For godt en uge siden blev det offentliggjort, at FCK har skrevet kontrakt med det 15-årige stortalent Mads Jørgensen fra SIF.
FCK har ikke forbrudt sig mod reglerne, og de har principielt ikke gjort noget forkert.
Her er mine grunde til det alligevel er et problem – både for klubberne og for de unge talenter.
1. Fødekæden
Det er et problem for fødekæden i dansk fodbold, når tigere, løver og andre rovdyr pelser og æder odderunger til morgenmad. De små klubbers økonomi trues, når de ikke kompenseres for deres investeringer i det gode talentarbejde.
FCK tager ganske enkelt brødet ud af munden på SIF. DBU må vågne op til år 2024 og sikre markant højere videresalgskompensationer til udviklingsklubberne, nu hvor talentjagten åbenlyst er intensiveret.
2. Pengene
Jeg er romantiker, men ikke naiv. Jeg klar over, at moderne fodbold er et altædende monster, og at pengene vokser i gepardfart. Men at overfodre vandet, de små odderunger svømmer rundt i, med penge er det rene gift, der i værste fald slår ynglet ihjel. Det har vi efterhånden set nok eksempler på.
Jeg ville ønske, der blev sat lofter for ungdomskontrakter og sign on fees. Det ville også dæmpe det store pres, der følger med et prisskilt, og det ville dæmpe incitamentet for at skifte klub.
3. Konkurrencen
Skifter man til en storklub, indgår man i et større konkurrencemiljø, hvor man skal kæmpe hårdere for en startplads. Jeg vil gerne anfægte, at hårdere konkurrence altid er en god ting. Det kan det være, men ikke for alle. Psykisk tryghed, tillid og støtte af gode mennesker i et sundt miljø er langt vigtigere. Det er vigtigere at trives end at presses af konkurrence.
Apropos konkurrence får SIF kritik for ikke at give nok spilletid til deres egne talenter. Men ingen skal bilde mig ind, at et ungt generationstalent har kortere til førsteholdsfodbold i FCK end i SIF. Et aspekt der også bør overvejes, når snakken falder på konkurrence. Det tror jeg en Nicklas Røjkjær vil give mig ret i.
4. Omvæltningen
Det er en stor ubekendt faktor at rykke sit liv op med roden som 15-årig og flytte til den anden ende af landet. Det er ikke ubetinget en dårlig ting, men man øger presset på den unge fodboldspiller. For at trives på banen, er du nødt til at trives uden for banen, og det kan være både svært og tidskrævende at nå dertil. Jeg siger ikke det er umuligt, men det er en seriøs risikofaktor.
Jeg forstår godt, det kan være svært ikke at blive fristet, når storklubber står på spring, og der skal træffes en beslutning for ens karrierevej. Men vi er nødt til at gøre mere for at værne om talentklubbernes forretningsmodel – til gavn for hele Fodbolddanmark. Og vi er nødt til at gøre mere for, at børn ikke bliver handelsvarer før deres stemme er gået i overgang.
Vi uddanner dygtige fodboldspillere i Danmark, men først og fremmest danner vi mennesker. Set i det lys tror jeg ikke på, at store kontrakter og kæmpe sign on fees til U-spillere er vejen frem – hverken for klubber eller for de unge talenter.

LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT