For godt en uge siden blev det offentliggjort, at FCK har skrevet kontrakt med det 15-årige stortalent Mads Jørgensen fra SIF.
FCK har ikke forbrudt sig mod reglerne, og de har principielt ikke gjort noget forkert.
Her er mine grunde til det alligevel er et problem – både for klubberne og for de unge talenter.
1. Fødekæden
Det er et problem for fødekæden i dansk fodbold, når tigere, løver og andre rovdyr pelser og æder odderunger til morgenmad. De små klubbers økonomi trues, når de ikke kompenseres for deres investeringer i det gode talentarbejde.
FCK tager ganske enkelt brødet ud af munden på SIF. DBU må vågne op til år 2024 og sikre markant højere videresalgskompensationer til udviklingsklubberne, nu hvor talentjagten åbenlyst er intensiveret.
2. Pengene
Jeg er romantiker, men ikke naiv. Jeg klar over, at moderne fodbold er et altædende monster, og at pengene vokser i gepardfart. Men at overfodre vandet, de små odderunger svømmer rundt i, med penge er det rene gift, der i værste fald slår ynglet ihjel. Det har vi efterhånden set nok eksempler på.
Jeg ville ønske, der blev sat lofter for ungdomskontrakter og sign on fees. Det ville også dæmpe det store pres, der følger med et prisskilt, og det ville dæmpe incitamentet for at skifte klub.
3. Konkurrencen
Skifter man til en storklub, indgår man i et større konkurrencemiljø, hvor man skal kæmpe hårdere for en startplads. Jeg vil gerne anfægte, at hårdere konkurrence altid er en god ting. Det kan det være, men ikke for alle. Psykisk tryghed, tillid og støtte af gode mennesker i et sundt miljø er langt vigtigere. Det er vigtigere at trives end at presses af konkurrence.
Apropos konkurrence får SIF kritik for ikke at give nok spilletid til deres egne talenter. Men ingen skal bilde mig ind, at et ungt generationstalent har kortere til førsteholdsfodbold i FCK end i SIF. Et aspekt der også bør overvejes, når snakken falder på konkurrence. Det tror jeg en Nicklas Røjkjær vil give mig ret i.
4. Omvæltningen
Det er en stor ubekendt faktor at rykke sit liv op med roden som 15-årig og flytte til den anden ende af landet. Det er ikke ubetinget en dårlig ting, men man øger presset på den unge fodboldspiller. For at trives på banen, er du nødt til at trives uden for banen, og det kan være både svært og tidskrævende at nå dertil. Jeg siger ikke det er umuligt, men det er en seriøs risikofaktor.
Jeg forstår godt, det kan være svært ikke at blive fristet, når storklubber står på spring, og der skal træffes en beslutning for ens karrierevej. Men vi er nødt til at gøre mere for at værne om talentklubbernes forretningsmodel – til gavn for hele Fodbolddanmark. Og vi er nødt til at gøre mere for, at børn ikke bliver handelsvarer før deres stemme er gået i overgang.
Vi uddanner dygtige fodboldspillere i Danmark, men først og fremmest danner vi mennesker. Set i det lys tror jeg ikke på, at store kontrakter og kæmpe sign on fees til U-spillere er vejen frem – hverken for klubber eller for de unge talenter.

TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Liverpool – West Ham United
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
