– Brøndby-kamp er en lækkerbisken for enhver SIFer

Silkeborg-fan Jesper Koerstz Jensen fra Fanklubben giver her sit syn på søndagens drama mod Brøndby IF.



FCN_250x257 Er SIF ved at udvikle et hjemmebanekompleks? Eller et bundholdskompleks?

Tjah, for os der har fulgt Silkeborg i mange år, er der faktisk ikke noget underligt ved, at vi taber hjemme mod et bundhold den ene uge og vinder over et større hold den næste. Silkeborg har ofte været oddsernes, i hvert fald de rationelles, mareridt.

En totalt uberegnelig størrelse.

Måske fordi vi i vores DNA indeholder en særegen blanding af ydmyghed og storhedsvanvid. Når vi møder de små hold på hjemmebane, føler vi os som en tidligere storklub.

Vi har trods alt været med i Superligaen næsten altid og vundet både mesterskab og pokaler. Og så mærker vi presset på vores skuldre og spillet bliver forkrampet og forceret.

Når vi møder de store, bliver vi til gengæld en lille klub, den underspillede underdog, og den rolle elsker vi. Så bliver spillet forløst, kreativt og frigjort og på de gode dage kan vi vinde over hvem som helst.

Og så vil jeg også godt, i dette lukkede rum, afsløre, at SIF ikke længere er det pasningsstærke fodboldhold, som mange af jer giver os kredit for.

For selvom alle vores spillere har gode pasningsfødder og kan lave indersider, så er vi ikke længere i stand til at dominere en fodboldkamp og åbne kompakte forsvarskæder op. Måske fordi vi ikke har nogle backer som kan afdrible en mand eller slå et overraskende indlæg, måske fordi vi mangler en dirigent som Mark Brink i hans velmagtsdage.

Faktum er i hvert fald, at vi er blevet et rendyrket kontrahold, som har brug for plads og rum for at lykkes. Men så er vi til gengæld også giftige. Og kan spille os lynhurtigt igennem kæderne med små vævre førstegangsberøringer.

Og det er derfor kampen mod Brøndby på søndag er en lækkerbisken for enhver SIF’er.

Ingen regner med os, vi har alt at vinde og med stor sandsynlighed får vores kreative kontraeksperter masser af plads til at boltre sig mod et usikkert Brøndby hold, som bliver tvunget frem af deres massive hjemmepublikum, der kræver en stensikker sejr.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Manchester City – Brentford

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern