Op gennem firs- og halvfemserne sad Brøndby IF solidt på såvel den danske som den københavnske fodboldtrone. De blå-gules succes kulminerede nærmest i 1991, da Morten Olsens tropper var sølle et minut fra at kvalificere sig til den daværende UEFA Cup-finale. Tyske Rudi Völler var skarpretteren, da italienske AS Roma snød Peter Schmeichel og Co. for en fantastisk finaleplads.
Sidenhen har FC København taget teten med syv danske mesterskaber på ti år og tirsdag aften overgik Ståle Solbakkens mænd så alle Brøndby IF`s europæiske meritter, inklusive semifinalepladsen i 1991. Som det vil være de fleste bekendt, så kvalificerede FCK sig først på ugen, som det første danske hold nogensinde til ottendedelsfinalerne i Champions League.
Nu sætter Parken Sport & Entertainment så en endelig offensiv ind, som skal sikre FCK overherredømmet også på fan-fronten. Hidtil har Faxe-tribunen på Brøndby Stadion været Danmarks suverænt førende stemningstribune, men det er FCK`s ledelse og supportere nu gået sammen om at få ændret på. Når forårssæsonen skydes i gang, vil Parken bestå af hele to stå-tribuner, nemlig den gamle C-tribune og fra årsskiftet også hele B-tribunen.
Formålet er naturligvis at få fastholdt den fænomenale stemning fra Champions League-kampene, når hjemmekampene i Superligaen afvikles. Det skal således ske ved, at den nuværende B2/3-tribune, også kaldet Sektion 12, udvides til at omfatte alle de øvrige sektioner på B-tribunen. Den nye stemningstribune har plads til 4.000 feststemte fans.
Ambitionerne er store ude på Østerbro. FC København skal også være Nordens førende uden for banen, når det kommer til stemning og fest på tribunerne. Stemningsfolket på B-tribunen vil få tilbudt Parkens billigste billetter og fansene selv, anført af den officielle fanclub og den uofficielle Urban Crew, opfordrer alle FCK`ere til at glemme alt om fraktioner og i stedet stille sig på Nedre Danske Spil-tribunen, som er B-tribunens officielle navn.
Glemt er tilsyneladende tidligere tiders stridigheder mellem FCK-ledelsen og de såkaldte stemningsfolk, hvor det omstridte awaykort fik sindene i kog. FCK-ledelsen, fanclubben og Urban Crew er åbenbart nået til en erkendelse af, at man har brug for hinanden. Det vil sige, at man på direktionsgangene udviser forståelse for fansenes ønsker og behov, at fanclubben accepterer, at ikke alle fans ønsker at være kontrolleret af foreningen samt at Urban Crew udøver tilstrækkelig selvjustits, hvilket ikke altid har været tilfældet. Fodboldholdet som samlende faktor. Egentligt ganske logisk.
Dog er der ingen tvivl om, at denne sidste Brøndby-hurdle bliver svær at forcere. Faxe-tribunen er stadigvæk en fest af dimensioner og har tyve succesrige år på bagen. Og målt på antallet af medrejsende fans til de to klubbers udekampe, så vil Faxe-tribunen fortsat være førende som stemningstribune de kommende sæsoner.
Men ros til FCK-folket for ikke at hvile på laurbærrene.
Ihvertfald får den nye stemningstribune alle muligheder for en kickstart, når forårssæsonen åbner med to hjemmekampe i form af et Champions League-opgør og et Brøndby-derby.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fifa kritiserer transportpriser under
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
MEDIE