nu.

I min bog er der ingen tvivl om at Brøndbyernes IF på den konto løber med prisen. Efterfulgt af mit eget hold AGF.

Og her er det vigtigt at understrege at vi ikke nødvendigvis handler om, hvem der synger højeste, selvom volume absolut spiller ind, og særligt i Brøndbys tilfælde er det et vigtigt parameter.

Hvad så med FCK og OB vil nogen måske spørge. Og der er svaret i OBs tilfælde ret klart, OB kunne ligeså vel som AAB og FCM være nomineret til årest fan pris, for på Fyn gælder det samme som i Ikast og i Aalborg, går det godt dukker de op, går det skidt bliver de væk. Og så taler vi altså i store træk, for selvfølgelig har disse klubber også små kerner af personer som det vil være forkert, at klandre for deres støtte til de respektive klubber.

For FCKs vedkommende er det lidt sværre, da klubben på den ene side kan have en nok så imponerende support til visse kampe, for så at falde helt igennem til andre. Og det hele blive så krydret med, at klubbens tilhængere ikke rigtigt har været udsat for prøvelser, der gør det muligt at bedømme hvorledes de vil takle resultatmæssig modgang, og det skal de jo bare være glade for. Når jeg nævner min egen klub som nummer to på listen, er det særligt udfra de præmisser klubbens tilhængere lever under. Dels har vi landets dårligste fodboldstadion. Dels har vi resultatmæssigt ikke opnået noget som helst i mere end 10 år. Og tilmed tilsviner en lille folk idioter klubbens ry og rygte, så den almindelig supporter skal bruge ualmindelige mange kræfter på at fortælle omverdenen hvad AGF i virkeligheden står for. Og midt i alt dette, dukker folk op i hobetal, i 1. division da vi var der og nu også i SASligaen. 14.000 mod Fremad Amager og 14.000 mod Vejle viser meget godt, at der er tale om ægte support. Og ikke en flok fans der bliver forkælet med fan lounge og flotte resultater.







LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Den bedste handel i Superligaen!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Voldsom straf til Clement Bischoff

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Stjerne peger på Højlund

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Laver aftale med Frederik Birk

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storklub lurer på Superliga-profil

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!