Kære David Boysen.
Velkommen til den anden side af kridtstregen. Det er altid spændende at se, hvordan spillere gennemgår en transformation, når de skifter støvlerne ud med pennen. Mange har gjort det med succes; Francis Dickoh, Mads Junker og Morten Bruun, for blot at nævne nogle.
Fællesnævneren for disse er, at de tager faget seriøst og sætter sig ind i det stof, de skal formidle. Det synes man desværre ikke, David Boysen gør. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg har en forkærlighed for Randers FC, og derfor bliver jeg en smule indigneret, når jeg læser, at hr. David Boysen mener, at "Røvsyge Randers" skal rykke ned.
– Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder ikke Superligaen mere.
David BoysenOm sit bud på en Superliga-nedrykker
Lad mig starte med at citere David Boysens udtalelse: "Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder Superligaen mere, hvilket måske er voldsomt at sige. Men de sælger deres bedste spiller, og jeg forstår godt, de sælger ham for det beløb – de sælger også deres angriber (Alhaji Kamara, red.). Nogen tvivler på ham, men jeg synes, han er en meget dygtig spiller. De kommer til at få det svært, og hvis man har solgt for 22 millioner i vinduet og ikke gør noget som helst, så kan man godt rykke ned, så jeg går med dem.”
Jeg vil gerne udfordre denne argumentation på flere måder.
For det første er det meget beklageligt, at hr. David Boysen end ikke har sat sig ind i det transfervindue, som Randers FC har været igennem. Det er helt korrekt, at man sælger Filip Bundgaard for et sted mellem 22 og 25 millioner kroner. Til gengæld får man også tilgang af offensive spillere som Fuseini, Shamoun, Bany og Brajanac. Fire spillere som giver Randers endnu flere offensive strenge at spille på.
Efter min bedste overbevisning er Randers gået styrket ud af dette transfervindue, fordi man har fået sultne spillere, som er skræddersyet til Rasmus Bertelsens 4-4-2. Ingen tvivl om, at Bundgaard er et af de største talenter, der er kommet ud af Randers. Men han har aldrig været en 4-4-2 spiller, og derfor har man skulle tilpasse sig efter Bundgaards kompetencer.
Hvis hr. David Boysen har så stor en aversion mod Randers FC, så ville det klæde ham at lave sin research først.
Derudover sidder man tilbage med indtrykket af at hr. David Boysen er skuffet over, at Randers FC ikke har brændt hele transfersummen af på en ny spiller. ”Ja, goddag mand, økseskaft”. Det var da også en smule skuffende, at Nordsjælland ikke har geninvesteret alle de 200 millioner, de fik for Nuamah, det er sgu så kedeligt oppe i Farum!
Det er offentligt kendt, at Randers FC er på jagt efter et nyt ejerskab. Derfor er det enormt afgørende, at man kan præsentere et flot salg og bevise, at man kan lave penge. Af den årsag er dette salg måske kommet på det bedste tænkelige tidspunkt.
Førhen var Randers FC kendt som de grå mus i Superligaen, og det er ikke tilfældet længere. Jeg havde selv fornøjelse af at være ansat i klubben, da Michael Gravgaard var direktør. Der blev klubben kendt for ”kone-gate”, Masango, Superliga Backstage og Ricardo Moniz.
Jeg mener, at klubben så rigeligt har bidraget til de kulørte historier i Superligaen.
Så hvis hr. David Boysen seriøst mener, at Randers FC er røvsyge, fordi de sælger deres største talenter for et rekordsalg for klubben. Så mener jeg, dette taler for sig selv.
Skriv til Daniel Svane på [email protected]

LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
AGF snubler i guldkampen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Barcelona klager til UEFA
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen