– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Silkeborg-fan Jesper Koerstz Jensen fra Fanklubben giver her sit syn på søndagens drama mod Brøndby IF.



FCN_250x257 Er SIF ved at udvikle et hjemmebanekompleks? Eller et bundholdskompleks?

Tjah, for os der har fulgt Silkeborg i mange år, er der faktisk ikke noget underligt ved, at vi taber hjemme mod et bundhold den ene uge og vinder over et større hold den næste. Silkeborg har ofte været oddsernes, i hvert fald de rationelles, mareridt.

En totalt uberegnelig størrelse.

Måske fordi vi i vores DNA indeholder en særegen blanding af ydmyghed og storhedsvanvid. Når vi møder de små hold på hjemmebane, føler vi os som en tidligere storklub.

Vi har trods alt været med i Superligaen næsten altid og vundet både mesterskab og pokaler. Og så mærker vi presset på vores skuldre og spillet bliver forkrampet og forceret.

Når vi møder de store, bliver vi til gengæld en lille klub, den underspillede underdog, og den rolle elsker vi. Så bliver spillet forløst, kreativt og frigjort og på de gode dage kan vi vinde over hvem som helst.

Og så vil jeg også godt, i dette lukkede rum, afsløre, at SIF ikke længere er det pasningsstærke fodboldhold, som mange af jer giver os kredit for.

For selvom alle vores spillere har gode pasningsfødder og kan lave indersider, så er vi ikke længere i stand til at dominere en fodboldkamp og åbne kompakte forsvarskæder op. Måske fordi vi ikke har nogle backer som kan afdrible en mand eller slå et overraskende indlæg, måske fordi vi mangler en dirigent som Mark Brink i hans velmagtsdage.

Faktum er i hvert fald, at vi er blevet et rendyrket kontrahold, som har brug for plads og rum for at lykkes. Men så er vi til gengæld også giftige. Og kan spille os lynhurtigt igennem kæderne med små vævre førstegangsberøringer.

Og det er derfor kampen mod Brøndby på søndag er en lækkerbisken for enhver SIF’er.

Ingen regner med os, vi har alt at vinde og med stor sandsynlighed får vores kreative kontraeksperter masser af plads til at boltre sig mod et usikkert Brøndby hold, som bliver tvunget frem af deres massive hjemmepublikum, der kræver en stensikker sejr.






Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Belgien – Senegal

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Frankrig – Sverige

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby