– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Silkeborg-fan Jesper Koerstz Jensen fra Fanklubben giver her sit syn på søndagens drama mod Brøndby IF.



FCN_250x257 Er SIF ved at udvikle et hjemmebanekompleks? Eller et bundholdskompleks?

Tjah, for os der har fulgt Silkeborg i mange år, er der faktisk ikke noget underligt ved, at vi taber hjemme mod et bundhold den ene uge og vinder over et større hold den næste. Silkeborg har ofte været oddsernes, i hvert fald de rationelles, mareridt.

En totalt uberegnelig størrelse.

Måske fordi vi i vores DNA indeholder en særegen blanding af ydmyghed og storhedsvanvid. Når vi møder de små hold på hjemmebane, føler vi os som en tidligere storklub.

Vi har trods alt været med i Superligaen næsten altid og vundet både mesterskab og pokaler. Og så mærker vi presset på vores skuldre og spillet bliver forkrampet og forceret.

Når vi møder de store, bliver vi til gengæld en lille klub, den underspillede underdog, og den rolle elsker vi. Så bliver spillet forløst, kreativt og frigjort og på de gode dage kan vi vinde over hvem som helst.

Og så vil jeg også godt, i dette lukkede rum, afsløre, at SIF ikke længere er det pasningsstærke fodboldhold, som mange af jer giver os kredit for.

For selvom alle vores spillere har gode pasningsfødder og kan lave indersider, så er vi ikke længere i stand til at dominere en fodboldkamp og åbne kompakte forsvarskæder op. Måske fordi vi ikke har nogle backer som kan afdrible en mand eller slå et overraskende indlæg, måske fordi vi mangler en dirigent som Mark Brink i hans velmagtsdage.

Faktum er i hvert fald, at vi er blevet et rendyrket kontrahold, som har brug for plads og rum for at lykkes. Men så er vi til gengæld også giftige. Og kan spille os lynhurtigt igennem kæderne med små vævre førstegangsberøringer.

Og det er derfor kampen mod Brøndby på søndag er en lækkerbisken for enhver SIF’er.

Ingen regner med os, vi har alt at vinde og med stor sandsynlighed får vores kreative kontraeksperter masser af plads til at boltre sig mod et usikkert Brøndby hold, som bliver tvunget frem af deres massive hjemmepublikum, der kræver en stensikker sejr.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Toptræner hylder Danmark og FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller